Back

ⓘ Muharrem Fejzo. Muharem Fejzo lindi ne StarjeKolonje - Shqiperi ne date 24 Maj 1933, skulptor, skenograf i operash, grimior filmi, piktor, regjisor i estrades, ..
Muharrem Fejzo
                                     

ⓘ Muharrem Fejzo

Muharem Fejzo lindi ne Starje/Kolonje - Shqiperi ne date 24 Maj 1933, skulptor, skenograf i operash, grimior filmi, piktor, regjisor i estrades, poet, autor dramash, aktor teatri, aktor filmi, regjisor i filmave televiziv, regjisor i filmave dokumentar, dekorues e kompozitor i shfaqjeve ne teater, skenarist e bashkeskenarist e mbi te gjitha regjisor i filmave artistik.

Famijeria e tij kaloi ne viset e Kolonjes mes Starjes dhe Ersekes deri ne trasferimin e Tyre si familje ne Tirane pas kthimit te jatit Ali Kolonja me pas FEJZO nga USA per Luften e Vlores si Patriot nga Shoqeria VATRA e Amerikes.

Per here te pare emrin e Tij e kemi hasur si aktor figurant te" Furtuna” 1959 e" Debatik” 1961 dhe grimin te" Debatik”, asistent regjisor te dy filma te vitit 1969" Perse bie kjo daulle” dhe te" Njesiti gueril”, do realizoj si regjisor filmin" Montatorja” 1970. Per 20 vite, si regjisor dhe ne disa prej tyre skenarist, ka realizuar edhe 13 filma te tjere artistik:" Kapedani” 1972," Operacion Zjarri” 1973," Shperthimi” 1974," Fijet qe priten” 1975," Gunat mbi tela” 1975," Pranvere ne Gjirokaster” 1978," Mesonjetorja” 1979," Mengjese te reja” 1981," Thesari” 1981," Nje emer midis njerezve” 1982," Pranvere e hidhur” 1985," Binaret” 1988 dhe" Muri i gjalle” 1990.

                                     

1. Jeta

1954 - Mbaron Liceun Artistik – Diplomohet skulptor O.Paskali - J.Paco

1954 – Punon per skenografite e operave" Rusallka”," Ivan Suzanin”," Nusja e shitur”. Merr pjese ne ekspoziten kombetare te arteve figurative.

1955 – Busti i heroines" Zonja Çure”, Vlore

1956 – Perfundon portrete e buste ne betonarme – Durres

1957 – Nendrejtor i punimeve artistike – MIGJENI

1958 – Piktor-Grimior ne Kinostudion" SHQIPERIA E RE”.

Hap per here te pare repartin e grimit 1959 - Specializohet ne plastice grimi ne MOSFILM MOSKE Rusi

1962 -1966 - Pedagog grimi ne I.L.A. – Tirane

1966 – Diplomohet ne I.L.A. AKTOR pedagog: A. Malo - S. Prosi - D. Agolli

1966 - Diplomohet ne I.L.A. REGJISOR pedagog: K. Spahivogli

1966 – Ekspozita Personale e piktures dhe skulptures

1967 – Regjisor i Estrades se Kukesit

1970 – 1990 Regjisor ne Kinostudio" Shqiperia e Re”

- Anetar i Lidhjes se Shkrimtareve te Shqiperise nga viti 1962.

- Anetar Nderi" In Victam” i Qendres Kulturore Artistike – BRINDISI

1974 - Fitues i Konkursit Letraro – Artistik, skenarist i filmit" Shperthimi”

Poezi:" Ty” 1954," Dashurise” 1955," Shpreses” 1956," Atdheut” 1956," Erotike” 1961," Gjallices” Poeme 1967,”Djemve te mi” 1967," Grimace” 1980

Drama:" Detyre dhe Stuhi" vene ne skene ne Teatrin e Kukesit," Gardhet” 1967," Perroi i Heshtur” 1968," Dara prej mishi” 1997

Aktor: Aleko" Qielli i Kuq” i T. Çaushit ; Llansi ne" Dy Veronasit” Shekspir; Agimi ne" E Bardha dhe E Zeza” F. Pacrami.

