Back

ⓘ Lindje 1680 ..
                                               

Mjekra e zeze

Edward Teach i njohur me mire si Mjekra e Zeze ishte pirati anglez qe operonte rreth Indive Perendimore dhe bregdetit lindor te kolonive te Amerikes se Veriut te Britanise. Pak dihet per jeten e tij te hershme, por ai mund te kete qene nje marinar gjate Luftes se Mbretereshes Anne para se te vendosej ne ishullin New Providence, Bahamet, nje baze per kapitenin Benjamin Hornigold, ekuipazhi i te cilit mesoi te bashkohej rreth vitit 1716. Hornigold e vendosi ate ne komanden e nje anije njedirekeshe qe ai kishte kapur, dhe te dy u angazhuan ne akte te shumta piraterie. Numri i tyre u rrit me s ...