Back

ⓘ Nënë Rusia. Nene Rusia eshte nje shprehje me te cilen behet personifikimi i Rusise. Qe nga kohet mesjetare personifikimet me te shpeshta lidhur me Rusine tradic ..
Nënë Rusia
                                     

ⓘ Nënë Rusia

Nene Rusia eshte nje shprehje me te cilen behet personifikimi i Rusise. Qe nga kohet mesjetare personifikimet me te shpeshta lidhur me Rusine tradicionalisht jane te gjinise femerore, dhe ku figurat me te shpeshta jane nenat.

Shprehjet me te zakonshme per personifikimin kombetar te Rusise jane:

 • Nene Rusia,
 • Nena e nenes Rusisht: Родина-мать, tr. Rodina-mat.

Vini re se ne gjuhen ruse, koncepti i atdheut eshte dhene nga dy terma: родина "tr. rodina, fjale per fjale," vendi i lindjes "dhe" отчизна "tr otchizna, fjale per fjale" atdheu ".

Harald Haarmann dhe Orlando Figes e shohin perendeshen Mokosh si nje burim te konceptit "Nene Rusia".

                                     
 • ekzekutua nga revolucioni në 1794. 1910 - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për paqe V
 • piçen në një. Me marrjen nën mbrojtje të përgjithshme të kishës ortodokse nënë në Stamboll, këta dashamirë Moskën e shohin si Baba të tyre dhe anëtarët
 • mahoz dhe 15 nën njësi II të tyre të quajtuara nafot נפות njëjës: nafa Nënë njësitë ndahen më tej në 50 regjione natyrore III Nën njësinë Golan, e
 • gjysmëfinalja e dytë dhe 16 maj të vitit 2009 finalja në Moskë, Rusi. Rusia fiton të drejtën për ta drejtuar Festivali Evropian të Këngës 2009 pasi
 • lindi në Broc, Rrethi i Gruyère nga një baba shqiptar i Kosovës dhe një nënë shqiptare nga Tirana. Ferrato, Luca 4 mars 2020 Eurovision 2020: Gjon s
 • ari dhe argjendi. Skeleti i kurorës së Mbretëreshës Elizabet Mbretëreshës Nënë prodhuar për kurorëzimin e saj si bashkëshorte e Mbretit George i VI, është
 • sociale dhe kulturore e vendit. Tirana ndodhet vetëm 17 km larg aeroportit Nënë Tereza i vetmi aeroport ndërkombëtar në Shqipëri i njohur dhe me emrin
 • ose festimi i të Dielës së Krishterë fillimisht një përkujtim i Kishës Nënë e jo amësisë Sidoqoftë, në disa vende, Dita e Nënës është akoma sinonim
 • e Londrës mund të quhet ndryshe dhe Olimpiada e grave. Holandezja Koen, nënë e dy fëmijëve 4 medalje ari në atletikë, francezja Mishelin Ostermajer fiton
 • përgjegjës në realizimin e turneut të Beach - Volley - it i zhvilluar në sheshin Nënë Teresa në Tiranë. Nëntor 2006 Pjesmarrës në seminarin ndërkombëtar të kualifikimit