Back

ⓘ Romane shqiptare të shekullit XXI ..
                                               

Çështje të marrëzisë

Eshte rikthim ne piken fillestare, rikthim ne piken e nisjes se aventures kadareane, rikthim ne femijeri, mu aty ku ka nisur aventuren per gjetjen e nje çelesi per shpjegimin e botes. Dhe ashtu siç ndodh me femijet, qe duke u kuturisur neper skuta, zbulojne hyrjen e nje bodrumi ku rri i fshehur nje thesar i shumekerkuar nga te tjeret, keshtu ndodh edhe me Kadarene: mu ketu, ne femijeri ai gjen çelesin e shpjegimit te botes." Bota eshte e marre” - zbulon Kadare. Dhe e vetmja e vertete per shpjegimin e saj eshte marrezia. Por kjo e vertete e thjeshte nuk mund te zbulohet me asnje nga instrum ...

                                               

Ëndrra e Damokleut

Endrra e Damokleut Gjinia: Roman. Autori: Fatos Kongoli. Shtepia botuese: "Toena". Viti i botimit 2004. Faqet e librit 280. ISBN 978-99927-1-896-X Mbi librin "Endrra e Damokleut", nje ritregim bashkekohor, ne variantin shqiptar, i historise se perjetshme te Romeos dhe Zhuljetes. Ne sfond, ngjarjet tragjike te marsit 1997, vitit te çmendurise kolektive te shqiptareve. Ergysi dhe Linda, njeri student ne degen e letersise, tjetra studente per pikture ne Akademine e Arteve, paguajne haraçin e rende te kesaj çmendurie. Dhe te urrejtjes se ndersjellte te familjeve te tyre, te armiqesuara ne kalv ...

                                               

Gjumi mbi borë

Romani rrefehet prej perspektives oneirike. Romani ka dy linja: linja e pare rrefen ngecjen e mesuesit ne bore, kurse linja e dyte qe shfaqet si digresion, tregon historine vetjake te mesuesit ne fshat. Narratori, nje mesues fshati, ka ngecur ne bore dhe mundohet ti beje balle gjumit, nga frika se po te fleje, mund te shqyhet nga ujqit ose mund te ngrihet per vdekje. Nderkohe ai rrefen historine e lidhjes se tij me fshatin dhe banoret e tij. Pasi mbaron storja, shfaqet autori dhe komenton vepren e vet.

                                               

Karuseli (roman)

Karuseli roman me Autor: Fatos Kongoli. Shtepia Botuese: "Toena". Faqet e librit 280. Tirane, 2007. Albana Progri, e sapo diplomuar si farmaciste, eshte vajza e nje ambasadori. E bukur, e perkedhelur, e mesuar me nje jete te qete dhe me adhurues te shumte, befas gjendet ne syrin e nje cikloni. Midis adhuruesve te saj eshte edhe nje personazh i zymte, i vetequajtur Edmond Dantes. Ne pamundesi per te fituar dashurine e vajzes, ky tip i nderlikuar, inskenon nje situate absurde, te paperballueshme nga nervat e dobeta te vajzes. Por a eshte vertet adhuruesi i semure shkaktar i drames se Albana ...

                                               

Kusuret e zotit Shyti

Kusuret e zotit Shyti Roman me autor Ardian Vehbiu. Shtepia botuese "Dudaj", viti i botimit 2017. Faqet e librit 204. ISBN 978-99943-0-491-2 Fragment nga libri Çfare po ndodh keshtu me ju, z. Shyti? – i tha ketij gazetarja televizive, Mirza, nga tryeza perbri. Sapo degjova qe po del ne treg libri i dyte me nderhyrjet, batutat, shfrimet dhe parantezat tuaja, nderkohe qe romanit tuaj te vetem, "Gjakimit", nuk i gjendet me as nami as nishani. Asgje per tu habitur, e dashur Mirze, i tha kesaj Shyti, i kenaqur qe iu dha shkasi per kete shpjegim te nevojshem. Jetojme ne kohera kur shkrimtari o e ...

                                               

Legjenda e vetmisë

Legjenda e vetmise roman, me Autor Ridvan Dibra. Shtepia botuese: Onufri. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 130. ISBN 978-99956-87-82-3 Koment nga autori Nje liber qe ti shperfille qellimshem nihilizmin e dyshimin e tejkaluar modern, por edhe ironine e lojnat e shume – perseritura postmoderne. Nje liber, ne dallim prej te tjereve para tij, sa me "jashte meje", sa me impersonal e objektiv. Nje liber qe, qellimshem, ti lere menjane "artificet kompozicionale", duke respektuar deri ne adhurim burimin e pare, domethene legjenden. Nje liber qe ti kundervihet postulatit te Xh. Kallerit se "epik ...

                                               

Lëkura e qenit

Zoti Tarapi personazhi kryesor qe shpesh quhej gabimisht Zoti Trapi. Nje karakter i veçante nga menyra te jetuarit. I martuar me Margen, gruaja qe vdes naten e nderrimit te mijevjeçareve. Ne fillim ne liber pershkruhet se si autori jeton perkrah Marges, Dashurine, Tradhtine, ndjenjen dhe Humanitetin. Pastaj kalon tek nje pjese e femijerise se tij. Aventurat, pergjimet e komshiut deri tek vdekjen e babait dhe te motres. Pjesa tjeter tregon per pelqimin e nje zonje kur priste ne radhen e qumeshtit ne dy te nates. Duke pare zonjat e duke menduar se cila ka bere dashuri para se te vije ne radh ...