Back

ⓘ Akainu. Sakazuki gjithashtu i njohur me epitetin e tij Akainu eshte flote e admiralit ne anime dhe manga One Piece. Gjate pjeses se pare, ai ishte nje nga tre a ..
                                     

ⓘ Akainu

Sakazuki gjithashtu i njohur me epitetin e tij Akainu eshte flote e admiralit ne anime dhe manga One Piece. Gjate pjeses se pare, ai ishte nje nga tre admiralet. Pasi u be flote e admiralit, gjeja e pare qe beri ishte zhvendosja e Selise se Marinareve ne Boten Re per tu pergatitur per Epoken re te Pirateve.

Bazuar ne veprimet e tij si admiral ne Marineford dhe si flote e admiralit, Akainu konsiderohet nje nga antagonistet kryesor te serise. Ai beson se trashegimia e nje personi eshte nje pasqyrim se sa e madhe e nje kercenimi qe ata paraqesin - nje besim qe e beri ate te synoje Portgas D. Ace dhe Monkey D. Luffy gjate betejes se Marinefordit me qellim te spastrimit te "gjakut te keq" te tyre, e cila ne fund e shtyu ate qe personalisht te vriste Ace dhe te perpiqej te vriste Luffy, te cilin ai nuk arriti te bente - duke lene nje mbrese te madhe ne gjoks.

                                     

1. Personaliteti

Akainu eshte ndjekes i forte i" Drejtesise Absolute”, motoja e tij eshte" Drejtesi e Plote” 徹底的な正義 Tetteiteki na Seigi. Besimet e Sakazukit e detyruan ate te shkoje aq larg sa te shkaterroje nje anije refugjate per shkak te mundesise qe nje dijetar mund te fshihej ne bord. Logjika e tij ishte qe nese edhe nje nga dijetaret e Ohares kishte ikur me te, misioni do te kishte qene nje deshtim, shume me tronditjen e Kuzanit, i cili e quajti ate budalla per mbingarkesat. Akainu merr qendrimin e tij ekstremist sa i perket vrasjes se kujtdo qe nuk e ndan pikepamjen e tij, ashtu si u perpoq ta ekzekutonte Kobyn per lutjen e tij per te ndaluar luften.

Per Akainun, çdo marinar qe nuk eshte e gatshme te luftoje per drejtesi nuk eshte e denje te quhet Marinar. Pavaresisht nga te gjitha keto, Sakazuki nuk mundi te vriste ish bashkatdhetarin e tij Kuzanin.

Para se te behej publike, Akainu ishte nje nga personat qe din se Luffy eshte djali i Dragon. Nuk dihet se si e dinte kete nese ai ka pasur ndonje lidhje me Dragonin ose nese ka pasur ndonje dije si marinar te nivelit te larte qe Dragoni ishte djali i Garpit.

                                     

2. Aftesite dhe fuqite

Si flote i admiralit, Sakazuki ka autoritet mbi gjithe marinaret. Ai mund te thirr Buster Call ne ndonje ishull qe mund te behet kercenues, dhe te terheq titullin e Shichibukait, poashtu mund te ngrij ose ta ul ndonje pozite te Marinarit.

Akainu eshte gjithashtu nje i fuqishme dhe i afte per te luftuar me dore, te cilin ai kombinon me aftesite e tij te Logise per shkelje shkaterruese. Ai mundi me lehtesi Inazuma, si dhe dy mjeshtra te jashtezakonshem te artit luftarak si Ivankov dhe Jinbe. Per me teper, ai doli fitimtar nga dueli dhjete diteshe mes tij dhe Aokijit per poziten e flotes se admiralit, edhe pse ata te dy pesuan plage te renda.

Ai gjithashtu ka degjim jashtezakonisht, duke qene ne gjendje te degjoje veprimtarine nenujore perpara fillimit te Luftes se Mjekerrbardhit.

                                     

2.1. Aftesite dhe fuqite Fruti i Detit

Akainu ka ngrene frutin e magmes te llojit Logia, nje aftesi qe e ben Akainun te transformoj trupin ne magma sipas deshires.

Aftesia e tij eshte natyrisht e nje rendi me te larte sesa aftesite te Ace, meqe nxehtesia me e larte dhe aftesite mbytese te magmes se tij e lejuan qe ta demtonte me sukses Ace pavaresisht nga mbrojtja e Ace dhe ne fund te fundit te vriste Ace per shkak te kesaj epersi. Fuqia shkaterruese dhe fuqite eksplozive nga magma mundesojne Akainu te shkaktoje deme masive, dhe te marre njerez si Emporio Ivankov dhe Jinbe me perpjekje minimale. Gjate betejes vendimtare dhjete diteshe ne Punk Hazard, Akainu tregoi fuqine e terbuar te Frutave te Detit pasi ndryshoi motin e nje pjese te rrezikut te ishullit dhe e la ate ne nje flake.

