Back

ⓘ Taipei eshte nje kryeqyteti i Tajvanit. Taipei ndodhet ne pjesen veriore te ishullit te Tajvanit. Siperfaqja e pergjithshme e qytetit eshte 272 km2, eshte qytet ..
Taipei
                                     

ⓘ Taipei

Taipei eshte nje kryeqyteti i Tajvanit.

Taipei ndodhet ne pjesen veriore te ishullit te Tajvanit. Siperfaqja e pergjithshme e qytetit eshte 272 km2, eshte qyteti me i madh ne kete ishull. Ne kete qytet ka nje popullsi prej 2 milione e 700 mije banoresh qe perben 1/8 te popullsise se gjithe ishullit.

Qyteti Taipei eshte qendra industrialo-tregtare e Tajvanit. Kompanite, firmat, ndermarrjet, bankat dhe qendrat tregtare me te medha te gjithe ishullit e kane seline qendrore ne kete qytet. Ne Tajvan, eshte krijuar zona me e madhe e prodhimit industrial dhe zona me e madhe tregtare duke pasur qytetin Taipei ne qender dhe duke perfshire distriktin Taipei, distriktin Taoyuan dhe qytetin Jilong.

Qyteti Taipei eshte edhe qendra kulturore e arsimore e gjithe provinces Tajvan. Ketu ndodhen 24 shkolla te larta si Universiteti i Tajvanit, Universiteti politeknik i Tajvanit, Universiteti pedagogjik i Tajvanit. Ketu jane edhe qendra informative, te botimeve, te radios e televizionit si dhe biblioteka me e madhe, muzeu me i madh i Tajvanit.

Ne qytetin Taipei, komunikacioni eshte i zhvilluar, eshte nje nga qendra te komunikacionit hekurudhor dhe automobilistike te provinces Tajvan. Porti Jilong dhe porti Danshui jane dalja e qytetit Taipei ne det, aeroporti Songshan i Taipeit eshte aeroporti i dyte i madh nderkombetar i Tajvanit.

                                     
  • Taipei 101 Kinezisht: 台北101 臺北101 është ndërtesa më e gjatë në botë. Ndërtesa ndodhet në Taipei Tajvan dhe ka 101 kate. Sidoqoftë në vitin 2010
  • Passo Dakar, Senegali Chongqing, Kina Lisbona, Portugalia Lagos, Nigeria Taipei Tajvani Luanda, Angola Praia, Kepi i Gjelbër Sintra, Portugalia Ankara
  • Lilongwe ka 38 shkolla private dhe 66 shkolla publike me 103, 602 nxënësa. Poashtu ka 29 shkolla të mesme me 30, 795 studenta. Taipei Tajvan Lusaka, Zambia
  • në jug të Tajvanit. Lin ndoqi shkollën e mesme komunale Zhongzheng në Taipei Më vonë ajo ndoqi shkollën Peshkop Strachan në Toronto, Ontario, Kanadë
  • Corporation në Samsung C&T Corporation në 2007. Kompania dallohet për ndërtimin e disa qiellgërvishtësve si: Burj Khalifa, Petronas Twin Towers, Taipei 101
  • Sungah, Son Tadulala, Semi Tuiloa, Malakai Yalimaiwai Tuqiri, Lote Whippy, Marques Beihai, Guangxi, Kina Taipei Tajvan Brighton, Tasmania, Australia
  • Chiu nisi fushatën fee hugs with intersex gjatë Paradës së Krenarisë në Taipei gjatë 2010. Organizata zhvillon lobim edhe me qeverinë. Chiu ka marrë pjesë
  • tajvaneze. Ajo është mesin e aktorëve më të paguar në Kinë. Shu Qi lindi në Taipei i Ri, ajo shkoi në Hong Kong kur ishte 17 vjeçare për të filluar karrierën
  • 2006. Marrë më 2007 - 03 - 22. PROFILE: Audrey Tang: 100 made in Taiwan - Taipei Times www.taipeitimes.com. Marrë më 2016 - 08 - 29. Mungon ose është bosh
  •  Republika Jugafrikane Spanja Sri Lanka Sudani Suazilendi Suedia Zvicra Taipei Taxhikistani Tailanda Timori Lindor Togo Tonga Trinidadi dhe Tobago