Back

ⓘ Sean Bean. Shaun Mark Bean, i njohur profesionalisht si Sean Bean, eshte nje aktor anglez. Pas diplomimit nga Royal Academy of Dramatic Art, ai beri debutimin e ..
Sean Bean
                                     

ⓘ Sean Bean

Shaun Mark Bean, i njohur profesionalisht si Sean Bean, eshte nje aktor anglez. Pas diplomimit nga Royal Academy of Dramatic Art, ai beri debutimin e tij ne teater me Romeo dhe Xhuljeta ne vitin 1983. Duke mbajur nje thks te dallueshem te Yorkshire, ai se pari pati nje sukses per portretizimin e Richard Sharpe ne serine e ITV, Sharpe. Qe atehere Bean ka marre me shume njohje per performancen e tij si Ned Stark ne serine fantazi nga HBO, Game of Thrones, gjithastu rolet ne seine e BBC, Accused dhe ne serine drame dhe histori e ITV, Henry VIII. Roli i tij me i spikatur ne film ishte Boromir ne trilogjine e The Lord of the Rings.

                                     
  • na Apolloni, perendia e luftes. Grekët Brad Pitt Diane Kruger Brian Cox Sean Bean Brendan Gleeson Tyler Mane Garrett Hedlund John Shrapnel Vincent Regan
  • Kate Winslet in negotiation to voice the live action drama Pride, with Sean Bean and Helen Mirren, for BBC ONE BBC. 19 prill 2003. Marrë më 2 prill 2014
  • Wahlberg, Heather Graham, Philip Seymour Hoffman dhe Julianne Moore 1997 - Bean - The Movie, me Rowan Atinkson 2001 - Hotel, me Ornella Muti, Salma Hayek
  • Brühl The Lord of the Rings 3 ShBA New Line Cinema Peter Jackson Sean Astin & Sean Bean Lost in Translation ShBA Universal Studio Sofia Coppola Bill Murray
  • 13 James Cosmo Jeor Mormont 5 3 4 12 Oona Chaplin Talisa Stark 5 6 11 Sean Bean Ned Stark 10 1 10 Jason Momoa Khal Drogo 9 1 10 Indira Varma Ellaria Sand
  • Karaszewski skenarist Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Sean Bean Missi Pyle, Stanley Tucci, Nathan Fillion, Jake Abel, Anthony Head, Douglas