Back

ⓘ Albert Fish. Hamilton Howard Albet Fish lindur me 19 maj 1870 - vdiq me 16 janar 1936 ishte nje vrases serial dhe Pervers seksual, perdhunues femijesh, pedofil, ..
Albert Fish
                                     

ⓘ Albert Fish

Hamilton Howard Albet Fish (lindur me 19 maj 1870 - vdiq me 16 janar 1936 ishte nje vrases serial dhe Pervers seksual, perdhunues femijesh, pedofil, kanibal dhe sadist i njohur me nofkat si Njeriu Ujk, Vampiri i Bruklinit, Maniaku i cili dyshohet se ka vrare 9 persona por pranoi vetem 3 vrasje ai fliste se kishte plagosur 2 persona ai ka vrare femijet ne menyre barbar ku dhe u gjete fajtor per 3 vrasje dhu denua me vdekje per vrasjen e 10 vjeçares Grace Budd ne vitn 1928 ku u denua me vdekje dhe me vone u ekzekutua me karrige elktrike.

                                     

1. Jeta e hershme dhe rinia

Albert Fish ka lindur ne Uashington D.C. babai i tij ishte Randall Fish amerikan me origjine angleze nena tij Allen ishte Amerikan me origjine Skoceze-Irlandeze, se ai pagzua me kete emer nga nje politikan dhe burre-shteti Hamilton Fish i cili ishte nje i aferm i large i baba-it te tij.

Baba i tij ishte 43 vjet me i vjeter se nena e tij dhe ishte 75 vjeçar kur lindi Albert i cili ishte me i riu nga 3 vellezer e 3 motra, edhe pse quhej ’’Hamilton Howard’’’ ai deshironte te njihej me pseudonimin Albert, kur ishte vetem 5 vjeç i vdiq i ati familja e tij vuante nga problemet mendore pas vdekjes se baba-it nena e tij e dergoi ne jetimoren Shen Gjonit ku kaloi nje pjese te femijeris.

Babai i tij ishte nje kapiten i nje anije lumi qe vdiq nga nje infart ne moshen 80 vjeçare.

Familja tij kishte nje histori me probleme shendesore e mendore, Xhaxhai i tij vuanta nga mania depresive nje nga vellezerit e tij u shtraua ne spital mendor per shkak te problemeve psiqike po ashtu edhe motra tij u diagonostifkua me ndonje semundje mendore dhe me pas dhe 3 familjar te tij u diagnostifikuan me çrregullime personaliteti dhe mangesi te ndryshme edhe nena e vuante nga halucinacione dhe deluzione dhe disa çrregullime mendore nena e tij per shkak te ketyre problemeve nuk kishte mundur te kujdesej ne jetimore kishte perjetuar dhune per arsyse se ishte shume i pa-bindur dhe i çrregullt.

Ne vitin 1880 Nena e tij filloj nje beteje ligjore per ta marre nga shtepia e femijes, Ne vitin 1882 ne moshen 12 vjeçare Albert kishte njohur nje djale i cili ishte homoseksual me te cilin filloj nje mardhenie dhe ai e kishte shtyre Albertin drejt disa praktikave te turpshme si urofilia pirja e urines dhe ne ngrenjen e fekaleve kur ishte adoleshent ai shkruante gjithnje letra te turpshme me permbajte seksuale ai filloi ti vizitonte banjot dhe shtepite publike dhe banjot ku shkonte me burra ku dhe per fitonte para.

Ne vitin 1890 Albert u shperngul me nenen e tij per ne New York ku disa vite punoi si prostitute mashkull ku shkonte dhe me djem te rinje me pas nena e tij ne vitin 1898 rregulloi ne nje martese me nje grua 9 vjet me te re se ai dhe ata do te kishin 6 femije.

                                     

2. Incidentet dhe burgimi i pare

Ne vitin 1898 Albert kishte filluar ta keqtrajtonte ne femilje 6 vjeçar deri sa po punonte si piktor ne nje sbtepi me pas nje incident me prerjen e nje penisi nga nje nga dashnoret e tij mashkull ketu ai u hipnotiza nga gjymtimi seksual.

