Back

ⓘ Ryan Dahl. Dahl lindur me 1981 u rrit ne San Diego, Kaliforni. Mamaja e tij i mori nje Apple IIc kur ishte gjashte vjeç, nje nga eksperiencat e tij te para me t ..
Ryan Dahl
                                     

ⓘ Ryan Dahl

Dahl lindur me 1981 u rrit ne San Diego, Kaliforni. Mamaja e tij i mori nje Apple IIc kur ishte gjashte vjeç, nje nga eksperiencat e tij te para me teknologjine. Ryan frekuentoi nje kolegj komunitar ne San Diego dhe me pas u transferua ne UC San Diego ku studioi per matematike. Ai vazhdoi masterin per Matematike ne Universitetin e Rochester ku studioi topologjine algjebrike, e cila iu duk "shume abstrakte dhe e bukur" per disa vite, por me vone iu merzit sepse "nuk ishte shume e aplikueshme ne jeten e vertete."

Kur kuptoi se nuk donte te behej nje matematicien per gjithe jeten e tij, ai e la dhe programin e doktoratures dhe bleu nje bilete vetem vajtje per ne Ameriken e Jugut dhe jetoi atje nje vit, ku gjeti pune si zhvillues web-i. Ai punoi per nje website ne Ruby on Rails te nje kompanie snowboard.

                                     

1. Node.js

Pasi punoi ne projektin Node qe nga viti 2009, Dahl deklaroi ne Janar te vitit 2012 se do largohej nga projekti dhe do ja linte stafeten krijuesit te NPM dhe kolegut te tij ne Joyent, Isaac Z. Schlueter.

Ryan Dahl dha kete arsye per largimin e tij nga projekti:

Pas tre vitesh qe merrem me Node, kjo do me liroje kohe te punoj ne projekte kerkimi. Jam ende nje punonjes ne Joyent dhe do vazhdoj te keshilloj nga larg, por nuk do perfshihem ne ndryshme te perditshme kodi.”

                                     
  • e krahasuan me veprat e Roald Dahl The Mail on Sunday e vlerësoi si debutimi më me shumë imagjinatë që prej Roald Dahl në jehonën e të cilit u shpreh
  • këto liga kanë kontribuar në krijimin e NBA - së së sotme. Mike Dabich Harold Dahl Ed Dahler Quintin Dailey Samuel Dalembert Howie Dallmar Erick Dampier Louie