Back

ⓘ Flamuri i Tajlandës. Flamuri i Mbreterise se Tajlandes eshte flamur me pese vija horizontale me ngjyre te kuqe, kaltert, bardhe dhe kuqe. me vije qendrore te ka ..
Flamuri i Tajlandës
                                     

ⓘ Flamuri i Tajlandës

Flamuri i Mbreterise se Tajlandes eshte flamur me pese vija horizontale me ngjyre te kuqe, kaltert, bardhe dhe kuqe. me vije qendrore te kaltert e cila eshte dy here me e gjere se kater tjetra. Dizajni u adoptua me 28 shtator 1917.

Ngjyra e kuqe domethene per vendin dhe popullin, e kalterta domethene per religjionet dhe e bardha domethene per monarkine.

                                     
  • verilindje nga Laosi, në lindje nga Vietnami dhe në jugperëndim nga Gjiri i Tajlandës Kamboxhia ka një popullsi prej më shumë se 15 milionë banorë. Feja zyrtare
  • me Zëvendëskryeministrin e Tajlandës Dr. Surapong Tovichakchaikul pranoi edhe zyrtarisht njohjen nga shteti i Tajlandës Prime Minister of Kosovo, 2013 - 09 - 26