Back

ⓘ Gaza e njohur ndryshe edhe si Rripi i Gazes eshte nje territor i vetqeverisur palestinez ne Azi. Gaza kufizohet ne perendim me Detin Mesdhe dhe ne lindje veri e ..
Gaza
                                     

ⓘ Gaza

Gaza e njohur ndryshe edhe si Rripi i Gazes eshte nje territor i vetqeverisur palestinez ne Azi. Gaza kufizohet ne perendim me Detin Mesdhe dhe ne lindje veri e jug me Izraelin. Gjendet ne Palestinen e Sotme.

 • Ka siperfaqe me rreth 365km.
 • Popullsia Arabe.
 • Nofka Shiriti i Gazas.
 • Kryeqyteti Gaza.
 • Ka popullsi prej rreth 1.85milione me dendesi prej 5.046b/km.
                                     
 • Marrë më 1 shkurt 2020. Gaza në anglisht Global Security. Marrë më 25 janar 2009. Monthly Averages for Gaza Gaza Strip në anglisht MSN Weather
 • për gratë në në Gaza Nga viti 2016, ajo udhëheq klubin e vetëm të çiklizmit të grave në Gaza Suleiman lindi në Damask dhe lëvizi në Gaza në vitin 1990
 • Jerusalemi është kryeqytet i tërë Palestinës ku hyjnë vendet : Izraeli dhe Gaza bashkë me Bregun Perëndimor. Bregu Perëndimor është pjesa më e madhe e Palestinës
 • infermiere palestineze që ndihmoi vullentarisht ministrinë e shëndetësisë në Gaza Ajo banoi në Khuzaa, fshat afër kufirit me Izraelin. Trajnimi i saj formal
 • ka një popullsi prej 27.092 banorë me sipërfaqe diku 16.3 km2.U bë si kryeqendër në vitin 1995 dhe ka një lartësi prej 880metra. Gaza Izraeli Palestina
 • Gaza që prej rrëmbimit të gazetarit te BBC Alan Johnston në 2007. Vrasja u dënua nga fraksioneve të ndryshme palestineze. Një gjykatë Hamas në Gaza dënoi
 • në Gaza Rachel Corrie është përkujtuar me organizime të ndryshme në botë. Për përkujtimin e Rachel Corrie në 12 Mars 2010 organizata Free Gaza Movement
 • palestineze Shteti i Palestinës dahet në dy pesë që nuk kanë kufi ndërmejt vehti: Gaza dhe Bregu Perëndimorë. Sot, Ramallahu është kryeqyteti. Kryeqyteti de jure
 • Occupied by Israel after the Six - Day War of 5 10 June 1967. It comprises the Gaza Strip and the West Bank. Excludes statistica.md.2010.pdf Transnistria
 • dhe vijë kufitare tokësore 2.665 km të gjatë dhe e ndanë atë nga : Rripi Gaza 11 km, Izraeli 266 km, Libia 1.115 km, Sudani 1.273 km Klima e Egjiptit është