Back

ⓘ Santa Fe eshte kryeqyteti i shtetit amerikan te New Mexico. Ai eshte qyteti i katert me i madh ne shtet dhe eshte qendra e qarkut Santa Fe. Santa Fe kishte nje ..
                                               

Anna Gunn

                                               

Alt Penedès

Alt Penedès eshte komarka ne provincen Barcelona, ne komunitetin e Katalonjes, Spanje. Ky qark ka nje popullsi prej 104353 banore, dhe nje siperfaqe prej 592.4 km 2.

                                               

Lionel Scaloni

Lionel Scaloni eshte futbollist argjentinas i cili aktualisht luan per S.S Lazio. Pjesen me te madhe te karrieres e kaloi te skuadra spanjolle Deportivo La Coruna.

                                               

Emiliano Sala

Emiliano Sala ka lindur me 31 tetor 1990 ne Cululú ne provincen e Santa Fe ne Argjentine dhe vdiq me 21 janar 2019 ne nje aksident avioni ne veri te Guernsey, ishte nje futbollist italio-argjentinas qe luante sulmues ne "FC Nantes". Dy dite pas transferimit te tij ne Cardiff City, ai zhduket gjate fluturimit ne nje avjon turistik. Pas disa javesh kerkimesh, gjendet ne fund te Kanalit Anglez dhe trupi i tij me ne fund u identifikuar me 7 shkurt 2019.

                                               

Tetuan

Tétouan eshte qytet ne veri te Marokut, ndodhet disa mile ne jug te Ngushtices se Gjibraltarit. Gjuha arabe eshte gjuhe zyrtare, por banoret nuk e flasin dialektin arabe, qyteti ka dialektin e vet. Spanjishtja dhe Frengjishtja jane te perhapura, zakonisht perdoren nga biznesmenet. Feja me e perhapur eshte Islami, por ekzistojne ende komunitete krishtere dhe jehude.

                                               

Buharaja

Bukhara ishte i njohur si Bokhara ne shekullin e 19-te dhe ne fillim te shekullit 20-te. Muhammad ibn Jafar Narshakhi permend ne Historine e Bukhares ": Bukhara ka shume emra. Nje prej emrave eshte Numijkat. Poashtu thirret si "Bumiskat". Ne gjuhe arabe, Bukhara ka dy emra. Njera eshte "Madinat al Sufriya", dhe tjetra eshte "Madinat Al Tujjar". Qe nga Mesjeta, ne gjuhe arabe dhe persiane, qyteti njihet si Buhara بخارا.

Santa Fe
                                     

ⓘ Santa Fe

Santa Fe eshte kryeqyteti i shtetit amerikan te New Mexico. Ai eshte qyteti i katert me i madh ne shtet dhe eshte qendra e qarkut Santa Fe. Santa Fe kishte nje popullsi prej 67.947 banoresh ne regjistrimin e vitit 2010. Emri i plote i qytetit, kur u themelua ishte La Villa Real de la Santa Fe de San Francisco de Asis.