Back

ⓘ Fist of the North Star eshte nje manga japoneze e krijuar nga Buronson dhe Tetsuo Hara. Manga u botua prej vitit 1983 deri me 1988 ne magazinen japoneze Weekly ..
Fist of the North Star
                                     

ⓘ Fist of the North Star

Fist of the North Star eshte nje manga japoneze e krijuar nga Buronson dhe Tetsuo Hara. Manga u botua prej vitit 1983 deri me 1988 ne magazinen japoneze Weekly Shōnen Jump dhe gjithsej ka 245 kapituj.

Fist of the North Star ishte nje nga mangat me te popullarizuar te Weekly Shōnen Jump gjate viteve 1980. Sipas vitit 2007, manga u rradhit e shtata me e shitur gjate gjithe kohes ne Japoni. Nje ankete e bere nga TV Asahl ne vitin 2005, Fist of the North Star u rradhit anime e 26-te me e mire ne toplisten e 100 animeve. Ne anketen e dyte e bere me 2006, animeja u rradhit e 89-ta.

                                     

1. Permbledhja

Prologi i Fist of the North Star na informon se bota ishte e angazhuar ne nje lufte globale berthamore ne vitin 199X. Pas luftes, siperfaqja e tokes u zhduk bimesi, detet u zhduken dhe qyteterimi u hodh ne kaos, duke e kthyer jeten e perditshme ne nje beteje per furnizime me ushqime dhe uje te pangopur, ku te fortit mbijetojne duke vrare te dobetit. Megjithate, nje njeri zotohet te beje nje ndryshim. Kenshiro eshte pasardhesi i 64-te i artit te Hokuto Shinken, nje stil vraseje vdekjeprurese 1.800 vjeçar qe kalon vetem nga nje mjeshter tek nje bir i zgjedhur. Kenshiro perdor aftesite dhe njohurite e tij per te mbrojtur te pafajshmit nga bandat e etur per gjak qe kercenojne mbijetesen e tyre. Gjate gjithe rrjedhes se serialit, Kenshiro takon disa aleate dhe rivale, shumica te cileve jane trajnuar edhe ne stilet e ndryshme te arteve marciale.

Kapitulli i pare sherben per te futur Kenshiro dhe pershkruan takimin e tij fillestar me dy ndihmesit e tij te rinj, Bat dhe Lin. Historia fillestare me pas perqendron kerkimin e Kenshiros per te kerkuar te fejuaren e tij, Yuria, e cila eshte marre nga ai nga te njohurit e vjeter te quajtur Shin, nje mjeshter i artit marcial Nanto Koshu Ken. Pas Shin arc, manga filloi te perqendrohej ne rrethana te njehershme te bazuara ne arc, te tilla si Golan, Jackal dhe Klanin Kiba, edhe pse historia gradualisht ndryshon ne kerkimin e Ken per tre vellezerit e tij biresues, te cilet u sterviten ne stilin Hokuto Shinken nen te njejtin mjeshter, por nuk u zgjodhen te jene pasardhes. Me i madhi i vellezerve, Raoh, behet antagonisti kryesor i Kenit, nje pushtues qe perdor Hokuto Shinken per te sunduar me tirani. Nje nen-komplot i madh paraqitet gjithashtu ne formen e nje konflikti te brendshem brenda shkolles Nanto midis gjashte mjeshterve te saj te medhenj, Nanto Roku Seiken dhe perfshirja e vellezerve Hokuto ne kete.

Vdekja e Raoh shenon fundin e epokes se pare te serise, me ndihmesit e Kenit Bat dhe Lin qe kane arritur moshen e rritur. Kenshiro kthehet per te ndihmuar Bat dhe Lin te rrezojne te keqen Jakoh, nje Guvernator i Pergjithshem i korruptuar qe ka uzurpuar fronin e Perandorise Qiellore dhe po e detyron mjeshterit Gento Kōken te beje oferten e tij te keq. Pas humbjes se Jakoh, Lin eshte rrembyer dhe eshte marre jashte shtetit ne Token e Asurit, nje komb i shkaterruar nga lufta tani i sunduar nga tre gjeneralet e Asurit. Origjina e vellezerve Hokuto dhe stili Hokuto Shinken zbulohet, si dhe ekzistenca e stilit te ndaluar Hokuto Ryūken, nje dege e familjes Hokuto formuar se bashku me Hokuto Shinken.

Pas humbjes se Kaiohut, djali i Raoh, Ryu eshte prezantuar si nxenes i Kenshiros dhe pasuesi i mundshem i stilit Hokuto Shinken. Pas Kenshiro rikthen rendin ne dy mbreterite fqinje te Sava dhe Blanca, kapitulli i fundit perqendrohet rreth trekendeshit te dashurise midis Ken, Lin dhe Bat.

                                     

2. Filmi live-actiom

Filmi amerikan live-action me versionin e Fist of the North Star u publikua me 1995, me regji te Tony Randel, ku me rolet kryesore ishin Gary Daniels, Costas Mandylor, Chris Penn, Isako Washio dhe Malcolm McDowell. Filmi u adoptua ne arc e pare te manges, ku Kenshiro shkon pas Shin, pasi ky i fundit ia vrau mjeshtrin dhe kidnapoi te fejuaren e tij. Shin udheheq si diktator nje qytet dhe urdheron njerezit e tij ta vrasin Kenshiron.

                                     
  • giapponesi Firebird FireStorm Fist of the North Star 1984 Fist of the North Star 2 1987 Il fiuto di Sherlock Holmes Flame of Recca Flanders no Inu Flanders
  • 68 vjeçare. Ikkyū - san - Ikkyū 1975 Fist of the North Star - Mamiya 1985 Dragon Ball - Hasky 1986 Outlaw Star - Hilda 1998 Inuyasha - Madame Exorcist
  • Battle Royale 2012 Heihachi Mishima, Andrew Ryan Japanese dub Fist of the North Star Ken s Rage 2 2012 Kaioh Metal Gear Rising: Revengeance 2013
  • Fantasy Tactics Fisherman s Bait Fisherman s Bait 2: Big Ol Bass Fist of the North Star Vetem ne Japoni Flintstones Bedrock Bowling Ford Racing Formula