Ne moshen 41 vjeqare gjate qendrimit te tij St. Louis Albert kishte filluar nje keqtrajtim te nje personi me aftesi te kufizuar dhe me pas kishte tentuar per ta masakruar nje 19 vjeqar me nje pale gersher por 19 vjeqari shpetoi me vetem me nje gervishje ne fytyre dhe ne vitin 1903 Albert u arrestua per vjedhje dhe me pas u denua me burgim dhe u dergua ne burgun Sing Sing.

Ne janar te vitit 1917 gruaja e tij e la ate dhe femijet dhe u martua me nje burre tjeter gjate kesaj kohe Albertit i kishin shfaqur ni krize mendore dhe ku shifte halucinacione dhe pas ndarjes nga gruaja e tij ai u rriti femijet si nje prind i vetem.

Po ashtu gjate kesaj kohe Albert filloi te abuzonte me veten duke ngulure hala çeliku ne stomak dhe legen per te ndjere dhimbje dhe filloi dhe abuzimi e femijeve te tij po ashtu parktikoi nje praktike e ngjashme me kanibalizmin ngranja e mishit te gjalle dhe gjera te jera anormale kur ishte arrestuar se fundi here kur ju be resonaca me rrexe X u zbulluan shenjat e futjes se gjerave te mprehta ne trupin e tij qe deshmonin se ai kenaçej duke goditur dhe lenduar veten.

                                     

3. Sulmete e hershme dhe tentativat per kidnapim

Me vone Albert deklaroi se kishte sulmuar nje djale me pseudonimet Thomas Badden ne Wilmington,Delaware por polica nuk ishte njoftuar kurre rreth ketij rasti me vone ai deklaori se ne vitin 1919 kishte goditur me thike nje djale me te meta mendore ne Georgetown,Uashington D.C.

Albert kishte zgjedhur viktimat e tij si njerez me te meta mendore apo femije afro-amerikan.

Albert kishte vrare dhe torturar femijet me thika,hanxhare,sharre dore duke i shkullur organet gjenitale dhe kardiake.

Me 11 korrik 1924 Albert kishte tentuar te joshte dhe ta rrembente 8 vjeçaren Beatrice Keil duke i ofruar asaj para per ta ndihumar ate mirpo ketij qellimi ai nuk i arrtit sepse me pernderit e saj arriten aty dhe ndaluan Albertin i cili ankohej se vuante nga psikoza

Pas vrajses se Grace Budd ai ishte prepjekur per te joshur nje te ri emir i cili dyshohet se ishte Cyril Quinn i cili ishte duke luajtur me shkokun e tij, Albert i kishte pyetur Quinn dhe shokun e tij se a kish ngren drake ata u pergjigjen jo athere Albert i ftoi ata ne nje drake ne banesen e tij me sanduiqe ata hyne ne banesen e tij po zbuluan nje trupe femije te masakruar ku u tmerruan dhe u larguan me vrape nga banesa e Albert.                                     

3.1. Sulmete e hershme dhe tentativat per kidnapim Burgimi i dyte

Ne vitin 1930 Albert u rimartua serish me nje grua qe quhej Estella Wilcox nga Waterloo,New York por u divorcua mbas nje jave me vone ne maj te vitit 1930 ai u arrestua per te dyten here pasi kishte derguar nje leter me permbajte te turpshme nje gruaje pas arrestimit ne vitin 1931 ai u dergua ne spitalin psikiatrik ne Bellevue ku u la i lire nen vezhgim.

