Back

ⓘ Ermal Meta eshte nje kantautor Shqiptar, i rritur ne Itali. Ai ka qene anetar i bandave italiane Ameba4 dhe La Fame di Camilla, te cilat konkuruan ne seksionin ..
Ermal Meta
                                     

ⓘ Ermal Meta

Ermal Meta eshte nje kantautor Shqiptar, i rritur ne Itali. Ai ka qene anetar i bandave italiane Ameba4 dhe La Fame di Camilla, te cilat konkuruan ne seksionin e Festivalit te Muzikes Sanremos Te rinjte. Pasi kompozoi per disa artiste italiane, ai filloi karrieren e tij solo, duke publikuar tre albume ne studio: Umano, Vietato morire dhe Non abbiamo armi

                                     

1. Biografia

I lindur ne Fier, Shqiperi, Meta u zhvendos ne Bari, Italine e Jugut, ne moshen 13 vjeçare, se bashku me familjen e tij. Meta ka debutuar si kitarist i grupit italian Ameba4, te cilet konkuruan ne seksionin Te rinjte ne Festivalin e Muzikes Sanremo 2006 me kengen "Rido. forse mi sbaglio", perfshire ne albumin e tyre te vete-titulluar, i cili u publikua ne shkurt 2006.

Ne vitin 2007 Meta u be frontman, kengetari kryesor dhe kengeshkruesi kryesor i grupit La Fame di Camilla. Albumi i tyre debutues, i titulluar thjesht La Fame di Camilla, u publikua nga Universal Music ne vitin 2009. Grupi me pas publikoi albumet Buio e luce, duke perfshire titullin te cilat konkuruan ne seksionin e Festivalit te Sanremos Music 2010, dhe Lattesa 2012 tek Te rinjte. Grupi u nda ne vitin 2013.

Ne bashkepunim me Fabrizio Moro me kengen "Non mi avete fatto niente" ata triumfuan ne kete gare te forte Ermal Meta fiton Sanremon 2018.

                                     
  • albumi i saj i parë Baresha në Meta Records. Në shkurt të vitit 2010, albumi i dytë Lume, Lume u lançua prapë nga Meta Records. Albumi i tretë, Matanë
  • Jahja, Gjergj Shllaku, Alban Volumi, Ilir Dibra, Safet Osja, Edi Kraja, Ermal Dervishi, Brikeno Bizi, Kreshnik Osmani, Pjerin Martini, Arion Mustafa
  • dhe arritjet Parardhësi Ermal Meta dhe Fabrizio Moro Sanremo Music Festival 2019 Pasardhësi Diodato Parardhësi Ermal Meta dhe Fabrizio Moro me Non
  • Eleni Foureira Fuego English 2 &0000000000000436.000000436 26 Italia Ermal Meta & Fabrizio Moro Non mi avete fatto niente Italian 5 &0000000000000308
  • Ferhati, Artan Allushi, Erges Ymeri, Artan Shabani, Ben Cami, Selfo Driza, Ermal Gogu, të gjithë të arrestuar. Ky grup kriminal, sipas policisë, merrej me
  • valle humoristike burrash nga Zona e Fushë - Pezës e kërcyer me finesë nga Ermal Lusha dhe Elvis Stafa, Tomra: , valle liriko - epike grash e Malësisë së Shëngjergjit