Back

ⓘ 1998 në Shqipëri. Shtator - Protestat te dhunshme ne rruge kunder qeverise pasi politikani i shquar i Partise Demokratike opozite, Azem Hajdari, u qellua per vd ..
                                     

ⓘ 1998 në Shqipëri

 • Shtator - Protestat te dhunshme ne rruge kunder qeverise pasi politikani i shquar i Partise Demokratike opozite, Azem Hajdari, u qellua per vdekje.
 • Pershkallezimi i trazirave ne Kosove dergon refugjatet pertej kufirit ne Shqiperi.
 • Kryeministri Fatos Nano jep doreheqje. Ish-aktivist studentor, Pandeli Majko, emerohet kryeminister i ri.
                                     

1. Vdekje

 • 12 shtator - Azem Hajdari, politikan shqiptare l. 1963
 • Kristaq Rama - skulptor, profesor dhe politikan shqiptar.
 • 23 shtator - Lazer Radi, jurist, publicist, prozator, poet e perkthyes
                                     
 • shtator 1998 në bazilikën e Shën Pietrit në Vatikan. Më 25 janar 2005 Gjon Pali II miratoi riorganizimin e dioqezave të Kishës katolike në Shqipëri si vijon:
 • 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 Udhëheqës të shteteve Film Kosovë Shqipëri Televizion Literaturë Strip
 • Kjo është një listë e viteve në Shqipëri 2010 - ta 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2000 - ta 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 1990 - ta
 • kryesorë : Kushtetuta e Shqipërisë Kushtetuta e Shqipërisë u adoptua më 28 nëntor 1998 përmes referendumit mbarëpopullor. Kjo kushtetutë përkufizon Shqipërinë si
 • Kupës së Republikës në sezonin 1998 - 99 ishte edicioni i 47të i Kupës në Shqipëri Nisi në gusht, 1998 me Turin e Parë dhe përfundoi në 22 maj, 1999 me ndeshjen
 • Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 1998 - 99. Ky ishte Kampionati i 63 - të i Shqipërisë. Nisi më 29 gusht, 1998 dhe përfundoi më 15 maj, 1999. Giovanni
 • Bibliotekat në Shqipëri broshurë nga Tefta Buzo përg. Farfuri Xhaja përg. Valdete Sala përg. Ana Gurakuqi përg. Shpëtim Mema përkth. Botuar në Tiranë
 • laike pa kushtëzime fetare. Afetaria në Shqipëri u shfaq pas një periudhe të antiklerikalizmit dhe shekullarizmit në kontekstin e rritjes së nacionalizmit
 • 1970 Vitet 1980 Vitet 1990 Vitet 2000 Vitet 2010 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 Jan. Shk