Back

ⓘ Zeqir Zeqiri. Zeqir HysenZeqiri lindi ne Uglar, Gjilan ne vitin 1891 ne nje familje fshatare gjate tere jetes se vete i ka kushtuar rendesi te posaçme qeshtjes ..
Zeqir Zeqiri
                                     

ⓘ Zeqir Zeqiri

Zeqir HysenZeqiri lindi ne Uglar, Gjilan ne vitin 1891 ne nje familje fshatare gjate tere jetes se vete i ka kushtuar rendesi te posaçme qeshtjes kombetare. I njejti qysh ne moshe te re se bashku me familjaret e vet loboi kunder shpernguljes se pare ne Turqi dhe sipas ai ishte nder personat kyq qe ndikoi te prindrit dhe familjaret qe te mos leshohet Kosova. I njejti gjate periudhes 1912-1915 ishet zene rob nga Greqia pasi ne at kohe ishte ushtar tek Osmanlite-pushtues Ne Periudhes e pas luftes se pare boterore I njejti eshte bashkepunetor i patrioteve te njohur te kombit, ku ne oden e tij jane pajtuar shume gjaqe te Anamoraves. Per figuren e tij patriotike deshmojn edhe vizitat e shpeshta qe ne oden e tij I ka bere Hasan Prishtiname shoke.

Ne kohen e luftes se dyte boterore fshati Uglar ndahet nga dy pushtuesit dhe siq njihet Uglari ndahet ne mes pushtuesit Bullgar dhe atij Italian Shqiperia e madhe, apo siq njihej slogani i atehershem" Rrofte Shipnija e madhe me gjysen e Uglarit”. Familja Zeqiri shperngulet nga pjesa bullgare ne pjesen Italiane-Shqiptare dhe per nje periudhe jetojne ne Bukovike e mandej te Muhaxhert e Uglarit.

Duke qene Zeqiri nje atdhetar i pergjigjet thirrjes se vullnetarve dhe merr pjese se bashku me nje numer te madh te atdhetarve ku udheheq nje grup prej 30-40 burra te devotshem ne Luften e Rainces-Presheves, me 18-19 shtator 1944, ku ne naten e Festa e Bajramit, forcat shqiptare te udhehequra nga Ramiz Cernica jane perleshur me ato çetniko-partizane, te cilat po tentonin te depertonin nepermes Kosoves lindore, ku pati shume te vrare te plagosur, Zeqiri ne kete lufte njihet per trimerin e tij se bashku me grupin e vet per mbrojtje te pikes strategjike te pjeses te ashtuqujatur Prroni.

  • Lufta e Bajramit ne Presheve dhe Moravice ishte nje nder ma te rreptat te bame ne kufijte e Kosoves, ndonjihere. Numri i serbomaqedonasve qe muren pjese ne kete lufte ka qene shume i madh. Dikush mendon se kan qene afer 10.000. Robet e kesa luft than se nuk kane qene ma shume se 13 brigada.Brigadat perbaheshin siç thashe prej serbeve te Vranjes,Anamoraves Pçinjes dhe prej maqedonasve….Damet e tyre ne njerez dhe ne material ishin te medha. Numri I te vrarve dhe te plagosurve nga ana serbo-maqedoni ishte mbi 1.000. Damin ma te madh e pesuan ata qe u asgjasuen ne Perronin e Rainces aty ku mbante vijen e frontit edhe Zeqir Zeqiri. Serbo-maqedonet e bane edhe nji te mire, ata lane qinda arme/pushke e mitraloxa, strajca dhe arka me municion dhe me bomba, mortaja, predha e tjera. Me armet e tyne edhe per 11 jave te plota u mbajte fronti ne kete pike.

Gjate kesaj lufte i plagosur mbetet Zeqir / Hysen / Zeqiri i cili nga plaget e marr peson demtime ne pjeset gjenitale te trupit. Sipas tij e shokeve te tij plagosje ka ardhur nga nje bombe vetevrasese e nje oficeri qetnik i cili nuk deshi te zihet rob sipas Zeqirit ai ishte VOJVOD-titull I larte qetnik. Nga gjakderdhjet e medha shpeton pas ndihmes se Xhemailit nga Pogragja me vone Haxhi Xhemaili-nip i familjes. Nga i njejti terhiqet nga Rainca deri ne Capar, ku me pas nga Capari ne Prizren e dergon Haki Xhymshiti Haki Capari Transporti per Prizren ne Spitalin e asja kohe Spitali Italian i fashizmit behet me qerre. Ne Prizren qendron afer tri jave ku arrihet te shpetohet jeta e tij edhe pse me shume veshtirsi.

Gjate 25 viteve te jetes pas plagosjes asnjeher nuk ka guxuar ta permend kete qeshtje per shkaqe sigurije pasi partizanet paten vrare nje pjese te madhe me vone ne masakren e Gjilanit duke u hakmarr drejteperdrejte per luften e humbur ne Raince. I njejti me perkrahjen e bashkefshatarve angazhohen neper keshillat e fshatrave dhe nga komunistet mbetet e pazbuluar pjesemarrja e tij ne betejen Shqiptaro-Qetnike.

Zeqir Zeqiri pas plagosjen nuk ka pasur me femije por ka pasur para plagosjes dhe invalidetiti i tij eshte mbajtur fshehur edhe nga familjaret edhe nga shoket qe e ndihmuan ne dite e veshtira. Idealin per qeshtje kombetare pas tij e vazhduan edhe djemt dhe nipat e tij ku familjaret e tij njihen per atdhedashuri dhe perkushtim ndaj qeshtjes kombetare, ne kete kuader ne kohen e UCK shtepite e tyre ishin baze per guerilen dhe ilegalen gjate okupimit. Nga kjo familje kemi edhe sot Veterane luftetar te UCK-se qe me nder vazhduan rrugen e Zeqirit.

                                     
  • shkollën e plotë fillore Vehbi Ibrahimi me rreth 250 - 300 nxënës. Zeqir Zeqiri Fatmir Ibishi Vehbi Ibrahimi Osman Bilalli Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet
  • qëndres spartane. Gushianët udhëhiqeshin nga Halil e Zeqir Brahimi, Abdullah Hoxha, Shpend e Grosh Zeqiri Haklaj Arif Delia. Kenga popullore na sjell me