Back

ⓘ Maria Dąbrowska ishte nje shkrimtare polake, noveliste, ese shkrujtese, gazetare dhe dramaturge, autore e romanit historik popullor polak Noce i dnie, shkruar m ..
Maria Dąbrowska
                                     

ⓘ Maria Dąbrowska

Maria Dąbrowska ishte nje shkrimtare polake, noveliste, ese shkrujtese, gazetare dhe dramaturge, autore e romanit historik popullor polak Noce i dnie, shkruar midis 1932 dhe 1934 ne kater vellime te veçanta. Romani ishte bere nje film me po te njejtin titull ne vitin 1975 nga Jerzy Antczak. Dąbrowska ishte shperblyer me çmimin prestigjioz Golden Laurel te Akademise Polake te Letersise ne vitin 1935.

                                     

1. Karakteristikat e karrieres

Dąbrowska née Szumska ishte lindur ne Russów prane Kalisz ne Polonine qendrore nen kontrollin ushtarak Tsarist. Prinderit e saj i perkisnin klases se varfer. Maria vuajti nga Esotropia duke i dhene asaj nje pamje me "sy te kryqezuar". Ajo ka studiuar sociologji, filozofi dhe shkenca natyrore ne Lozane dhe Bruksel, dhe u vendos ne Varshave ne 1917. E interesuar ne te dyja - letersi dhe politike, ajo e perkushtoj veten ne te ndihmuarit e atyre qe kane lindur ne varferi. Ne peridhen e meslufterave, Dąbrowska ka punuar perkohesisht ne Ministrine Polake te Bujqesise ndersa provonte gjithnje me shume raportimin ne gazete dhe jeten publike. Ne vitin 1927 ajo u be shume here me e perfshire ne shkrim ne lidhje me te drejtat e njeriut. Ne romanet e saj, shfaqjet dhe artikujt e gazetave ajo analizoi pasojat psikologjike te vuajtjeve dhe traumat e jetes ne boten e perditshme te qytetareve.

Maria née Szumska u martua me Marian Dąbrowski qe vdiq papritmas, kur ajo ishte 36vjeçe. Partneri i saj i dyte afatgjate ishte nje 19-vjet-me i vjeter Stanisław Stempowski me te cilin ajo jetoi ne nje martese me ligj zakonor deri ne shperthimin e Luftes II Boterore. Gjate pushtimit te Polonise ajo qendroi ne Varshave dhe mbeshteti jeten kulturore te polakeve nentokesor. Ne ate kohe, ajo gjithashtu u takua Anna dhe Jerzy Kowalski, te dy shkrimtare te martuar. Ata kishin nje femije ne vitin 1946, por Jerzy vdiq papritmas ne vitin 1948. Dy grate qendruan ne nje marredhenie per 20 vitet e ardhshme, edhe pse Maria u perpoq per te martuar Annen perseri. Dąbrowska eshte shperblyar me Restituta e urdherit te Polonise gjate Periudhes Staliniste. Ajo vdiq ne vitin 1965, ne moshen 75 ne Varshave.

                                     

2. Veprat

  • Ludzie stamtąd, 1926
  • Dzieci ojczyzny Femijet e Atdheut, 1918
  • Gwiazda zaranna, 1955
  • Gałąź czereśni Dega e qershise, 1922
  • Znaki życia Shenjat e Jetes, 1938
  • Noce une dnie Netet dhe Ditet, 1932 - 1934 fragment nga perkthimi ne anglisht
  • Uśmiech dzieciństwa, 1923