Back

ⓘ Mohamed Ali Rashwan eshte ish-xhudiste egjiptiane. Ai fitoi medaljen e argjend Lojerat Olimpike Verore 1984 ne kategorine Klasa e Hapur per meshkuj. Ai fitoi dy ..
                                     

ⓘ Mohamed Ali Rashwan

Mohamed Ali Rashwan eshte ish-xhudiste egjiptiane. Ai fitoi medaljen e argjend Lojerat Olimpike Verore 1984 ne kategorine Klasa e Hapur per meshkuj.

Ai fitoi dy here medaljen e argjend ne Kampionatin Boterore te Xhudos; nje here ne vitin 1985 ne peshat e hapura dhe ne vitin 1987 ne peshat renda.

Ne vitin 1984, ai humbi ne finale kunder xhudistit japoneze Yasuhiro Jamashita, i cili grisi nje muskul te viçit te djathte ne fillim. Rashwan deklaroi se nuk synonte kemben e djathte te Yamashites, sepse ai nuk e konsideronte ate si nje loje te drejte dhe me pas u dha nje çmim nga Komiteti Nderkombetar i Fairplay.

Ai gjithashtu fitoi medaljen e arte ne peshat e renda dhe ne kategorine klasa e hapur ne Kampionatin Afrikan me 1982 and 1983.

Pjesemarrja e tij te pare nderkombetare ishte ne vitin 1972 ne Çekosllovaki dhe Spanje.

Rashwan doli ne pension me 1992 dhe tani eshte anetar i Federates se Xhudos Egjiptiane dhe nje gjyqtar nderkombetar i xhudos.