Back

ⓘ Ylli i kuq vezullues, film. Ylli i kuq vezullues eshte film propagandistik kinez i vitit 1974, nje nga te paktet e prodhuar ne Kine gjate Revolucionit Kulturor. ..
                                     

ⓘ Ylli i kuq vezullues (film)

Ylli i kuq vezullues eshte film propagandistik kinez i vitit 1974, nje nga te paktet e prodhuar ne Kine gjate Revolucionit Kulturor. Filmi eshte nje perzierje zhanresh te filmit te luftes, filmit per femije dhe atij muzikor dhe shenoi rikthimin ne kinematografi te dy bashkeregjizoreve Li Xhun dhe Li Ang pas goditjes qe pesuan gjate kulmit te Revolucionit Kulturor.

                                     

1. Fabula

Filmi tregon historine e Pan Tunxese, nje femije fshatar i cili ishte djali i nje oficeri komunist. Kur largohet me detyre, babai i le Tunxese nje yll te kuq. Pronari i tokave Hu Hansan kthehet ne fshatin e Tunxes ku sillet keq me fshataret duke i detyruar te revoltohen dhe ta perzene. Por gjate ketyre trazirave, e ema e Tunxes vdes e djegur ne shtepi te saj.

I kalitur nga vdekja te emes, Tunxeja i bashkohet nje grupi guerriljesh dhe arrin te vrase Hu Hansanin. Kur i kthehet i ati ne fshat, Tunxeja i bashkohet si ushtari me ri i Ushtrise se Kuqe ne front kunder japonezeve gjate Luftes se Dyte kino-japoneze.

                                     
  • Ylli i kuq vezullues është një roman propagandistik popullor për fëmijë i shkrimtarit Li Sen Tje i botuar në vitin 1972, gjatë Revolucionit Kulturor kinez