Back

ⓘ Lindje 1965 ..
                                               

Stefan Çapaliku

Me 1988, ai u diplomua ne Gjuhe dhe Letersi shqipe ne Universitetin e Tiranes, ndjekur nga studime te metejshme ne Itali, Çeki dhe Angli. Ne vitin 1996 mori titullin Doktor i Shkencave Filologjike ne Universitetin e Tiranes. Nga viti 1993 deri ne vitin 1998 ka drejtuar Departamentin e Letersise ne Universitetin e Shkodres. Ne periudhen tetor 1998-shkurt 2005 ka punuar prane Ministrise se Kultures, Rinise dhe Sporteve si Drejtor i Drejtorise se Kultures se Shkruar dhe Komunikimit dhe njekohesisht me pergjegjesine e hartimit te politikave kulturore ne fushen e botimeve, bibliotekave dhe arki ...

                                               

Jan-Ove Waldner

Jan-Ove "J-O" Waldner eshte lojtar suedeze i pingpongut. Ai shpesh quhet J-O dhe ne Kine eshte i njohur nen emrin Lǎo Wǎ – "Wa i Vjeter" – ose Cháng Qīng Shù – "Pema e gjelber e perjetshme". Waldner mori perparimin e tij si 16-vjeçar ne vitin 1982, kur arriti ne finale ne Kampionatin Europian dhe humbi kunder Mikael Appelgren. Waldner eshte konsideruar nga disa qe te jete lojtari me i mire ne bote i pingpongut ne bote, dhe kur u emerua sportisti me i mire suedez, Waldner erdhi ne vendin e trete. Ai u nderua dy hereme medaljen e arte te Svenska Dagbladet "Bragdguldet" - 1989 si pjese e Kupe ...

                                               

José Manuel Imbamba

Ka lindur me 7 janar 1965 ne Boma, ne nje periferi e Saurimos. Fillimisht studjoi ne seminaret peshkopale ne Luanda. Ne 1991 u shugurua prift; frekuentoi kurset gjuhesore dhe letersi te huaj ne Pontificia università urbaniana dhe merr liçensen e filozofise ne Rome.

                                               

Nezim Halilović

Myderrizi Nezim Halilović eshte nje imam boshnjak, hatib, ish-komandant i luftes se Bosnies, drejtor i Vakufeve dhe shef i zyres se haxhit ne Rijasetin e Bashkesise Islame te Bosnie-Hercegovines.

                                               

Stephan Kinsella

Norman Stephan Kinsella eshte nje avokat Amerikan per çeshtjet e pronesise intelektuale dhe gjithashtu autor librash.

                                               

Yuriko Yamaguchi

Yuriko Yamaguchi eshte dubluese japoneze. Me pare ajo ishte e lidhur me Vi-Vo, dhe tani eshte e lidhur me Aoni Production. Rolet e saj kryesore jane Ritsuko Akagi ne Neon Genesis Evangelion, Nico Robin One Piece, Orochimaru ne Naruto, Sonia in Eureka Seven, dhe Nurse Joy ne Pokémon.

                                               

Tsuneo Kobayashi

Disa prej filmave qe ka drejtuar: The Last: Naruto the Movie 2014 Victorian Romance Emma 2005-2007 The Twelve Kingdoms 2002-2003 Glass Mask 1998-1999 Kurokami 2009 Midori Days 2004 Super GALS! Kotobuki Ran 2001-2002