Back

ⓘ Kështjella e Bratisllavës. Keshtjella e Bratisllaves eshte kalaja kryesore e Bratisllaves, kryeqytetit te Sllovakise. Ndertesa masive drejtkendeshe me kater kul ..
Kështjella e Bratisllavës
                                     

ⓘ Kështjella e Bratisllavës

Keshtjella e Bratisllaves eshte kalaja kryesore e Bratisllaves, kryeqytetit te Sllovakise.

Ndertesa masive drejtkendeshe me kater kulla te larta qendron mbi nje koder shkembore ne "Karpatet e Vogla" direkt mbi lumin Danub ne mes te Bratislaves. Per shkak te madhesise se saj dhe vendit, ka qene nje tipar dominues i qytetit per shekuj me radhe.

Vendndodhja ofruar pamje te shkelqyer te Bratisllaves, Austrise dhe, ne mot te qarte, pjese te Hungarise. Shume legjenda jane te lidhura me historine e keshtjelles.

                                     

1. Keshtjella

Keshtjella perfshin vendet ne vijim:

Ndertesa e keshtjelles Pallati

Ndertesa e keshtjelles perfshin kater kulla nje ne çdo cep dhe nje oborr brenda saj me nje pus uji te thelle 80 m 260 ft. Kulla me e madhe dhe me e larte eshte Kulla e Kurores ne cepin jugperendimor. Kulla 47 m 154 ft daton nga shekulli i 13-te dhe per rreth 200 vjet duke filluar nga mesi i 1500 ka qene streha e bizhuterive te kurores se Hungarise.

Portat e hyrjes

  • Porta Sigismund ne juglindje– pjesa me e mire e ruajtur orgjinale e keshtjelles, e ndertuar ne shekullin e XV
  • Porta Leopold
  • Porta Nicholas ne verilindje – e ndertuar ne shekullin e XVI
  • Porta Viena ne jugperendim – e ndertuar ne vitin 1712
                                     

2. Lidhje te jashtme

  • Restoration of the castle official website
  • Getting to Bratislava castle
  • Panoramic virtual tour of castle & view over Bratislava in 2007
  • Bratislava Castle at Castles.sk
  • Bratislava Castle at SlovakHeritage.org