                                     

3.1. Historia E kaluara

Akainu u bashkua ne Marine ne moshen 23 vjeçare se bashku me Borsalinon dhe ishin nen mbikeqyrjen e Zefyrit.

                                     

3.2. Historia Incidenti i Ohares

Ai ishte i njohur si Zevendes Admiral Sakazuki para ngritjes ne detyre. Ai ishte i pranishem ne incidentin e Ohares, duke qene nje nga pese zevendes-admiralet qe drejtojne bombardimin e Buster Call. Ai urdheroi shkaterrimin e nje anijeje te evakuimit te civileve dhe ushtareve, duke pretenduar se ai duhej te shkaterrohej ne rast se nje dijetar i vetem arriti te verthente ne anije nje veprim qe tmerroi edhe Spandinen.

                                     

3.3. Historia Ngritja ne detyre

Pasi Sengoku u terhoq nga pozita si flote i admiralit, ai nominoi Kuzanin te behej flote i ardhshem, por disa marinare nominuan edhe Sakazukin. Kuzani, megjithate, ishte kunder idese qe Sakazuki te behej admirali ri i flotes dhe dy admiralet u ndeshen me njeri-tjetrin per pozicionin ne ishullin Punk Hazard. Beteja zgjati dhjete dite dhe fuqite e tyre perkatese shkaktuan qe gjysma e ishullit te behet i ngrire ndersa gjysma tjeter te behej e nxehte. Ne fund, Sakazuki perfundoi si fituesi i kesaj beteje, megjithese te dy u plagosen rende. Sakazuki, megjithate, vendosi te lejoi Kuzanin te jetonte sepse ishin shoke.

Udheheqja e tij re i ka dhene Marinsave nje ndjenje me te forte te Drejtesise Absolute. Duke mos dashur te sherbejne nen Sakazuki, Kuzan vendosi te jape doreheqjen nga marinsat. Pasi u be admirali i flotes, Sakazuki vendosi te zhvendose Seline e Marinareve ne Boten Re ne kembim te deges G-1.

Si admiral i flotes, Sakazuki krijoi nje projekt te detyrueshem per te forcuar forcat e Marines; Admiralet Fujitora dhe Ryokugyu u rekrutuan ne kete projekt.                                     

4. Kuriozitete

 • Nofka e tij, se bashku me admiralet e tjere Aokiji, Akainu dhe Kizaru, jane marre nga legjenda e Momotaros.
 • Dizajni i Akainus i ngjan aktorit japoneze Bunta Sugawara. Emri i tij Sakazuki eshte bazuar ne tri filmat e Sugawara Sakazuki.
 • Ne nje interviste, Oda ka thene se nese Sakazuki do te ishte protagonist i serise, ai do ta kishte gjetur thesarin One Piece brenda nje viti.
                                     
 • elementet e tyre përkatëse dhe i përdorën me madhështi të madhe, ndërsa Akainu para se të bëhej admiral shihej që mbante një katana gjatë viteve të tij
 • pranuan të mbahen sekrete. Akainu arriti të fitojë dhe për këtë arsye u bë udhëheqës i ri i Marinës. Megjithatë, pas betejës, Akainu kursen jetën e rivalit
 • dhe të parandaluar atë nga sulmet e mëtejshme të Mjekërrziu, dhe më vonë Akainu kur ky i fundit ishte gati për të trajtuar një goditje të dytë të jetës - dëmtuar
 • Marineford me Piratt e Mjekërrbardhit. Ai u lirua nga Luffy, por u vra nga Akainu duke mbrojtur Luffy. Ace ishte shumë më inteligjent, i sjellshëm dhe në
 • Dick u shkatërruan ose nga zjarri i topit ose në sulme të veçanta nga Akainu disa anëtarë të paidentifikuar të ekuipazhit humbën jetën mes luftimeve
 • njerëz të aftë për të ndaluar Teach. Në Betejën e Marinefordit, admirali Akainu luftoi shumë piratë, por ndaloi së luftuari kur Shanks u shfaq. Teach la
 • admiralët. Ai ishte plotësisht i aftë të luftonte admiralët Kizaru, Aokiji, dhe Akainu duke mbajtur të vetin. Ai ka treguar qëndrueshmëri dhe durim të madhe, pasi
 • fjalë. Kapiteni ishte në gjendje të shpëtojë Coby nga sulmi i Admiralit Akainu me vetëm një përplasje të shpatës së tij dhe madje edhe Mjekërrziu që forcoi