Back

ⓘ Bunk’Art. Nje bunker i tille me 5 kate nen toke eshte ndertuar mes viteve 1972 dhe 1978, me 106 dhe nga nje salle Kuvendi, ku ekspozohen objekte qe jane perdoru ..
Bunk’Art
                                     

ⓘ Bunk’Art

Nje bunker i tille me 5 kate nen toke eshte ndertuar mes viteve 1972 dhe 1978, me 106 dhe nga nje salle Kuvendi, ku ekspozohen objekte qe jane perdorur nga ish udheheqesit komuniste ne vitet 76’-80’, ndodhet ne zonen e njohur si Shish Tufina, ne Tirane. Komandanti suprem i forcave te armatosura ne epoken e ndertimit te bunkerit ishte Enver Hoxha. Ne epoken e ndertimit te bunkerit kryeminister ishte Mehmet Shehu, qe ne cilesine e ministrit te Mbrojtjes dhe inspirues i planit per bunkerizimin e Shqiperise, e kishte vizuar gjithe ndertimin e struktures. Bunkeri antiberthamor nga netori 2014 eshte kthyer ne nje muze dhe quhet Bunk’Art.

                                     

1. Dhoma e Enver Hoxhes

Ne tunel ndodhet apartamenti i Enver Hoxhes. Nje paradhome me nje tavoline pune, nje telefon dhe makine shkrimi, me pas dhoma e pritjes, me kolltuqe te vjeter, radio, nje raft librash, e televizor bardh e zi. Ngjitur me te, dhoma e gjumit, e mobiluar thjesht, nje krevat dopio ne mes, mbuluar me nje jorgan atllasi ngjyre te kuq, dhe nje dollap rrobash, e per ta kompletuar apartamentin, brenda nje tualet, ku te bie ne sy edhe bideja ngjyre e kuqe.

                                     

2. Dhoma e Mehmet Shehut

Dhoma e ish kryeministrit Mehmet Shehu ndodhet ne anen tjeter te tunelit, jo shume afer me ate te udheheqesit. Edhe ajo e mobiluar pothuajse njelloj si e Hoxhes, por pak me e vogel ne permasa. Pjesa tjeter e tunelit perbehet nga dhoma te veçanta, ku jane ekspozuar veshje ushtarake, armatime, libra, letra, tela me gjemba, radio, e objekte te ndryshme te asaj kohe. Ne katin e trete nje bar-kafe e nje kinema qe mban 150 vete.

                                     

3. Vendndodhja

Bunkeri, i cili ndodhet ne Shish Tufine, prane Batalionit Mbeshtetes te Shtabit te Pergjithshem, u hap me rastin e 70 -vjetorit te çlirimit te Shqiperise, ku permes shume formave shprehese, zbulon mesazhet qe jane percjelle brenda ketij bunkeri qe simbolizon izolimin e Shqiperise komuniste, por edhe perballjet e vazhdueshme mes bllokut komunist e perendimit gjate luftes se ftohte.

                                     
  • Bunk Art 2 pranë Ministrisë së Brendshme në Tiranë zë një sipërfaqje prej 1.000 metrash katrorë dhe përbëhet nga 40 dhoma, të cilat prezantojnë historinë