Back

ⓘ The Script jane nje pop-rock i formuar me 2001. Grupi permban nje vokalistpianist kryesor, Danny O’Donoghue, nje vokalistguitarist Mark Sheehan, dhe nje bateris ..
The script
                                     

ⓘ The script

The Script jane nje pop-rock i formuar me 2001. Grupi permban nje vokalist/pianist kryesor, Danny O’Donoghue, nje vokalist/guitarist Mark Sheehan, dhe nje baterist Glen Power. Grupi realizoi albumin e tyre kryesor ne gusht te 2008, duke perfshire kenget" The Man Who Can’t Be Moved” dhe" Breakeven”. Albumi arriti vendin e pare ne Irlande dhe Britanine e Madhe. Albumi i tyre i dyte, Science & Faith, u realizua ne shtator te 2010, dhe perfshin kenget me te njohura" For The First Time” dhe" Nothing”. Albumi arriti ne vendin e pare ne Irlande dhe Britani Te Madhe, si dhe vendin e trete ne Billboard 200. Ne albumin e tyre te trete, kenga me e famshme ishte" Hall Of Fame”, ne bashkepunim me artistin hip hop, Will.I.Am. Me 2014, ata realizuan edhe albumin e tyre te katert "No Sound Without Silence" i cili zuri vendin e pare, dhe permbante hitin" Superheroes”. Ne pergjithesi, ata kane shitur mbi 20 milion CD te albumeve. Ishte kenga The Man Who Can’t Be Moved i cili i beri te famshem, por edhe hyrja e Danny-t ne The Voice i hapi te gjitha rruget e suksesit per ata. Ata kane qene edhe si grup mbeshtetes per Lenny Kravitz. Veqanti e The Script eshte se kenget qe i shkruajne i bazojne ne jeten private. Muzika e The Script eshte shfaqur ne televizione te famshme si: 90210, Ghost Whisperer, The Hills, Waterloo Road, EastEnders, Made In Chelsea dhe The Vampire Diaries. Prijesi i grupit, Danny O’Donoughue ishte poashtu gjyqtar ne The Voice UK per sezonin 1 dhe 2, para se ta linte shfaqjen qe te fokusohej me teper ne grupin e tij.

                                     

1. Karriera e hershme

Danny O’Donoghue dhe Mark Sheehan ishin shoke te ngushte prej se ishin 12 vjeç duke u rritur ne Dublin. Ata ishin pjese e nje grupi te quajtur MyTown, qe u formuan me 1996. Pas formimit te nje kompanie producimi dhe te shkrimit te kengeve, ata u ftuan ne Canada te bashkepunojne me disa nga heroet e tyre, perfshire Dallas Austin, Montell Jordan dhe Teddy Riley. Ata ishin ne SHBA per disa vite dhe fituan nje kontrate derisa kompania e anuloi ate kontrate. Ata qendruan ne Los Angeles dhe punuan atje si producente, tekstshkrues dhe producente kengesh per kengetare si Britney Spears, Boyz II Men dhe TLC, por me vone u zhvendosen ne Dublin, ku ata u bene bashke me bateristin Glen Power, per grupin e tyre te ri, THE SCRIPT. Grupi u nenshkrua nga Phonogenic me 2005, dhe realizoi nje kenge ne Last.FM.

                                     

2. 2014: No Sound Without Silence

Albumi i 4-te i grupit eshte titulluar No Sound Without Silence dhe kenga kryesore nga albumi, Superheroes, u realizua me 31 korrik 2014. Albumi eshte pershkruar si paraprijes per albumin e tyre te ardhshem, me shume kenge te regjistruara ne rruge, pas perfundimit te koncerteve, nga Danny. Albumi u realizua me 15 shtator te 2014. Koncertet e pandalura te tyre vazhduan per 11 muaj rresht, ne Evrope, Azi, Amerike Veriore, dhe Australi, ku u perfshine 63 stadiume, dhe 18 festivale. Çmimet e fituara kryesore jane: 1 World Music Award 3 Meteor Awards 2 Brit Awards. Poashtu, edhe mbreteresha i ftoi personalisht qe te kendoje per te.

                                     
 • Veqilharxhi. Though the script is sometimes erroneuosly claimed to be named after its inventor, as in Carl Faulmann s Das Buch der Schrift, the alphabet s name
 • 1999. The Stamboul alphabet of Shemseddin Sami Bey: precursor to Turkish script reform. International Journal of Middle Eastern Studies 31: 255 - 272. Omniglot
 • tastierë 1979 - 1981 Doug Irvine - bas, vokal 1979 - 1980 1983 - Script for a Jester s Tear 1984 - Fugazi 1985 - Misplaced Childhood 1987 - Clutching
 • Handwriting History of writing Italic script Law hand Palaeografia Penmanship Ronde script calligraphy Rotunda script Round hand Scottish handwriting:
 • formula is in Geg, and written in Roman script it occurs within a pastoral letter, itself in Latin, of the Archbishop of Durres, Pal Engjelli Mungon
 • neo - progressive rock - ut janë Script for a Jester s Tear 1983 nga bendi Marillion, The Wake 1985 nga bendi IQ, dhe The Sentinel 1984 nga bendi Pallas
 • Marrë më 10 shtator 2020. How to pre - order the Harry Potter and the Cursed Child Parts I & II script book Pottermore.com në anglisht J.K. Rowling s
 • DeRosa s book of the same name, includes original interviews, essays, script excerpts, and extensive material on Hitchcock s unproduced works. The Hitchcock
 • Script Languages in Contrast 4: 281 318. Zuckermann, Ghil ad 2003 Language Contact and Globalisation: The Camouflaged Influence of English on the
 • quickly abandoned the Glagolitic script in favor of an adaptation of the Greek uncial to the needs of Slavic, which is now known as the Cyrillic alphabet
 • performancën e katërt në Netët live Ylli interpreton Breakeven nga The Script Në gjysmëfinale Ylli këndoi I won t give up të Jason Mraz dhe për vetem