Back

ⓘ Dombra, e njohur edhe si dombura eshte nje lahut kazake me qafe te gjate dhe nje tel muzikor. Dombura ka karakteristik te vecante komuzin dhe dutarin, te tilla ..
Dombra
                                     

ⓘ Dombra

Dombra, e njohur edhe si dombura eshte nje lahut kazake me qafe te gjate dhe nje tel muzikor. Dombura ka karakteristik te vecante komuzin dhe dutarin, te tilla si qafa e gjate, e holle dhe forma e zgjatur e trupit. Ky eshte nje instrument popullor i komuniteteve turke ne vendet e Azise Qendrore si Kazakistani, Uzbekistani, Turkmenistani, Afganistani, si dhe Mongoli.

                                     

1. Varietete

Instrumenti ndryshon ne rajone te ndryshme. Dombura e Kazakistanit ka tast dhe luhet duke levizur doren ose duke keputur çdo varg individualisht, me nje trokitje te rastesishme ne siperfaqen kryesore te instrumentit. Perderisa kordat jane bere tradicionalisht prej telash, zakonisht kordat prodhohen duke perdorur tela najloni. Nje nga lojtaret me te medhenj te dombras ishte muzikanti dhe kompozitori popullor kazake Kurmangazy Sagyrbayuly, i cili pati nje ndikim te madh ne zhvillimin e kultures muzikore kazake, duke perfshire muziken e dombras; Kompozimi i tij muzikor "Adai" eshte i njohur ne Kazakistan dhe jashte tij.

Ne vitin 2012 u krijua elektrodombura.

Damburet me tast te Turkestanit dhe Badakshanit jane te rralla ato me nje trup dhe qafe te gdhendur nga nje bllok i vetem druri, zakonisht prej manushi ose kajsie. Dambura luhet me se shumeti me gjuajtje dhe gervishtje mbi instrument per te ndihmuar ne dhenien e nje tingulli me percusion. Dy telat jane bere prej najloni ne kohet moderne ose korda. Ato kalojne nen nje ure te shkurter tek nje kunj ne anen tjeter te trupit. Ka nje vrime te vogel te gjere ne pjesen e pasme te instrumentit, ndersa pjesa e siperme eshte dru i trashe. Nuk perfundon me ndonje luster, mbushje / lemim te çdo lloji, dhe si me te gjitha instrumentet e tjera turke ka disa zbukurime.

Dumbura eshte instrumenti ekuivalent i Tatars Vollga dhe Bashkirs. Nje interpretues luan te gjitha vargjet ne te njejten kohe. Pjesa e siperme kryen tonin e boronit dhe telat e poshtem kryejn melodine. Nje dumbure perdoret vetem, dhe si nje instrument i ansamblit.

                                     

2. Histori

Dombura u shfaq fillimisht ne Mesjete. Per shembull, ne veprat e Aby Nasir Al-Farabit mund te lexojme per nje instrument muzikor tamburik, te ngjashem me domburen. Pothuajse ne çdo vend te Azise Qendrore eshte nje instrument i ngjashem me Domburen. Ne shekullin e fundit atje ishin kompozitoret me te medhenj dhe lojtaret e Dombures si Kurmangazi, Kazangap dhe Tatimbet.

                                     

3. Dombra ne ansambel dhe performanca epike

Poeti kazak Abay Qunanbayuli shpesh shfaqet duke mbajtur nje dombra ne qendrim dhe shume e mbajne ate ne nje adhurim te larte si nje simbol i nacionalizmit midis vendeve post- sovjetike te Komonuelthit te Shteteve te Pavarura. Dombra luhet nga Erzhan Alimbetov ne grupin Ulytau.

Nga shekulli i 12-te deri ne shekullin XVIII, dumbura u perdor nga Bashkir sasans per te shoqeruar legjendat dhe kubaret e tyre poetike. Eshte permendur ne poezine epike "Zayatulyak dhe Hiuhiliu". Megjithate, deri ne fillim te shekullit te 20-te, dumbura u harrua. Sasanet ishin shpesh ideologet kryesore te kryengritjeve etnike, keshtu qe kur administrata ruse rrezonte nje kryengritje, ata denonin sasansin dhe shkaterronin dumburet e tyre. Ne gjysmen e dyte te shekullit te 20-te, u kryen disa rikonstruksione. Aktualisht, vepra ringjallese vazhdon. Nder te tjera, interpretuesi V. Shugaiupov punon ne ringjalljen e dumbures. Dumbura moderne prej druri ka nje forme dardhe ose forme ovale.                                     

4. Referimet ne kulturen popullore

Ky instrument eshte bere pjese e fenomenit Internet pas nje videoklipi nga SuperStar KZ, ekuivalenti kazak i serise Idol, eshte postuar ne YouTube. Videoja perfshin dy gra qe kendojne dhe nje e trete qe kendon dhe luan ne dombur Ernar Kaldinov, e cila ishte shkaktare e popullaritetit. Emri i kenges origjinale eshte Freestailo nga R. Lizer, nje njeri kazak.

Dombura eshte popullarizuar si instrument permes Partise Dombyra, nje levizje e ngjashme me levizjen e rinise kazake te organizuar nepermjet mediave sociale. Videot e aktiviteteve te Partise Dombura ndahen ne YouTube, Facebook etj.

                                     

5. Gama dhe tablatura

Shume tunika popullore dhe rajonale kane ekzistuar, edhe pse me poshte eshte akademia me e pranuar e akorduar per koncertin standard prima dombra te Kazakistanit.

Ka klasifikime te ndryshme te Dombures, per shembull Dombura per kendimin e kengeve ose iso ka 8-9 tela, dombura per iso ka me shume se 20 vargje.

                                     

6. Lidhje te jashtme

  • Kazakh kombetar Kui - Adai
  • Kazakh nacional Kui - Nauai, autor Dina Nurpeisova

Lidhje te tjera

  • video clip nga SuperStar KZ
  • Dombıra - Nje Antike Instrumente muzikore turke
  • Kenga "Dombira" nga Arslanbek Sultanbekov