Back

ⓘ Vitet 2010 në Shqipëri ..
                                               

2011 në Shqipëri

8 maj - U zhvilluan Zgjedhjet vendore, ku Aleanca per qytetarin mori shumicen e votave dhe komunave, ndersa Aleanca per te Ardhmen fitoj me shume bashki.

                                               

2013 në Shqipëri

15 shtator - Edi Rama zgjedhet nga Kuvendi i Shqiperise si Kryeminister i Shqiperise.

                                               

2014 në Shqipëri

Qershor Komisioni Evropian rekomandon Shqiperine si nje kandidat per anetaresim ne Bashkimin Evropian. Shtator 21 shtator - Papa Françesku kremton Meshen ne Shqiperi. Tetor Ndeshja e futbollit Serbi-Shqiperi ne Beograd u braktisur pas hedhjes se flakadaneve dhe objekteve te tjera ne fushe nga ana e tifozeve serbe. Nentor Vizita e Kryeministrit Edi Rama ne Beograd per ndreqjen e urave deshton pasi ai dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiq publikisht flasin mbi Kosoven.

                                               

2015 në Shqipëri

mars Qeveria socialiste njofton planin per privatizimin e kompanise shteterore te naftes Albpetrol, dy vjet pasi qeveria e meparshme e Partise Demokratike e braktisi ate. 2 mars - Deputeti socialist Tom Doshi perjashtohet nga grupi parlamentar i Partise Socialiste. Perjashtimi erdhi pas shume akuzave brenda qeverise Rama per tentativa per atentat ndaj tij, por qe u hodhen poshte nga prokuroria. prill 30 prill - Borxhi publik shqiptar ka arritur ne 1 trilion leke. Borxhi publik i grumbulluar nga Qeveria e Republikes se Shqiperise arrin ne 72% te Prodhimit te Brendshem Bruto PBB. Te dhenat u ...