                                     

4.1. Vrajset Vrasja Grace Budd

E diel 3 qershor 1928 10 vjeçarja Grace Budd ishte thirrur ne nje party nga shoqet e saj prinderit e saj i dhane leje Albert kishte pyetur prindert e saj se a munde ta shoqeronte ate per ne parti prinderit e saj pranuan por deri sa po e shoqeronte Grace Albert e rrembeu dhe qoi ne nje shtepi te zbrazet ku u zhvesh lakurish dhe tanetoi ta perdhunonte por ajo rezistoi disi ateher Albert e mbyti duke i zen frymen me vone nate me hene deri sa prinderit e saj e pane se po vonohej dhe nuk ishte kthyer ne shtepi dolen ta kerkojn por nuk u gjete deri sa gjate hetimive dhe intrevistave me Albert Fish trupi i saj u gjete ne vitin 1935, Gjate intervistave me Albert ai tha se nuk perdhunoi seksualisht ajo vdiq e virgjer por pranoi se kishte coptuar mishin e saj dhe kishte konsumuar kishte pranuar se kishte praktikuar kanibalizmin.

                                     

4.2. Vrajset Vrasjet tjera dhe spupozimi per vrasje tjera

 • Me 11 shkurt 1927 Albert kishte rrembyer nje 4 vjeçar i cili ishte Billy Gaffney me pas e kishte vrare dhe i kishte konsumuar zemren per kete vrasje te dyshuar ishin disa njerez por vellau I viktimes pohoi se kishte pare ate dite Albertin ne vendin ku vellau I tij po luante me pas Albert kishte pohuar kete vrasje ne leter derguar avokatit te tij gjate gjykimit.
 • Ne mesin e nates se 14 korrik 1924 Albert kishte rrembyer nje 8 vjeçar me emrin Francis McDonnell i cili me vone u raportua i zdhdukur nga prinderit e tij pasi ai nuk u kthye pasi kishte dale te luaje me shoket e lagjes trupi i tij i keqe trajtuar u gjete me plage ne nje zone malore ku doli se ishte sulmuar edhe sekualisht.
                                     

5. Viktimat

Konfirmuar

 • Francis X. McDonnell 1916-1924
 • Billy Gaffney 1923-1927
 • Grace Budd 1918-1928

Supozuar

 • Mary Ellen OConnor
 • Robin Jane Liu
 • Emil Aalling
 • Emma Richardson
 • Yetta Abramowitz
 • Benjamin Collings
                                     

6. Arrestimi Final

13 dhjetor 1934 Nga nje hetim i nisur nga insepektor William F. King i cili inspektoi shtepine e tij gjeti prova te mjaftushme per te arresutar Albertin keshtua ai u arrestua atij ju gjete nje brisk rroje ne gjep dhe disa barna dhe nje leter por me pas u dergua ne stacionin policor ku u murr ne pyetje ai dukej mjaft I dyshimit u pyet per rrembimin e Grace Budd ata thane se ai nuk u perpoq per ti mohuar vrasjet por mohoi se kishte perdhunuar Grace por me vone ai u murr ne pyetje per kanibalzimin e tij.

Me vone kur u pa dosja e tij doli se a kishte qen dy here te tjera I arrestuar per krime te ngjashme dhe ishte I njohur per dhune ndaj femijeve dhe kishte abuzuar edhe me femijet e tij dhe u gjeten nje maleme deshmi dhe letra ku trengonin natyren e tij te çrregullut ai supozohej perveç 3 vrasjeve te konfirmuar se ai ka vrare edhe 5 femije te tjere por per te cilat nuk u gjeten prova te mjatufeshme.

                                     