Skenare dhe Regji:

1968" Agimeve bredh nje copez” - Skenari

1969" Fillrojtesi” - Skenari

1970" Montatorja” –Regji, sk. Dh. Xhuvani

1971" Kapedani” - Regji me B.A.

1972" Operazioni Zjarri” – Skenar dhe Regji – me B.A

Pjesemarres ne Festivalin Ballkanik – vleresuar nga kritika

1974" Shperthimi” - Skenar dhe Regji me B.A

1975" Fijet qe priten’’ Regji, sk. N. Tozaj.

1976" Guna mbi tela” Skenar dhe Regji me B.A. Filmi i Pare Shqiptar me teme historike.

1977" Sirene ne Mallakaster” Dokumentar - Regjia

1978" Pranvere ne Gjirokaster” – Regjia

1979" Mesonjtorja” – Regjia.

Vleresuar nga shtypi dhe media shqiptare, fitues i 9 çmimeve, e propozuar per Çmimin e Republikes dhe regjizori per" Artist i Merituar”. Pjesemarres ne Festivalin Nderkombetar te Valencias. Vleresuar si "Monument i Historise Shqiptare".

1980" Mengjeze te reja” - Regjia

1981" Thesari” - Regjia

1982" Ndertimet tona” Dokumentar – Regjia

1983" Nje emer midis njerezve” – Regjia. Konkuron ne Festivalin Nderkombetar te Valencias

1985" Pranvere e Hidhur” – Regjia

1986" Fshati Malor" Dokumentar – Regjia

1987" Binaret” - Skenar dhe Regji me B.A

1989 ’Muri i gjalle’’ Regjia. Vleresuar ne Festivalin Europian, Çeki. Kino-Legjenda e Pare Shqiptare.

Te parealizuar:

1991" Zhgenjimi” Eksodi - Skenar per film

1993" Operacioni Pelikani” – Skenar

1994" Perplasja” -Skenar

1997" Ibrahim Kodra” - Skenar

2000" Shkon e nuk kthen” – Skenar me B.A

2003" Albatraz” - Skenar

1981-1984" Goditja’’ sk. Sabri Godo.

Filma Televizive:

1996 –" Orteku”,

1996 ’Sipa Press”,

1996 –" Nje Piktor ne Paris”,

1997 –" Kollosi i Cirkut Shqiptar",

1998 – ’Nata ne Paris’’ regjia.

Dekore:

E Bardha dhe E Zeza” e F. Paçramit –Teatri Popullor

Detyre dhe Stuhi" e M. Fejzos - Teatri Popullor

Muzike:

Xhaxha Vanja” çehov – kompozitor M. Fejzo

Atdheu” Poeme – Autor dhe Kompozitor M. Fejzo

Skulpture – Pikture:

Portrete, buste, basorelieve, Statuje ne beton-arme.

Mbi qindra punime ne pikture ne teknika te ndryshme te vendosura brenda dhe jashte atdheut.

Monumentet ne bronx te:

- Kryegjyshit Boteror te Bektashizmit, Ahmet MyftarDede, Vlore.

- Themeluesit te Bektashizmit, Haxhi Bektash Veliut, ne kryegjyshaten Boterore ne Tirane.

Nderuar me Urdherin:" Naim Frasheri” Mjeshter i Madh

Ne bagazhin e tij hyn Botimi i librit" Te pathenat ” 30 tetor 2015.

Ne punim e siper per Botim BUZE qe Kafshuan Henen. Cope za Jete

Muharrem Fejzo u nda nga jeta me 22 nentor 2020 ne moshen 87 vjeçare nga COVID-19. Joe Artid Fejzo - 25 nentor 2020