Back

ⓘ Koncert në vitin 1936. Filmi Koncert ne vitin 1936 prodhim i vitit 1978 i cili tregon per viziten e dy artisteve shqiptare ne qytetin e Lushnjes gjate kohes se ..
                                     

ⓘ Koncert në vitin 1936

Filmi Koncert ne vitin 1936 prodhim i vitit 1978 i cili tregon per viziten e dy artisteve shqiptare ne qytetin e Lushnjes gjate kohes se monarkise shqiptare gje qe "tronditi jeten e nje qytetit tejet konservator.

                                     

1. Kompozitor

 • Limos Dizdari

Aktoret

 • Gjon Karma
 • Robert Ndrenika
 • Bep Shiroka
 • Gezim Kame
 • Birçe Hasko
 • Albert Verria
 • Piro Qiqi
 • Enver Dauti
 • Nikolla Llambro
 • Manushaqe Qinami
 • Margarita Xhepa
 • Gjon Kacangjeli
 • Mirush Kabashi
 • Roland Trebicka
 • Ilia Shyti
                                     

2. Permbajtja e filmit

Nje kengetare re Donika dhe nje pianiste Eleni nisin nje turne koncertesh ne qytete te vegjel provinciale duke kaluar me pianon e tyre edhe neper fshatra. Dy artistet e reja takojne shume mikprites midis te cileve popullin e thjeshte dhe autoritetet lokale qe kerkojne te duken oksidentale por qe ne thelb jane te konfrontuar me njeri tjetrin.

"S’na urdheroka ndonje gjerman, po nje korçarke! Dhe vjen te kendoje, me piano, midis Myzeqese…Ka te marre kjo bote, po kur marrosen korçarkat! Sidoqofte, e marre, po i lumshin kembet. Plasem me kerneten e Rremes me zerin e Leme çingise. Po kush do ta degjoje ne Lushnje korçarken?"

"Ne pak minuta duke pare filmin kuptohen lehtesisht tre linjat e ndertimit te tij ne realitetin rural te Lushnjes dhe Myzeqese. Shteti monarkist ne periferi. Qytetaria shqiptare, patriotike me frymezim perendimor. Situata feudale mbizoteruese dhe varferia e jetes se popullit. Ne fakt ekziston dhe nje linje apo perspektive e katert e cila eshte ende ne çastin e saj embrional: levizja komuniste, anti-monarkiste, anti-feudale dhe progresiste. Te katerta keto perspektiva analitike kane nje dallim te qarte. Ne njeren ane ndodhet shteti monarkist me pushtetin feudal. Ne tjetren jane intelektuale, profesioniste, artiste e komuniste. Shoqeria e vjeter kunder risise dhe emancipimit modernizues … Nje nga kritikat me therrese te Kumbaros ne film, i kombinuar me ngjyresa komike, eshte pikerisht paaftesia e shtetit monarkist per tu interesuar per popullin. Prandaj çdo analize e trajtim i monarkise si nje regjim totalizues modern eshte jo fort i sakte. Dy llojet e qeverisjeve perafrohen per nga perdorimi i dhunes autoritare te shtetit ne ruajtjen e qetesise. Veçse ruajtja e rendit publik nuk nenkupton patjeter kujdesin ndaj popullit ne disa standarte baze te jetes dhe ekzistences. Reformat radikale te cituara shpesh ne film, si vendimmarrje progresiste e monarkise me frymezim te hallakatur mes turqve te sotshem dhe oksidentit, nuk shfaqen as si reforma dhe as si radikale, meqe nje reforme radikale nuk mund te perkujdeset per kuajt, per te parandaluar e sanksionuar rrahjen e njeriut kundrejt kalit, pa ngritur paraprakisht formen e qyteterimit e ku shoqeria ne rrjedhen e saj, ndryshon ndjeshmerine ne raport me mbrojtjen e kafshes apo natyres. Koncerti si dhe filma te tjere te epokes, na rrefejne per nje monarki te çinteresuar per hallet e popullit, qe le jashte vemendjes, neglizhon, qe perfshihet me pushtuesin fashist me pas lan duart me popullin dhe kombin."

                                     
 • Kolonel Bunker Komisari i dritës Koncert në vitin 1936 Korrierët Krevati i perandorit Kronikë e një nate Kryengritje në pallat Kthimi i ushtrisë së vdekur
 • janë: Ngadhënjim mbi vdekjen Ndërgjegjja, Brazdat, Beni ecën vetë, Koncert në vitin 1936 Radiostacioni, Njeriu i mirë, Taulanti kërkon një motër, Apasionata
 • shqiptar. Ndërgjegja - 1972 Koncert në vitin 1936 - 1978 Nxënsit e klasës sime - 1984 si Bujari Binaret - 1987 Vrasje në gjueti - 1987 hetuesi Të
 • Asimes Koncert në vitin 1936 - 1978 Nuri Beu Nga mesi i errësirës - 1978 Ibishi I treti - 1978 Saliu Thirrja - 1976 Lec Kabashi Në fillim
 • e klasës sime 1984 Gracka 1983 Gjurmë në kaltërsi 1981 Gëzhoja e vjetër 1980 Koncert në vitin 1936 1978 Ilegalët 1976 Rrugicat që kërkonin
 • ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, për rolin e Prefektit në filmin Koncert në vitin 1936 Eshte nderuar me titullin Nderi i Kombit Për disa vite
 • Esat Rizvanolli lindi ne vitin 1936 Ka kompozuar, pos veprave solostike - kamertale Prelud, Kuartet haqesh edhe korale Xehetareve, N mjedis te ballit
 • muzikës. Ishte viti i largët 1936 muaji mars. Shënohet mbajtja e të parit koncert operistik në Shqipëri. Salla e kinema Rozafës në Shkoder ishte e tejmbushur
 • Veselit në filmin Koncert në vitin 1936 në vitin 1978, rolin e Bajraktarit në filmin Besa e Kuqe në vitin 1982, rolin e babait të Bardhylit në filmin
 • studimeve, Bacewicz mori pjesë në koncerte të ndrysme si soliste, kompozitore, dhe anëtare jurish. Nga 1936 e deri në vitin 1938 ajo ishte drejtoreshë e
 • s erdhi vetëm me S. Kumbaron, Koncert në vitin 1936 me Gj. Xhuvanian E diela e fundit dhe I dashur armik Në vitin 1997 interpretoi ne filmin grek
 • pa dritë - 1981 ..N Prefekti Çeta e vogël - 1979 ..Bib Kuka Koncert në vitin 1936 - 1978 ..Kryetari i Bashkisë, Zoti Xhevo Kur hidheshin themelet
 • translation A Wreath of Sonnets, translated by Jan Křesadlo. Zrnka révy 1965 Koncert na ostrově 1965 Odlévání zvonu 1967 Halleyova kometa 1967 Kniha o