Back

ⓘ Zemër e Lëkundur. Zemer e Lekundur eshte nje serial turk me zhaner drame. Transmetimi i pare i serialit u be me 15 mars 2019 ne kanalin turk Atv. Deri me tani j ..
                                     

ⓘ Zemër e Lëkundur

Zemer e Lekundur eshte nje serial turk me zhaner drame. Transmetimi i pare i serialit u be me 15 mars 2019 ne kanalin turk Atv. Deri me tani jane transmetuar 38 episode, xhirimi i metejshem u nderpre per shkak te pandemise se Covid-19. Xhirimet rinisin ne Gusht te 2020 dhe sezoni i trete pritet ne Shtator

                                     

1. Permbajtja

Asllanbejte kerkojne hakmarrje ndaj familjes Shadollu per prinderit e Miranit. Per kete ai me gjyshen e tij, Azizen kane planifikuar qe Miran te martohet me Rejanin, vajzen jo-biologjike te Hazarit nga familja Asllanbej. E gjitha kjo qe Asllanbejte te hakmerren ndaj Shadolluve, me sakte Hazarit i cili sipas Asllanbejeve ka vrare prinderit e Miranit. Por a eshte e vertete kjo? A do mundet dashuria e Rejan dhe Miran te kaperceje hakmarrjen? Nje histori dashurie e lindur mes hakmarrjes, mes dokeve dhe ligjeve te erreta te shoqerise njerezore ne nje krahine jo shume te njohur te Turqise, ne Midyat.

                                     

2. Shikueshmeria

Hercai renditet si nje prej serialeve me te shikuar te kinematografise turke ku ne cdo episod ka arritur majat e klasifikimeve. Episodet e para komentoheshin ne rang boteror ne Twitter. Hercai eshte seriali i vetem qe ka arritur te munde ne shikueshmeri serialin qe prej vitesh kryesonte, Arka Sokaklar. Vleresimin me te larte e arriti ne episodin e trete. Vetem episodi i pare i Hercai numeron me shume se 30 milione klikime ne YouTube dhe mbi 1 miliarde shikime te gjithe kanalit ne YouTube. Keto jane shifra te paarritura me pare nga ndonje serial turk. Fragmentet e serialit ishin te komentuara ne te gjithe boten sipas Twitter dhe YouTube me mbi 1 milione shikime per pak ore. Edhe pse sezoni i dyte pati shume kritika, gjithmone shikueshmeria e ketij seriali ka qene ne maja.

                                     

3. Krijimi i serialit

Fillimi i 2020 gjeti produksionin Mia Yapim, me ne krye producenten Banu Akdeniz ne mes te punes. Ata kishin nisur pergatitjet 2 muaj me pare dhe po fillonin me perzgjedhjen e kastit. Kur emrat e Akin & Ebru u shfaqen si kryeprotagoniste, interesi qe i ulet dhe shume thonin se do mbaronte me 6 episode. Por premiera e 2 episodeve te para me shifra te larta shikueshmerie vertetoi krejt te kunderten. Sumeyye Ezel ishte pjese e ekipit te punes, si autorja e librit ne te cilin bazohet Hercai. Me te njejtin emer, libri Hercai ka dy pjese te botuara nga Sumeyye Ezel Koc te cilat u njohen ne me shume se 100 shtete.

Kompania Mia Yapim ka hasur shume veshtiresi me xhirime. Si nje kompani e vogel, duke punuar ne nje terren te veshtire dhe me kushte aspak te favorshme atmosferike, xhirimet gjtihmone kishin vonesa sezonin e pare dhe per publikun jepej vetem nje fragment.

                                     

4. Transmetimi ne Amerike, Europe, Azi dhe Lindjen e Mesme.

Ky serial nisi transmetimin ne shtetin shqiptar ne tetor te vitit 2019 ne platformen Tring ne kanalet Jolly HD dhe 3 Plus. Edhe pse ne nje platforme me pagese, seriali arriti te fitonte nje popullaritet te larte dhe impakti ne shoqerine shqiptare ishte i larte.

Ne Kili, kanali qe e transmetonte arriti shikueshmerine me te larte nga te gjithe te tjeret. Interesi atje ishte shume i madh dhe lekundesja e Rejan dhe Miran improvizohej ne rruget e qytetit.

Edhe ne Kine ky serial u prit shume mire nga publiku atje.

Deri me sot, Hercai numerohet si nje nga serialet me te shitura ndonjehere ne me shume se 100 shtete dhe dubluar ne shume gjuhe te huaja.

                                     
  • luftërat e ashpra socialo - politike dhe rivaliteti midis tyre. Në mesin e shek. III pozita e Maqedonisë ishte lëkundur përsëri. Përpjekjet e Antigon Gonatës