7. Gjykimi,denimi dhe Ekzekutimi

Me 13 mars 1935 filloi gjygji i Albert ku ai akuzohej per kidnapimin e 10 vjeçare Grace Budd ky gjyq u mbaj ne qarkun White Plaines,New York me gjykates Frederick P. Close prokuror i çeshtjes ishte Elbert F. Gallagher dhe avokati I Albert ishte James Dempsey ne gjykim prokuroi paraqit fakte dhe prova shum bindese dhe Albert pranoi vrasjet ai tha se vinin zera per ti vrare femijet pas kesaj u dergua ne psikiatri ku i u gjeten shum çrregullime mendore dhe veprimitari jo-normale anomali si Sadizmi,Pedofilia,Urofilia pirja e urine,Ngrenja e Fekaleve dhe shume anomali te ndryshme seksuale sa qe avokati i tij tha se Albert Ishte nje fenomen psikiatrik se nuk mund te gjendej nje individ me kaq shum anomali dhe çrregullime mendore por gjate kesaj kohe betej e u zhvillua rreth gjendjes se ti mendore di sa thonin se ai ishte i çmendur disa thonin se ai ishte nje njeri normal i cili dinte çfar bente por disa deshmitar deshmuan se Albert gjate kohes nje vjeqare ku kishte qendruar ne spitalin psikiatrik ne Bellevue thane se ai ishte shum i çrregullt por disa deshmitare dhe psikolog e kishin pershkrauar ate si njeriun me te lige dhe tinzare qe kishin pare ndonje here disa e pershkruan si nje psikopat shum i rrezikshem e disa psikolog e kishin diagonstifkuar ate si Masosadiste nje veqori e disa personave qe ngacomoj femijet dhe me vone shendrohet ne pedofili por kishte probleme tjera ai ishte dhe kanibal gjate kohes sa kishte vrare Albert kishte marre shum nofka si maniaku,njeriu ujk,zemer ngrenes dhe vampir me pas akovati i tij duke paraqitur prova se ai ishte i çmendur kerkoi denim me burgim te perjetshem ne nje spital psikatrik apo dhe ne burg ndersa prokuroi paraqiti disa fakte dhe shum opinione te psikologeve ku deshmonin se ai ishte nje person normal i cili kishte epshe te pa kontrolluara te cilat e quan ne krime dhe sipas degjimit te shum Por edhe pse juria gjindej ne disa veshtersi pas disa intrpetimeve kontravese te shum piskologeve dhe deshmiterve rreth gjendjes mendore te Albertit por ajo morri vendim qe Albert te denohej me vdekje dhe Gjykatesi urdheroi vendimin me vdekje keshtu Albert u denua me vdekje ne karrige elektrike.                                     

8. Ekzekutimi

Me 16 janar 1936 filloi ekzekutimi i Albert ne karrige elektrike ne oren 11:06 Albert hyri ne dhomen e burgut Sing ne New York ku do te kryhej ekzekutim ai u shpall i vdekur ne ora 11:09 minuta pas 3 minutash fjalet e tij te fundi ishin une nuk e di pse jam ketu trupi i tij u varros ne varrezat e burgut Sing ne New York.

Ai kishte lene nje leter te cilen i a kishte lene nje leter te fundit e cila ishte ne posedimin te avokatit i cilin nuk e lexoi kurre po avokati tha se ishte nje leter e ndyre me sharje dhe permbajte jo te mire

                                     
 • 1936 - Në New York ekzekutohet me karrige elektrike vrasësi serial Albert Fish 1920 - Zeta Phi Beta Sorority Inc. u themelua në kampusin e Universitetit
 • Frederick Albert Mitchell - Hedges ndonjëherë i njohur si Mike Hedges 22 tetor 1882 qershor 1959 ishte një aventurier, udhëtar dhe shkrimtar anglez
 • zëvendësuese, the Angle Fish dhe Aquarium Club. Shumica e anëtareve ishin te moshës 10 - 16vjet. Twain shkëmbente letra me vajzat e klubit Angel Fish dhe i ftonte
 • cili ndoshta eshte rasti me i hershem i vrasësve kanibal e ai është Albert Fish i cili kishte pamjen e nje plaku të urtë por ai kishte një histori me
 • Monsters: Advanced Generation Tomono Majime ni Fumajime: Kaiketsu Zorori Fish student other Zorori child Loveless Yayoi Shioiri Rockman.EXE Beast
 • Filipek Greg Fillmore Larry Finch Hank Finkel Michael Finley Daniel Finn Matt Fish Derek Fisher Rick Fisher Gerald Fitch Wilson Fitts Richard Fitzgerald Robert
 • Kuznetskov, Agent Masterson voice Video game 2004 Who s Kyle? Scouse Dead Fish Lynch Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Sirius Black 2005 Harry Potter
 • Action, AA Civil Action 1998 Jerome Facher Deep Impact 1998 Capt. Spurgeon Fish Tanner Gone in 60 Seconds 2000 Otto Halliwell 6th Day, TheThe 6th Day 2000