Back

ⓘ Tego Calderón. Calderón ka lindur ne Santurce, Portorikoja. Ai u zhvendos ne nje moshe te re nga Puertorikoja, i lindur ne Miami, Florida, ku mori pjese ne Lart ..
Tego Calderón
                                     

ⓘ Tego Calderón

Calderón ka lindur ne Santurce, Portorikoja. Ai u zhvendos ne nje moshe te re nga Puertorikoja, i lindur ne Miami, Florida, ku mori pjese ne Larte te Larte te Larte. Ketu ai erdhi ne kontakt me disa kultura te ndryshme, perfundimisht ai u be nje baterist ne nje grup rock. Grupi beri versione te kengeve te prodhuara nga artiste si Ozzy Osbourne dhe Led Zeppelin. Eshte verejtur se dy prinderit e tij ishin tifoze te Ismael Rivera dhe se babai i tij ishte gjithashtu i interesuar per xhazin. Ai u ndikua nga te dyja zhanret dhe i inkorporoi ato ne muziken e tij. Me kalimin e kohes zhvilloi nje stil muzikor qe kombinon elementet e salsa, dancehall dhe hip hop, duke u fokusuar ne aspektet e jetes urbane ne tekstet e tij.

                                     

1. Albumet

  • Contraataca 2007
  • The Original Gallo Del País - O.G. El Mixtape 2012
  • The Underdog/El Subestimado 2006
  • El Gongoli Mixtape 2008
  • Guasa Guasa: The Mixtape 2004
  • El Que Sabe, Sabe 2015
  • El Abayarde 2003
                                     
  • sëmurë nga familjet e varfëra. 2003: Borinqueña 2003: Amor Amor me Tego Calderón 2003: Noche De Verano me Victor Manuelle Roselyn Sánchez Arkivuar