Back

ⓘ Festivali Evropian i Këngës 2013. Festivali Evropian i Kenges 2013 apo ndryshe Eurosong 2013 do jete edicioni i 58-te i Eurovizionit. Festivali do te mbahet ne ..
Festivali Evropian i Këngës 2013
                                     

ⓘ Festivali Evropian i Këngës 2013

Festivali Evropian i Kenges 2013 apo ndryshe Eurosong 2013 do jete edicioni i 58-te i Eurovizionit. Festivali do te mbahet ne qytetin Malmö te Suedise nga datat 14 deri 18 maj 2013. Suedia mori te drejten e organizimit te festivalit pas fitores se Loreen dhe "Euphoria" ne edicionin e kaluar te mbajtur ne Baku te Azerbajxhanit. Kete vit jane konfirmuar 25 shtete pjesemarrese, ne mesin e tyre edhe Shqiperia.

                                     
  • Festivali Evropian i Këngës 2014 Anglisht: Eurovision Song Contest 2014, Frëngjisht: Concours Eurovision de la chanson 2014 apo ndryshe Eurosong 2014
  • Festivali Evropian i Këngës ang.: Eurovision Song Contest ESC fra.: Concours Eurovision de la Chanson shkurt i njohur si Eurovizioni është një
  • Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2013 ang: Junior Eurovision Song Contest 2013 është edicioni i 11 - të i këtij festivali i cili do të mbahet në
  • Festivali Evropian i Këngës 2003 ishte edicioni i 48 - të i Festivalit Evropian të Këngës Ai u zhvillua në Riga, Letoni, pas fitores së Marie N në konkursin
  • Festivali Evropian i Këngës 1957 ishte Festivali i 2 - të me radhë i Festivali Evropian të Këngës Vitin 1957 morën gjithsej 10 shtete. Si Shtete debutuese
  • Festivali Evropian i Këngës 1956 ishte festivali i parë i Eurovizionit i cili u mbajt në Lugano të Zvricrës. Eurovizioni 1956 u dëgjua nga radio por edhe
  •  Commons: Festivali Evropian i Këngës 1969  Album me fotografi dhe apo video dhe materiale multimediale
  • Festivali Evropian i Këngës për herë të parë u mbajtë në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagen, fitues për herë të parë ishte Kroacia me Dino, Kënga Quhej
  • Festivali i 13 - të i Këngës në RTSH Festivali i 14 - të i Këngës në RTSH Festivali i 15 - të i Këngës në RTSH Festivali i 16 - të i Këngës në RTSH Festivali