Back

ⓘ Lana Del Rey. Elizabeth Woolridge Grant, e njohur me mire me emrin e artit si Lana Del Pjedhi, eshte nje tekstshkruese amerikane. U rrit ne pjesen veriore te Nj ..
Lana Del Rey
                                     

ⓘ Lana Del Rey

Elizabeth Woolridge Grant, e njohur me mire me emrin e artit si Lana Del Pjedhi, eshte nje tekstshkruese amerikane. U rrit ne pjesen veriore te Nju Jorkut, Del Rey u zhvendos ne Nju Jork ne moshen tetembedhjete vjeç, ku ajo ndoqi kolegj dhe filloi shkrimet ne muzike dhe paraqitjet ne klube.

Ne korrik 2011, ajo leshoi kengen "Video Games" ne internet, i shoqeruar me nje video te bere vete. Kenga me vone u leshua si audio ne tetor, duke udhehequr albumin debutues te Del Rey, Born to Die, qe u leshua ne 21 janar, 2012 nepermjet Interscope Records. Born to Die debutoi me vendin e pare ne shtate shtete, duke perfshire Britanine e Madhe dhe Australia. Dy kenge te tjera te albumit jane ne hitet Top 10 ne mbare boten: "Video Games" dhe "Born to Die".

                                     

1. Lidhje te jashtme

  • Official website
  • Lana Del Rey ne IMDb
  • Diskografia e Lana Del Rey ne Discogs
  • Lana Del Rey ne Twitter
  • Lana Del Rey statistics and tagging at Last.FM
  • Diskografia e Lana Del Rey ne MusicTea
                                     
  • 1984 Për këtë këngë, një cover është bërë nga këngëtarja amerikane Lana Del Rey dhe është kënga e njëmbëdhjetë e albumit të saj, Ultraviolence 2014