Back

ⓘ The Pillars of the Earth eshte nje roman historik nga autori uellsian Ken Follett i botuar ne vitin 1989 per ndertimin e nje katedrale ne qytetin imagjinar te K ..
                                     

ⓘ The Pillars of the Earth

The Pillars of the Earth eshte nje roman historik nga autori uellsian Ken Follett i botuar ne vitin 1989 per ndertimin e nje katedrale ne qytetin imagjinar te Kingsbridge, Angli. Eshte vendosur ne mesin e shekullit te 12-te, kryesisht gjate Anarkise, midis kohes se fundosjes se Anijes se Bardhe dhe vrasjes se Thomas Becket. The Pillars of the Earth u bene vepra e tij me e shitur e cila u be me vone ne nje serial prej 8 pjesesh me 2010.

                                     

1. Permbajtja

The Pillars of the Earth tregon historine e Philip, perpara Kingsbridge, nje murg i devotshem dhe i shkathet i nxitur per te ndertuar katedralen me te madhe gotike qe bota ka njohur. e Tomit, muratori qe behet arkitekti i tij - nje njeri i ndare ne shpirtin e tij. e Zonjes se bukur, te pakapshme Aliena, e perhumbur nga nje turp i fshehte. dhe e nje beteje midis te mires dhe se keqes qe do ta ktheje kishen kunder shtetit dhe vellait kunder vellait.

                                     
  • Pillars of the Sky, 1956 Brooklyn Goes to San Francisco, 1956 Walk the Proud Land, 1956 Calling All Cuckoos, 1956 Mr. Black Magic, 1956 The
  • nga kritika për performancën univerzale të tij si Stephen Hawking në The Theory of Everything Teoria për çdo gjë për të cilën ai fitoi çmimin e Akademi