Back

ⓘ Jeta arbëreshe. Jeta arbereshe Organ i Shoqates Kulturore Jeta arbereshe e Purçill - Ejanina. Ky artikull ne lidhje me Shtypi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni ..
                                               

Kastriot Marku

Kastriot Marku ka lindur me, 30 shtator 1970 ne fshatin Skuraj te rrethit Kurbin. Ka kryer studimet e larta per Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Universitetin e Shkodres" Luigj Gurakuqi"; studimet e Thelluara Pasuniversitare ne Universitetin e Tiranes, ndersa ato Doktorale prane Qendres se Studimeve Albanologjike, ne Tirane. Ka bashkepunuar me rreth tridhjete organe te shtypit te perditshem dhe atij periodik ; shkencor e letrar si shqip apo te huaj, brenda apo jashte vendit si: Rilindja Demokratike, Shekulli, Mesuesi, Gazeta shqiptare, Shqiptarja.com, Koha Jone, Republika, Gazeta 55, Tema, Kurb ...

                                               

Zef Skiroi

Zef Skiroi ishte poet, gjuhetar, folklorist, etnograf, gazetar dhe publicist i shquar arberesh. Atdhetar i madh shqiptar, dijetar dhe koleksionist i traditave poetike arbereshe, profesor i pare dhe kryetarit i gjuhes shqipe dhe letersise ne Institutin Oriental te Napolit, qe marrin pjese ne menyre aktive ne gjuhen shqipe Rilindja. Nder shkrimtaret me te medhenj shqiptar, ai eshte perfaqesuesi me i traditave arbereshe letrare dhe kulturore te Sicilise, te cilet lene nje dalje te gjere letrare. Me vlere madhore si per letersine arbereshe ashtu edhe per studimet letrare shqiptare jane veprat ...

                                               

1592

Pas asaj te Gjon Buzukut vjen ajo e priftit arbereshe Leke Matrenga -"E Mbsueme Krishtere." e shkruar ne toskerisht dhe e botuar ne vitin 1592. Nje zhvillim te madh njohu levrimi i gjuhes shqipe ne shekullin XVII,nen penen e nje vargu autoresh si: Pjeter Budi,Frank Bardhi dhe Pjeter Bogdani.

                                               

Nikollë Keta

Nikolla Keta prift katolik i ritit bizantin, poet, poet, shkrimtar dhe historian arberesh nga Siçili, Itali. Ishte klerik atdhetar shqiptar, nje nder personalitetet e shquara te kultures arbereshe, i cili u mor me studime ne fushen e gjuhes, krijoi nje varg vjershash, ndermjet te cilave spikat nje tingellime autobiografike, e cila eshte quajtur nga kritika si tingellima e pare ne historine e poezise shqipe. Gjithashtu Keta hartoi edhe nje sere fjaloresh, italisht-shqip e anasjelltas, si dhe veprat "Etimologjia e gjuhes shqipe" dhe "Katalog mbi familjet e medha arbereshe".

                                               

Fatos Kola

Fatos Kola eshte skulptor dhe pedagog i njohur shqiptar i lindur me 29 Janar 1958 ne Burrel, Mat. Akademist i shkolles se mjeshtrave shqiptare si Hektor Dule e Kristaq Rama, vijon traditen ne modernitet. Njihet si hartues i programeve didaktike per Atelierin e Skulptures se Materialeve te Perziera Programeve dhe leksioneve respektive per kete atelier dhe Historine e Artit Boteror. Autor i eseve mesimore dhe kritikes profesionale si konsulent ne mediat Radio Televizioni Shqiptar, ALSAT, mbi personalitete, epoka, autore, rryma dhe vepra te ndryshme, vendase e huaja ne skulpture.

                                               

Ermira Babaliu

Ermira Babaliu ka lindur ne Korce dhe eshte rritur ne Pogradec. Shkollen e mesme te pergjithshme e kreu ne Pogradec. Gjate viteve te shkolles angazhohet ne grupet artistike, por edhe prane Shtepise se Kultures, ku bie ne sy per zerin e saj melodioz te veçante qe shume shpejt u dallua nga kengetaret e tjere. Aktivizohet prane Estrades se qytetit, ku merr pjese ne variete te kesaj Estrade, si dhe ne turne te ndryshme si brenda ashtu edhe jashte rrethit. Merr pjese ne Festivalin e Pare te Kenges ne Pogradec dhe nderohet me Çmimin e Pare me kengen "Erdh pranvera". Studimet e larta i kryen ne U ...

                                     

ⓘ Jeta arbëreshe

Jeta arbereshe Organ i Shoqates Kulturore "Jeta arbereshe" e Purçill - Ejanina.

Ky artikull ne lidhje me Shtypi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.