Back

ⓘ Louis de Rougemont. De Rougemont lindi Henri Louis Grin ne vitin 1847 ne Gressy, Vaud, Zvicer. Ai u largua nga shtepia ne moshen gjashtembedhjete vjeç. Ai u be ..
Louis de Rougemont
                                     

ⓘ Louis de Rougemont

"De Rougemont" lindi Henri Louis Grin ne vitin 1847 ne Gressy, Vaud, Zvicer. Ai u largua nga shtepia ne moshen gjashtembedhjete vjeç. Ai u be kembyes i aktores Fanny Kemble, sherbetor i nje bankieri zviceran de Mieville ne 1870 dhe nje sherbetor per Guvernatorin e Australise Perendimore, Sir William Robinson. Ne punen e fundit ai zgjati me pak se nje vit.

Ai u perpoq sipermarrje te ndryshme me shume pak sukses. Ai punoi si mjek, nje "fotograf shpirteror" dhe nje shpikes. Ai gjithashtu u martua dhe braktisi nje grua ne Australi.

Ne vitin 1898 ai filloi te shkruante per aventurat e tij te shpikura ne revisten britanike "The Wide World Magazine" nen emrin Louis De Rougemont. Ai pershkroi shfrytezimet e tij te dyshuara ne kerkim te perlave dhe arit ne Guinene Re dhe pohoi se kishte kaluar tridhjete vjet qe jetonte me Australianet vendes ne periferi. Ai pretendonte se fisi me te cilin ai kishte jetuar e kishte adhuruar ate si nje perendi. Ai gjithashtu deklaroi se kishte hasur ne ekspediten e Gibsonit te vitit 1874.

Per shembull, lexuesit e ndryshem shprehen mosbesimin ne tregimet e tij, per shembull, duke pretenduar se askush nuk mund te ngase nje breshke. Fakti qe ai nuk mund te vendoste udhetimet e tij ne nje harte ngjalli dyshime. Argumentet e lexuesve ne faqet e Daily Chronicle dhe gazetave te tjera ne Londer vazhduan per muaj te tere.

Rougemont iu nenshtrua ekzaminimit nga Shoqeria Mbreterore Gjeografike. Ai pretendoi se nuk mund te specifikonte saktesisht se ku kishte qene, sepse ai kishte nenshkruar nje marreveshje pa zbulim me nje sindikate qe donte te shfrytezonte arin qe kishte gjetur ne zone. Ai gjithashtu nuk pranoi te fliste per gjuhet aborigjene qe ai supozohej se mesonte. Ende mbeshtetesit e tij vazhdonin te gjenin precedente per shfrytezimet e tij.

Ne shtator 1898, Daily Chronicle njoftoi se nje F.W. Solomon kishte njohur De Rougemont dhe e identifikoi ate si Louis Grin, i cili kishte paraqitur veten ne firmen e Solomonit si nje sipermarres. Grin kishte mbledhur lajme per shfrytezimet e tij nga Salla e Leximit te Muzeut Britanik. Edwin Greenslade Murphy kishte ndihmuar per ta ekspozuar ate.

Grin u perpoq te mbroje veten duke shkruar nje leter ne Daily Chronicle, duke perdorur emrin e tij origjinal, ne te cilen ai shprehu shqetesimin e tij se dikush do ta ngaterronte ate me Louis De Rougemont. Kronika e perditshme ishte shume e gatshme te botonte letren. Wide World Magazine shfrytezon situaten dhe pergatiti nje çeshtje te dyfishte te Krishtlindjeve. Shitjet te dy gazeve u rriten shume. De Rougemont u zhduk nga pamja.

Gjate vitit 1899 Grin udhetoi ne Afriken e Jugut si nje atraksion muzikor, "genjeshtari me i mire ne Toke". Ne nje turne te ngjashem te Australise ne vitin 1901 ai u fishkellye nga skena. Ne korrik 1906, ai u shfaq ne Hipodromin e Londres dhe tregoi me sukses aftesite e tij per breshken e breshkave. Gjate Luftes se Pare Boterore ai u rishfaq si nje shpikesi i nje zevendesuesi te padobishem te mishit. Ai vdiq si nje njeri i varfer ne Londer me 9 qershor 1921.

                                     
  • lumit Amazon. Historia e tij është gjithashtu e ngjashme me atë të Louis de Rougemont një aventurier britanik, i cili tregoi një histori jashtëzakonisht
  • nga West Heath dhe ndoqi shkollën në Institutin Alpin Videmanette, në Rougemont Zvicër, ku edhe aty e perfundoi. Diana gjithashtu shkëlqeu në not dhe