Back

ⓘ Wikipedia:KuvendiArkivi 13. Thats done. Well try to help you as much as we can. If you have some problems regarding global sysops operations me or something els ..
                                     

ⓘ Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 13

Thats done. Well try to help you as much as we can. If you have some problems regarding global sysops operations me or something else, feel free to leave them a message on their talk page at meta. -- Quentinv57 6 Nentor 2010 20:53 CET

Im a bit confused. Did we vote for flagged revisions for global sysops operations? -- Λeternus 7 Nentor 2010 00:08 CET That was for allowing global sysops to use their tools here. Please watch the deletion log: I already helped in removing copyvios from some pages -- Quentinv57 7 Nentor 2010 00:14 CET Ok. Heres some trash that needs to be dumped. Can you help? -- Λeternus 7 Nentor 2010 00:21 CET
                                     

1. Artikujt e gjate

Perdoruesi: PersonPaOpinion Shpesh ne Wikipedia gjej artikuj shume te gjate. Ato menjehere ta heqin interesin. Problemi i tyre eshte se duhen ndare ne nenartikuj dhe nqs edhe nenartikujt jane shume te gjate, te kene fq me vete. Nje redaktim te tille bera me Rilindja Shqiptare. E ndava ne shume nenartikuj, hoqa pjeset qe ishin perseritur shume here, hapa fq te re per Fazat E Rilindjes, por artikulli per rilidjen ende eshte i paorganizuar, pjese e saj jane vendosur ne vendin e gabuar psh historia ishte vendosur ne fund. ky ishte vetem nje shembull. Ka shume artikuj te tille, dhe une si bej dot i vetem. Mund te me ndihmoni?

 • Jupiteri
 • Perandoria Osmane kjo ka nevoje per shume pune
                                     

2. Si ka mundesi

Perdoruesi: PersonPaOpinion

 • Ka artikuj per piramidat Egjiptiane, por jo nje qe shpjegon ceshte piramida si trup gjeometrik?
 • Ka artikuj per luekuqe por jo per lule?
 • Ka artikuj per heronjte, por jo nje qe shpjegon ceshte heroi?
                                     

3. Flagged Revisions

Mikullovci said the albanian wikipedia need to install the FlaggedRevs extension. It will probably help a lot countervandalism work indeed.

Do somebody oppose this change? -- Quentinv57 30 Tetor 2010 17:48 CEST

Pershendetje. Ju isha lute te me ndihmoni te kuptoj per qka eshte fjala.Nuk e kam mjaft te kjarte -Planeti 30 Tetor 2010 18:15 CEST Please try this link. I hope you will understand something -- Quentinv57 31 Tetor 2010 14:00 CET I founded some pictures showing what FlaggedRevs is. It can briefly sum up the aim of this extension. Just click on images to see them. -- Quentinv57 1 Nentor 2010 20:38 CET Can not we use the german version? Is much easier to use it. --Mikullovci 1 Nentor 2010 21:23 CET The german version? It seems to be the same as the english one, except that buttons have a different name. Or you mean you just need the patrol marks on the recent changes page? On the opposite of patrol marks, FlaggedRevs allows you to depreciate a version if needed, and to display only checked versions. It will create two new user groups, the one marking edits as checked automatically and the other allowing to mark versions as reviewed. I propose to allow local sysops to add and remove members on this groups, as bureaucrats are inactive -- Quentinv57 2 Nentor 2010 11:39 CET Ok --Mikullovci 3 Nentor 2010 16:59 CET Cool. -- Λeternus 7 Nentor 2010 00:22 CET FlaggedRevs has now been enabled. -- Quentinv57 7 Nentor 2010 11:52 CET


                                     

4. Contributors who need to be checked

Hello. I have centered a bit by countervandalism work on this project, for the reasons I specified above. During this work, I will find some contributors who need to be checked by local sysops, because I dont speak albanian and I have no sysop tools to perform operations such as deletions or blocks.

