Back

ⓘ Fotografia komerciale. Bota e fotografise komerciale tradicionalisht ndahet ne: Foto-reporteret: kjo lloj fotografie mund te konsiderohet si pjese e fotografise ..
Fotografia komerciale
                                     

ⓘ Fotografia komerciale

Bota e fotografise komerciale tradicionalisht ndahet ne:

 • Foto-reporteret: kjo lloj fotografie mund te konsiderohet si pjese e fotografise editoriale. Fotografite e bera nga ky grup pranohen si dokumentim i vertete i nje lajmi apo historie.
 • Fotografi Editoriale: fotografi te krijuara per te ilustruar nje histori apo ide ne kontekstin e nje reviste apo gazete. Keto lloj fotografish kryesisht behen ose blihen nga revista.
 • Portret dhe Fotografi Dasmash: fotografi te bera me porosi nga nje individ.
 • Fotografi Reklamuese: fotografi te krijuara per te ilustruar nje sherbim apo produkt. Keto pamje kryesisht behen nga nje Agjenci Reklamash apo Firme Dizajni.
 • Fotografi Artistike: fotografi te bera per te permbushur nje pamje dhe per tu riprodhuar e shitur klientit.

Shume njerez fotografojne per ndjenjat qe fitojne nga fotografia ose me qellime perfitimi monetar. Organizatat qe kane nje buxhet te vogel dhe i nevojitet nje fotograf kane disa mundesi: ato mund tja delegojne kete detyre nje punonjesi te talentuar, te punesojne dike, te ftojne fotografet ne ankand ose te perfitojne te drejtat per fotografi rezerve.

                                     
 • ose foto për kartë identiteti Artikullii kryesor: Fotografia komerciale Bota e fotografisë komerciale tradicionalisht ndahet në: Fotografi Reklamuese:
 • kryesore Vivien Leigh, aktorja për rol dytësor Hattie McDaniel, skenografia, fotografia dhe çmime të veçanta për përdorim revolucionar të ekipës së produkcionit
 • talentuar në fillim te 80 tave dhe më vone specializoi në Fotografi Komerciale ne NYIP, New York. Në 2003 e themeloi KAFK PACK Kolektiv i Artit Fotografik
 • matematika, biznesi, kërkmet shkencore dhe të menduarit vizual. Në sferën komerciale multimedia në kohën tonë përdoret shumë në sferën e marketingut, posaçërisht
 • mirë, roli dytësor për aktor Andy Garcia, muzika, montazha, skenografia, fotografia 7 nominime Golden globe filmi më i mirë, regjia, aktori kryesor Al Pacino
 • Polaroidi, me foto çasti. Në shekullin e XX fotografia qe gjithashtu shumë e lidhur me modën dhe publicitetin. Fotografia u integrua plotësisht me lëvizjet avangardiste:
 • vogël të instaluar në sistemin e skedarëve nikoqir në krahasim me GIS - et komerciale dhe në përgjithësi kërkon më pak RAM dhe fuqi përpunuese prandaj mund
 • dhe paralelizmi i tij me figurën mitologjike të lugatit. Po atë vit, fotografia e personazhit Harri Poter Daniel Radcliffe u përdor me sukses nga gazetarët