Back

ⓘ Tempulli i Thiruvadigait. Tempulli i Thiruvathigait i quajtur edhe Tempulli Sri Veerattaaneswarar eshte nje tempull hindu kushtuar Shives. Eshte i vendosur ne f ..
Tempulli i Thiruvadigait
                                     

ⓘ Tempulli i Thiruvadigait

Tempulli i Thiruvathigait i quajtur edhe Tempulli Sri Veerattaaneswarar eshte nje tempull hindu kushtuar Shives. Eshte i vendosur ne fshatin Thiruvathigai qe eshte rreth 2 kilometra ne lindje te qytetit te Panrutit. Shiva ne kete tempull adhurohet ne formen e Veerattaaneswararit. Tempulli eshte i vendosur ne distriktin e Arcotit Jugor 2 km nga Panruti.

                                     

1. Historia

Tempulli i Thiruvathigait u ndertua fillimisht si nje tempull xhainist nga mbreti Pallava, Mahendravarmani I ne shekullin e VI ne Stilin Dravidian. Megjithate me konvertimin nga Xhainizmi ne Hinduizem, Mahendravarmani e shkaterroi tempullin e meparshem dhe ne kete vend ndertoi nje tempull per Shiven. Gjithesesi ne tempull kane mbetur disa shenja te artifakteve xhainiste. Ne kete kompleks gjendet edhe nje tempull tjeter i Shives si dhe nje Tempull i Vishnut ne afersi qe besohet se eshte ndertuar me mbetjet e shkaterruara te tempullit xhainist.

                                     

2. Legjenda

Sipas nje legjende Thirugnana Sambanthari u lavderua nga kercimtari kozmik Nataraja, nje forme e Shives. Motra e Apparit, Thilakavathiyar u vendos ketu gjate viteve te saj te fundit dhe ia kushtoi jeten e saj sherbimit ndaj Shives. I prekur nga nje semundje e dhimbshme, Thirunavukkarasari ne kete tempull ku sherbente motra e tij, Thilagavathiyari u lut per lehtesim dhe u sherua. Sipas legjendes ky tempull eshte vendi ku Shiva shkaterroi tre rakshasha dhe tre qytet e krijuara nga ta. Saranarayana Perumali, nje tjeter emer i Vishnut, eshte i qe i dha shigjeten Shives per vrasjen e demoneve. Tempulli Saranarayana Perumal eshte gjithashtu i vendosur ne Panruti.

                                     
  • të paraqitur nga shumica e pikturave. Tempulli i Thiruvadigait Tempulli i Thiruvadigait i quajtur edhe Tempulli Sri Veerattaaneswarar në gjuhën tamile: