Back

ⓘ Enver Isufi. 1976-1978 agronom I mbrojtjes se bimeve ne ish kooperativen e Kryevidhit.Aty ngriti modelin e monitorimit te bimeve per semundjet e demtuesit dhe p ..
                                               

Lista e librave shqip: M

Muzika dhe letersia, shkruar nga Vasil S. Tole, - 1997. Mekatet e heshtjes, poezi, Kemajl Aliu, Bota e re, Prishtine, - 1988 Musa Demi dhe qendresa çame, shkruar nga Hajredin Isufi. Mirdita Gjegrafike, shkruar nga Ndue Gega, - 2006. Mufid Bej Libohova - politika ime ne Shqiperi, 1916-1920 pergatitur nga Enver Libohova. Miftar Ramadan Fana, 75 vjet me dore ne tasto e kufje ne vesh, autor Dr. Zihni Haskaj, - 2010 Melankolia, poezi, Sabri Hamiti, SH.B. Faik Konica, Prishtine, - 1999. Mendimi politik e shoqėror i Rilindjes Kombėtare Shqiptare pėrmbledhje artikujsh nga shtypi Vellimi I, pergati ...

                                               

Lista e boksierëve shqiptarë

Festim Kryeziu Timo Schwarzkopf Juergen Uldedaj Shefat Isufi Mike Keta Gjetan Keta Robin Krasniqi Haxhi Krasniqi Senad Gashi Arijan Sherifi Luan Krasniqi Besar Nimani

                                               

1995 në Shqipëri

27 nentor - Denimi me burg i Nanos reduktohet ne 4 vjet. Me 30 dhjetor Berisha redukton denimin e tij edhe me 8 muaj. 7 korrik - Ramiz Alia lirohet nga burgu pas vendimit te gjykates se apelit. Korrik- Shqiperia pranohet ne Keshillin e Evropes. Mars - Kryetari i Partise Demokratike, Eduard Selami, eshte perjashtuar nga kongresi i jashtezakonshem i partise, per kundershtimin e perpjekjeve te Berishes per te organizuar nje referendum te metejshem per projekt-kushtetuten. Selami eshte zevendesuar nga Tritan Shehu. Qershor - Ilir Hoxha, djali i Enver Hoxhes, denohet per nxitje te urrejtjes nac ...

                                               

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes Gjinia: Biografi. Autori: Jasin Berberi. Shtepia botuese: "Onufri". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 232. ISBN 978-99956-87-66-3 Koment nga Xhelal Berberi E dua qytetin tim te lindjes, Delvinen e lashte dhe me tradita historike, patriotike, kulturore e qytetare sa ska me, se ketu u linda dhe u rrita, punova, jetova nje jete te tere dhe pres me qetesi fundin. I dua njerezit e saj te urte dhe me zemer te madhe, bujarine dhe mikpritjen e tyre, natyren dhe relievin e mrekullueshem, ajrin tejet te paster, gjelberimin si ne asnje vend tjeter, aromen e trend ...

                                               

Festivali i 19-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

                                               

Ajdonati

Ajdonati i njohur edhe si Paramithia eshte qyteze ne qarkun e Çamerise dhe selia e komunes se Sulit, Greqi.

                                     

ⓘ Enver Isufi

  • 1976-1978 agronom I mbrojtjes se bimeve ne ish kooperativen e Kryevidhit.Aty ngriti modelin e monitorimit te bimeve per semundjet e demtuesit dhe prognoze-sinjalizimin e paraziteve ne nivel zone.
  • 1971-75 studimet universitare per agronomi, specialiteti Mbrojtja e Bimeve
  • 1967-71 studimet e shkolles mesme per agronomi Golem, Kavaje
  • 1979-2001, specialist ne Institutin e Mbrojtjes se bimeve, Shkozet, Durres
                                     

1. Vepra shkencore

  • Eshte antetar i ISOFAR, dhe Shoqates Entomologeve te Gjermanise.
  • Ka botuar 10 libra profesionale ne sferen e mbrojtjes se bimeve
  • Ka kryer studime pasuniversitare ne Gjermani me nje periudhe rreth dy vite, perfshire ketu edhe kurset e shkurtera ne Itali, Spanje, Greqi