Back

ⓘ Rexhep Spahiu ka qene nje futbollist qe ka luajtur si mbrojtes i majte i 17 Nentorit” dhe i kombetares shqiptare ne takimet e Ballkaniades te 1946. Gjate viteve ..
                                     

ⓘ Rexhep Spahiu

Rexhep Spahiu ka qene nje futbollist qe ka luajtur si mbrojtes i majte i" 17 Nentorit” dhe i kombetares shqiptare ne takimet e Ballkaniades te 1946. Gjate viteve 40-te ka luajtur me" Shprefene”e Tiranes, e cila takimet me skuadrat ushtarake italiane gjate pushtimit, i kishte kthyer ato ne shfaqje te urrejtjes ndaj pushtuesve fashiste. Deri me 1952 zhvilloi 18 ndeshje me kombetaren dhe gjate kesaj kohe u aktivizua me" Partizanin”. Me pas qe edhe trajner i kesaj skuadre, e cila nga viti 1956 e deri 1961 u shpall pese here kampione.

                                     
  • Iljaz Spahiu Broja merr pjesë në themelimin e Lidhjes së Dytë të Prizrenit, kryetar i së cilës zgjidhet Rexhep Mitrovica. Po në këtë vit kur Rexhep Mitrovica
  • Gjergj Fishta Naim Frashëri Dritëro Agolli Faik Konica Martin Camaj Xhevahir Spahiu Majlinda Nana Rama Fatos Kongoli Fatos Arapi Ismail Kadare Irma Kurti Kasëm
  • Partizani Loro Boriçi, Besim Fagu, Rexhep Spahiu Refik Resmja, Aristidh Parapani, Simon Deda, Sulejman Maliqati, Rexhep Laçej, Gani Merja, Roza Haxhiu, Fatbardh
  • Hamzë Jashari - hero kombëtarë Isa Boletini - hero kombëtarë Musa Gashi - profesor i doktoruar i gjeografisë Rexhep Mitrovica - politikan Nexhmedin Spahiu
  • caktua dr. Rexhep Krasniqi e më vonë prof. Ahmet Gashi ndërsa personelin arsimor e pedagogjik e përbënin: Lirak Dodbiba, Reuf Zajmi, Zeqir Spahiu Musa Dizdari
  • Bilo, Kapter V, specialist, Rep. 1005 Farkë, Specialist në grup Xhavit Rexhep Dani, Kapter, manovrator, Rep.1046, Tiranë, Manovrator Shefqet Hasan Tabaku
  • i ka paraqitur në libër. Emrat si Fahredin Spahiu Menduh Nushi, Naim Shala, Burim Myftiu e Afrim Spahiu të cilët Vrioni i ka bërë pjesë të monografisë
  • bujqësi Neki Frashëri, matematikan Salvator Bushati, gjeofizikan Xhevahir Spahiu shkrimtar Aleks Buda, historian ish - kryetar, 1972 - 1993 Shaban Demiraj
  • Mato Teodor Keko Teodor Laço Zija Çela Vaid Hyzoti Visar Zhiti Xhevahir Spahiu Ylljet Aliçka Zef Zorba Marash Mirashi Abdullah Konushevci Agim Vinca Kim
  • dhe u dënua me vdekje nga Gjyqi Special. Prokuror i çështjes ishte Bedri Spahiu ndërsa kryetar i Trupit gjykues zëvendëskryeministri, gjeneral - lejtënant