Back

ⓘ Angelina Jolie lindi me 4 qershor 1975 ne Los Angeles, Kaliforni; lindur si Angelina Voight. Eshte nje aktore amerikane. Bije e aktorit Jon Voight dhe aktores M ..
Angelina Jolie
                                     

ⓘ Angelina Jolie

Angelina Jolie lindi me 4 qershor 1975 ne Los Angeles, Kaliforni; lindur si Angelina Voight. Eshte nje aktore amerikane. Bije e aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand.

                                     

1. Karriera

 • Jolie e filloi karrieren duke vepruar me zell per nje dekade me nje film me buxhet te ulet prodhimi. Roli i pare qe ka luajtur si protagoniste ishte ne filmin Hackers. Ajo u vleresua nga kritiket per menyren e paraqitjes ne filmin biografik dhe fitoi nje Academy Award for Best Supporting Actress per performancen e saj ne filmin Girl Interrupted. Jolie ka arritur famen e saj me vone ne nje film portretizues te nje video loje si personazh heroik me emrin Lara Croft ne Lara Croft: Tomb Raider dhe qe atehere e ka ngritur veten si nje prej aktoreve me te mirenjohura dhe me te paguara ne Hollywood Ajo ka pasur sukseset e saj me te medha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda.
                                     

2. Jeta private

E divorcuar nga aktori Jonny Lee Miller dhe Billy Bob Thornton, gjithashtu eshte divorcuar nga Brad Pitt duke marre ne kujdestari te gjithe femijet e saj.

Jolie dhe Pitt kane adoptuar tre femije, Maddox, Pax, dhe Zahara, si dhe kane tre femije biologjike, Shiloh, Knox dhe Vivienne.
                                     

3. Lidhje te jashtme

 • Angelina Jolie ne IMDb
 • Angelina Jolie ambasadore e UNHCR Goodwill, Faqja zyrtare e UNHCR.org
 • Angelina Jolie ne Yahoo! Movies

Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                     
 • perspektivën e antagonistes Maleficent, luajtur nga aktorja Angelina Jolie Një zanë hakmarrëse Angelina Jolie nxitet të mallkojë një princeshë të posalindur Elle
 • film amerikan të vitit 2005, nga Doug Liman. Në film, Brad Pitt dhe Angelina Jolie janë çift të martuar dhe befasohen kur e gjejnë se të dy janë vrasës
 • Perry Ben Affleck Jennifer Lawrence Justin Bieber Jennifer Aniston Angelina Jolie Britney Spears Paris Hilton Carrie Underwood Ashley Simpson Lauren Conrad
 • i dirigjuar nga Iain Softley dhe me protagonistë Jonny Lee Miller, Angelina Jolie Jesse Bradford, Matthew Lillard, Laurence Mason, Renoly Santiago, Lorraine
 • debutimit në filmin In the land of blood and Honey nën regjinë e Angelina Jolie të nominuar për çmimin Filmi më i mirë i huaj në Ceremoninë e 69
 • vërtetë të jetës më 1928 Los Angeles, në këtë film luajnë yjet e filmit Angelina Jolie si një grua që është ribashkuar me djalin e saj të humbur, vetëm për
 • këngëtar amerikan 20 maj - Andrew Sega, muzikant amerikan 4 qershor - Angelina Jolie aktore amerikane 4 qershor - Russell Brand, komedian anglez 27 qershor
 • McDermid, romancier skocez 1966 - Cecilia Bartoli, soprano italiane 1975 - Angelina Jolie - Aktore nga ShBA 1987 - Visar Arifaj - politikan shqiptar dhe kryetar