Back

ⓘ Wikipedia:Faqja kryesoreArtikulli i javës20145. Quentin Jerome Tarantino lindi me 27 mars 1963 ne Knoxville, Tennessee. Eshte nje regjisor, aktor, producent dhe ..
                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/30

Mark Robert Michael Wahlberg eshte aktor, producent, model, dhe ish repist amerikan. Ai njhej si Marky Mark ne fillimet e tij, duke u bere i famshem ne debutimin ne vitin 1991 me grupin Marky Mark and the Funky Bunch. Me vone ai kaloi ne aktrim, dhe njihet ne rolet ne filmat si: Boogie Nights, Three Kings, The Perfect Storm, Planet of the Apes, Rock Star, The Italian Job, The Departed, dhe ku eshte nominuar per Academy Award for Best Supporting Actor, The Other Guys, The Fighter, Ted dhe Lone Survivor. Ai po ashtu ka qene producent ekzekutiv ne tre seri te HBO: Entourage, Boardwalk Empire, ...

                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/21

Barcelona eshte kryeqyteti dhe qyteti me i populluar i Katalonise dhe qyteti i dyte me i madh ne Spanje, pas Madridit, me nje popullsi prej 1.621.537 brenda kufijve te saj administrativ ne nje siperfaqe prej 101.4 km2. Zonen urbane te Barcelones shtrihet pertej kufijve te qytetit administrative me nje popullsi prej mbi 4.2 milion ne nje siperfaqe prej 803 km2, duke qene zona e gjashte-me i populluar urbane ne Bashkimin Evropian pas Parisit, Londres, zonen e Ruhrit, Madrid dhe Milano. Rreth 5 milione njerez jetojne ne zonen metropolitane te Barcelones. Ajo eshte gjithashtu metropoli me i ma ...

                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/1

Shqiptaret ne Mal te Zi jane pakice etinke qe perbejne 4.91% te popullesise se pergjithshme te atij shteti bazuar ne regjistrimin e popullsise te vitit 2011. Shqiptaret ne Malit te Zi jane Gege qe jetojne ne juglindje dhe lindje te Malit te Zi, ne komunat: e Ulqinit, Tivarit, Plaves dhe Rozhajes dhe ne komunen urbane te Tuzit. Qyteti me i madh i shqiptareve ne Mal te Zi eshte Ulqini. Ne Komunen e Ulqinit, shqiptaret formojne shumicen e popullsise. Nje numer i madh shqiptaresh jeton ne zonen e Tuzit ne Komunen e Podgorices, qe njihet si Malesia. Sipas regjistrimit te popullsise te vitit 201 ...

                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/37

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, i njohur si Cristiano Ronaldo, eshte nje futbollist profesionist portugez i cili luan me klubin italian Juventus F.C., dhe me Kombetaren portugeze. Ai eshte nje sulmues dhe kapiten ne ekipin kombetar. Qe nga moshen 22 vjeçare, Ronaldo eshte kandiduar per çmimet Topi i arte dhe FIFA Lojtari Boteror i Vitit. Ne vitin tjeter, ai fitoi per here te pare çmimet Topi i Arte dhe FIFA Lojtari Boteror i Vitit. Ai e pasoi kete duke fituar Topin e Arte ne vitin 2013 dhe 2014. Ne shtator 2015, Ronaldo shenoi golin e tij te 500 ne karriere per klubet dhe kombetaren. ...

                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/26

Rrajca eshte zona e mbrojtur e cila ndodhet ne rrethin e Librazhdit. Format glaciale ku gjendet Rrajca jane te vendosura ne shpatin verior e lindor te malit te Shebenikut ku gjendet kompleksi i cirqeve akullnajore te Rrajces. Ne kete cirk akullnajor jane kater liqene akullnajore, te cilet perbejne nje atraksion natyror per tu vizituar. Keto liqene kane nje gjatesi mesatare prej 100 metrash dhe nje gjeresi mesatare prej 80 metrash. Ato gjenden te vendosura ne lartesine 2.200 metra mbi nivelin e detit. Per te arritur ne keto liqene, duhet ndjekur rruga automobilistike e asfaltuar Perrenjas - ...

                                               

Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/41

Molla eshte nje peme qe jepe fruta me shije te ndryshme varesisht nga lloji i saj. Frutat e saj perdoren per ushqim dhe si produkt dhe gjysme produkt ne industri dhe kuzhine. Molla eshte fryt pomaceous e peme molle, specie Malus domestica ne familje u rrit Rosaceae. Ajo eshte nje nga frytet e pemes me gjeresisht kultivuar. Druri eshte i vogel dhe qumshtit, duke arritur 3-12 metra i gjate, me nje kurore te gjere, shpesh shume te dobet. gjethet jane aranzhuar kembyer thjeshte ovals 5-12 cm i gjate dhe 3-6 centimetra gjere ne nje 2-5 centimetra bisht i gjethes me nje tip akute, diference dhem ...

                                     

ⓘ Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2014/5

Quentin Jerome Tarantino lindi me 27 mars 1963 ne Knoxville, Tennessee. Eshte nje regjisor, aktor, producent dhe autor filmi amerikan. Filmat e tij jane aq ndikues, qe kritikuesit e filma e kane krijuar nje fjale per stilin e tij: tarantinoesque.

Tarantino u rrit si nje fans i filmave dhe punonte ne nje dyqan filmash me qera nderkohe qe studionte aktrimin. Karriera e tij filloi ne fund te viteve 1980, kur ai shkroi dhe drejtoi filmin My Best Friends Birthday, skenari i te cilit formoi bazen per filmin True Romance.

Kill Bill, nje film me teme hakmarrjen "revenge flick" me zhanre te filmave: arte marciale japoneze, spaghetti western dhe horror italian, u krijua gjashte vite mbas filmit te fundit, dhe ishte i ndare ne dy pjese: Vol. 1 ne 2003, dhe Vol. 2 ne 2004. Tarantino leshoi Death Proof ne 2007 si pjese e nje projekti me Robert Rodriguez, me titullin Grindhouse. Filmi i shtyre gjate Inglourious Basterds, i cili tregon nje histori alternative fiktive te dy tentativave per te vrare lidreet e Gjermanise Naziste, u leshua ne 2009 dhe u be filmi i tij i dyte per nga fitimet deri me sot $321 milione. Puna e tij me e fundit dhe me fitimpruresja eshte filmi uestern i vitit 2012 Django Unchained.

Filmat e Tarantinos kane korrur sukses si kritik po ashtu edhe komercial. Ai ka fituar shume çmime kinematografike, duke perfshire dy Academy Award, dy Golden Globe, dy BAFTA, dhe Palme dOr palma e arte, dhe eshte nominuar per çmimet Primetime Emmy Awards dhe Grammy Award, dhe eshte quajtur si nje nga 100 Njerezit me Influencues ne Bote nga revista Time ne 2005.

Lexo me tej.
                                     
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2013. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2014 Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2012. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2019. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2017. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2016. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2020. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2018. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2015. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • artikuj të shfaqur në seksionin Artikulli i javës gjatë gjithë vitit 2011. Arkiva sipas viteve: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
 • Massachusetts, më i vogli nga nëntë fëmijë, me vëllezërit Arthur, Jim, Paul, Robert, Tracey, Michelle, Debbie, dhe Donnie. Lexo më tej... Artikulli i javës Mark Robert