Back

ⓘ Lina Gjorçeska eshte nje lojtare maqedonase e tenisit. Gjorçeska ka nje renditje te larte te karrieres WTA si e vetme, prej 170 arritje deri me 12 qershor 2017. ..
Lina Gjorçeska
                                     

ⓘ Lina Gjorçeska

Lina Gjorçeska eshte nje lojtare maqedonase e tenisit.

Gjorçeska ka nje renditje te larte te karrieres WTA si e vetme, prej 170 arritje deri me 12 qershor 2017. Ajo gjithashtu ka nje renditje te larte te karrieres WTA si dyshe, prej 116 arritje deri me 12 qershor 2017. Gjorçeska ka fituar nente ITF tituj si e vetme dhe tridhjete e gjashte ITF tituj si dyshe.

Duke luajtur per Maqedonine ne Fed Cup, Gjorçeska ka nje rekord prej 5 fitore - 1 humbje. Ne 2016 US Open ajo humbi ne raundin e pare te kualifikimeve nga Catherine Bellis. Ishte paraqitja e saj e pare Grand Slam.

Ne Open Australian ne 2017, Gjorçeska ra ne duel me Sachia Vickery ne raundin e pare te kualifikimeve. Keshtu qe me sukses siguroi nje pozite ne raundin e dyte te kualifikimeve kunder Dalma Gálfit. Kjo ishte paraqitja e saj e pare ne Australian Open. Ajo me sukses fitoi Dalma Gálfi 6-1 6-1 dhe me pas ajo humbi nga Stefanie Vögele 6-4 3-6 2-6. Ajo luajti ne turneun e pare te WTA ne vitin 2017 Zonja e Hapur Biel Bienne dhe humbi ne raundin e pare nga Marketa Vondrousova 6-7 1-6. Pastaj ajo arriti ne finalet te turneun ITF Tunis 60.000 $ ku humbi nga Richèl Hogenkamp 5-7 4-6.