Back

ⓘ Memli Krasniqi u lind ne Mitrovice me 25 janar 1980 ku ka kryer shkollimin fillor ne shkollen fillore Hasan Prishtina” dhe ate te mesem ne Gjimnazin Xhevdet Dod ..
                                               

Ti Po Shkon

5. Dua 4. Ende 1. Me Ritem Do te Vallzoj 3. Drejt Ardhmerise Feat. Memli Krasniqi 2. Ti Po Shkon 7. Illuzion 6. Ne Duart e Mia Feat. Faton Macula Bonus Tracks: 8. Illuzion Remix 9. Ti Po Shkon Remix Feat. Memli Krasniqi 10.Illuzion Instrumental 11.Ende Instrumental

                                               

Vdes me Ty

                                               

Ritmi i Rruges

Ritmi i Rruges eshte grup muzikor nga Kosova. Ritmi i Rruges jane njeri nder grupet me te suksesshme ne historine e Hip Hop-it shqiptar. Ata filluan ne vitet e 90-ta ne kohen kur kjo muzike ishte e panjohur ne mesin tone, por vullneti dhe puna e Memlit dhe Arbrit ato veshtiresi u munden dhe bene qe sot 90% te rinjeve shqiptar te jene adhurues te flakte te kesaj kulture. Vitet e fundit ky grup i ka munguar paksa skenes.

                                               

Blero

Blero ka qene i martuar me aktoren dhe moderatoren e mirenjohur, Teuta Krasniqi. Ai ka nje vajze te vogel, te quajtur Tara. Pasi qe u nda nga Teuta ai filloj nje lidhje me Afrona Dika-n.

                                               

Memli Kelmendi

Memli Kelmendi Lindi ne Peje ne vitin 1986. Shkollen e ulet dhe te mesme e perfundoi ne Peje. Qe nga femijerija e hershme filloi te shquhej ne lemin e muzikes: Fitues I festivalit te femijeve Peja 99; Fitues I festivalit te rinjeve Peja 2000. Pas komponimeve te ndryshme ne studion e tij private korri suksese me kengetare te ndryshem te gjitha zhanreve. Komponoi shume kenge per femije dhe disa here u shperblye me vendet e para, dhe pjesemarres I shume festivaleve per femije ne Kosove dhe jasht saj si:" Lyra Fest”," Debora”, "Vihuela Fest", Fluturat”," Hareja”," Planeti”," Ylberi”, etj. Me p ...

                                               

Ledina Çelo

Ledina Çelo Lindi me 9 shkurt 1977 Tirane Ledina Çelo eshte nje kengetare dhe modele shqiptare. Ajo mbaroi liceun artistik "Jordan Misja" per kanto dhe me pas shkollen e larte. Ka marre pjese ne disa konkurse dhe sfilata mode, ne Shqiperi dhe jashte shtetit si dhe ka realizuar disa videoklipe. Disa nga sukseset e Ledines jane: - 1992 "shtatori" Konkursi i zerave te rinj, Vendi i dyte - 1995 "E Doni Dashurine?" me Luan Zhegun ne RTSH Fest ku zuri vendin e dyte. Kjo eshte kenga me e duartrokitur ne historine e festivaleve shqiptare, konkretisht 7 min 11 sec. - 1996 "San Valentino" Ne Kenget ...

Memli Krasniqi
                                     

ⓘ Memli Krasniqi

Memli Krasniqi u lind ne Mitrovice me 25 janar 1980 ku ka kryer shkollimin fillor ne shkollen fillore" Hasan Prishtina” dhe ate te mesem ne Gjimnazin" Xhevdet Doda”. Ka perfunduar studimet per Shkenca Politike dhe Administrate Publike ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines, ndersa ka mbaruar magjistraturen ne Marredhenie Nderkombetare ne Shkollen Londineze per Ekonomi dhe Shkenca Politike.

Ne vitet 1999 – 2000 ka punuar si gazetar per agjencine amerikane te lajmeve Associated Press, ndersa ne vitin 2002 ka qene Drejtor per Marredhenie me Publikun ne Qendren e Telemjekesise se Kosoves.

Per shume vite eshte marre me muzike dhe ka punuar ne projekte te ndryshme muzikore, kryesisht si tekst-shkrues dhe si anetar i grupit" Ritmi i Rruges”.

Nga viti 2004 eshte angazhuar aktivisht ne Partine Demokratike te Kosoves PDK, fillimisht duke drejtuar Qendren per Studime Politike qe ka funksionuar ne kuader te kabinetit te kryetarit te partise, z. Hashim Thaçi.

Me krijimin e Kabinetit per Qeverisje te Mire te PDK-se, Krasniqi eshte emeruar udheheqes i Departamentit te Rinise, ndersa ne tetor te vitit 2006 eshte zgjedhur Kryetar i Rinise Demokratike te Kosoves – subjektit rinor te PDK-se qe perfaqeson anetaret e saj ndermjet moshave 16 – 30 vjeç. Nga ky pozicion, ai ka qene edhe anetar i Kryesise se PDK-se. Ne shkurt te vitit 2013, Krasniqi eshte zgjedhur Nenkryetar i PDK-se per Çeshtje Organizative dhe te Rinise.

Nga viti akademik 2006/2007 eshte angazhuar per disa semestra si ligjerues i lendeve nga fusha e marredhenieve nderkombetare ne Kolegjin Victory dhe ne Kolegjin Iliria. Po ashtu, Krasniqi eshte anetar i rregullt i Shoqates Amerikane per Shkenca Politike dhe i Shoqates Britanike per Studime Nderkombetare.

Ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2007, Memli Krasniqi eshte zgjedhur deputet i Kuvendit te Kosoves dhe ka qene anetar i Komisionit Parlamentar per Arsim, Shkence, Kulture, Rini dhe Sport. Ne tetor te vitit 2008 eshte emeruar Keshilltar Politik i Kryeministrit dhe Zedhenes i Qeverise.

Krasniqi eshte rizgjedhur deputet i Kuvendit te Kosoves ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2010, ndersa eshte emeruar Minister ne Ministrine per Kulture, Rini dhe Sport ne shkurt te vitit 2011.

Memli Krasniqi jeton ne Prishtine, me bashkeshorten Melizen dhe femijet Boren, Malin dhe Veren.

Kadir Inanır
                                               

Kadir Inanır

Kadir Inanır eshte aktor dhe regjisor i njohur turk. Ai ka aktruar ne 43 filma qe nga viti 1967. Gjate vizites se tij ne Kosove me 2013, ai takoi Ministrine e Kultures Memli Krasniqin, i cili po inkurajonte bashkepunimin kulturor dhe kinematografik midis Kosoves dhe Turqise. Inanır tha se ai e inkurajoi idene dhe do te punoje personalisht ne zbatimin e nje bashkepunimi te tille.