Please check the following contributors essentially:

Robi I Allahut diskutim kontribute): copyright violations, automatic translations of pages from external websites. Please control this diff too

Quentinv57 31 Tetor 2010 12:18 CET

Thanks for your work on the wiki! Ill take a look into this. - eagle al 4 Janar 2011 09:35 CET
                                     

5. Kur kerkohet aprovim i redaktimit?

Ne tri redaktimet e fundit qe bera ne Uikipedian shqip, dy duket se kishin kaluar procedure miratimi dhe e treta po e pret ate tash sa dite. Kjo nuk ka ndodhur me heret dhe nuk duket se ndodhe ne edicionet e gjuheve tjera.

ka ndonje arsye per kete ndryshim? A eshte rregull e re/e perkohshme? A ndodhe kjo vetem me mua, vetem me kete artikull, vetem me kete edicion, apo mos ka te beje me shpeshtesine e editimeve?

Sidoqofte, kjo procedure shtese, dhe vonesa qe ajo shkakton, duket shume dekurajuese.

Ju pershendes,

--Dielli 13 Nentor 2010 18:36 CET

Shiko pergjigjen poshte - eagle al 4 Janar 2011 09:32 CET
                                     

6. Fundraiser Update

Greetings Wikimedians! Sorry for the English, anyone who is able to translate is welcome and encouraged. The 2010 Fundraiser is live and has greatly benefited from all the contributions from our translators. Throughout the fundraiser there will continue to be a need for help with translating and localizing messages. Currently, the core messages need to be updated, as there have been recent additions to the request. You can find all translation requests at the translation hub on meta and you can follow the progress of the fundraiser in real time by tracking the fundraiser statistics. Also for those of you who havent already, you can subscribe to the translators-l mailing list for all new requests and major changes. Many thanks for your help in truly making this a global fundraiser that you can edit. SChapman

                                     

7. Wikinews Shqip

Pershendetje! Ju lutem redaktuesve te Wikipedia-s te kontribujone sado pak tek test-projekti Wikinews Shqip ne menyre qe te krijohet. Per momentin ka vetem 2 redaktues por per tu krijuar duhet te kete me shume. --109.234.232.58 24 Nentor 2010 17:47 CET

                                     

8. Jo e kontrolluar

Jo e kontrolluar - prej kuj. Çfar muhalifi ky. A shenime personale po leni neper artikuj a? Shenoni ne ndonje vend ku nuk bjene ne sy. Kjo eshte enciklopedi e lire nuk eshte enciklopedi e lire me artikuj te kontrolluar. Keshtu e ashtu dyzenin e shume artikujve e ka fliqe -Kurreshtja 30 Nentor 2010 14:09 CET

ka administrator ketu a jo! A duhet mevja lulu nonen per me reagu dikush -Kurreshtja 7 Dhjetor 2010 19:17 CET

Behet fjale per nje modifikim se menyres per kontrollimin e vandalizmave, shiko ketu. Pak a shume lejon perdorues me te drejta admin/burokrat/kontrollim, te "kontrollojne" ne qoftese redaktimet jane "te mire" apo jo. Behet nje gje si tip kontroll i kualitetit se artikujve. Njehere qe nje "version" pas nje modifikimi vendoset si e kontrolluar, dhe me kualitet te mire, te gjithe redaktimet me mbas qe nuk kontrollohen jane "ne pritje" te kontrollit. Na lejon neve admins/mirembajtesit/kontribuesit aktiv, si ti qe te njoftojme njeri tjetrin per redaktime qe jane kontrolluar nga nje nga ne, apo jo. - eagle al 4 Janar 2011 09:26 CET Nje shembull: Zere se artikulli Shqiperia, ne gjendjen/versionin qe eshte tani, vihet si i kontrolluar per kualitet te larte. Pas disa modifikime nga disa perdorues, 1 person qe do te kontrolloj faktet e artikullit, nuk njeh dot me kur artikulli ishte i mire. Duke perdorur kontrollin FlaggedRevs perdoruesi qe po kontrollon/shikon saktesine e informatave, mjafton te konfrontoj versionin qe me para ishte i njohur si i kontrolluar. - eagle al 4 Janar 2011 09:31 CET Nuk o e nevojshme. Se pari, per administrator e aso me te drejta/pergjegjesi te avancuara ka mundesi tjera d.m.th nuk ka nevoje te lihet pershtypje e "kontrollit" tek lexuesi. Kontroll me te mire se fletat e diskutimit per projekte te ketilla nuk ka. Ne anen tjeter keto funksione duket te udhes per projekte ku qarkullimi i lexuesve eshte i dendur. Si do qe te jete, kjo shkon ka "mendimi negativ" sepse per artikujt ne "rregull" d.m.th te kontrolluar gjenden forma "pozitive" artikull perfekt. Secili qe done me perdore material nga projekti duhet qe te gjeje forma ashtu qe te mos i pengoj lexuesit/redaktuesit, por ti inkurajoje ata. Pastaj ri dizajnimi i fushaves/dritares se redaktimit eshte bere duke mos e mbeshtetur me artikujt per ndihme. Dizajni i vjeter ndoshta eshte jo i mire, por ka qene me mbeshtetje ndihmese. P.sh, per burimin eshte simboli, per krijimin e lidhjes duhet te behet manuel. Nuk e di keni bere disa gjera qe thuj qe i keni qite krejt punt ne terezi, e hajt po provojim diçka te re. Mu pom pengojin ndryshimet e tilla te panevojshme--Porrnoferr 2 Prill 2011 07:51 CEST.

