Back

ⓘ Loret Sadiku. Me 28 qershor 2014, Sadiku nenshkroi nje kontrate tre-vjeçare me Mersin Idmanyurdu. Me 17 gusht 2016, Sadiku nenshkroi per Kasımpasa per nje pages ..




Loret Sadiku
                                     

ⓘ Loret Sadiku

Me 28 qershor 2014, Sadiku nenshkroi nje kontrate tre-vjeçare me Mersin Idmanyurdu. Me 17 gusht 2016, Sadiku nenshkroi per Kasımpasa per nje pagese prej 2 milion €.

                                     

1. Karriera nderkombetare

Nen moshen 21 vjeçare

Me 31 maj 2012, Sadiku beri debutimin e tij pasi u emerua ne skuadren pare me Suedine U21 ne nje ndeshje te kualifikimeve te UEFA 2013 nen U21 kunder Ukraines U21 dhe u emerua "I ardhuri i Vitit".

Shqiperia

Sadiku deklaroi ne media se do te luaje per Shqiperine ne te ardhmen, pasi ai eshte nje shqiptar dhe po kompleton hapat e nevojshem burokratik per te qene ne dispozicion per ekipin kombetar. Me 19 shtator 2013, ai mori nenshtetesine e tij shqiptare dhe ishte ne pritje te lejes se FIFA-s per te luajtur per Shqiperine. Me 15 nentor 2013, ai mori thirrjen e tij te pare nga trajneri i Shqiperise Gianni De Biasi per ndeshjen miqesore kunder Bjellorusise, por perpara se bashkimi me Shqiperine te hiqet nga lista per shkak te lendimit.

Kosova

Me 2 mars 2014, Sadiku mori nje thirrje nga Kosova per te luajtur ne ndeshjen e pare te njohur nga FIFA kunder Haitit; ai e nisi si titullar me ndeshjen qe u mbyll ne barazim pa gola.