E di cdo te thuash, kjo mua me acaron nervat. Une i heq gjithmone, qofte edhe gjithe artikullin kur ndodh kjo. Jo vetem qe nuk lihet firma, for shpesh keto artikuj jane pabazuar ne asnje fakt.                                     

9. Editor Appeals Need Translations

Hi everyone! Sorry for the English, anyone who is able to translate is welcome and encouraged. Translations are very important to the 2010 fundraiser and those of you who have contributed have done great work. We still have a long way to go though and will continue to need your indispensable skills. Currently, the appeals from Wikipedia editors Kartika, Liliaroja, Abbas and Joan Gomà need to be translated and localized. Also some core messages need to be updated for certain languages. You can find all translation requests at the translation hub on meta and you can follow the progress of the fundraiser in real time by tracking the fundraiser statistics. Also for those of you who havent already, you can subscribe to the translators-l mailing list for all new requests and major changes. Many thanks for your help in truly making this a global fundraiser that you can edit. schapman

                                     

10. miser

miser Sot vura re qe ne wikipedian shqip mungon nje artikull per misrin. mendosj se eshte kultura me e shume trajtuar nga fshatarte shqiptare dhe ne kete kohe krize duhet ti mbeshtesim se paku me perkthimin e saj nga gjuhet etjera Kush do ti bashkohet kesaj nisme?--P 28 Dhjetor 2010 22:16 CET

Misri ekziston tani. Sportishqiptar 17 nentor 2011 21:05 CET
                                     

11. Copyright violations

Hello. I leave a message here because Im tired of deleting Robi I Allahuts copyvios. See the four last deletions I made: on Islami ne Lituani, Islami ne Japoni, Islami ne Rumani and Islami ne Australi.

I have warn him two times, Pedanti has done it a third time. I do not blocked him as Im not a local sysop and I cant take this decision. But you should seriously consider this case and check his contributions.

Good luck! -- Quentinv57 29 Dhjetor 2010 21:20 CET

                                     

12. lapsus shtypi ne faqen e pare

Ne faqene pare shesh eshte shkruar fjala "ndihmoni" dy here "ndhimoni" ne vend te fjales "komunitet" eshte shkruar "komitet"

MOS JANE TE QELLIMSHME KETO RREKLAMA NE FAQE TE PARE?> --79.106.109.2 Janar 2011 19:57

Falimenderit -Mikullovci 2 Janar 2011 23:17 CET
                                     

13. Dy Njoftime

1) Me rastin e dhjete vjetorit te Wikipedia-s do te mbahet nje takim miqesor meetup ne Prishtine me date 15 janar. Shikoni ketu per me shume informata

2) kosovoguide.org ka artikuj dhe fotografi gjeografike ne anglisht dhe shqip me license te pershtatshme per tu postuar ne Wikpedia. Pronari e inkurajon kete proces. Psh Arianiti 10 Janar 2011 15:42 CET

                                     

14. Greket jane ne sulm kunder kultures shqiptare

Nje nga ata qe punon per strukturat ushtarake te greqeise.Dias here ka futur duart edhe ne wikipedian shqipatre

po ne Durres kur do organizojme nje takim

                                     

15. Kerkesa per shqyrtim

Te nderuar, Administaror dhe shqyrtues

Nese nuk jeni ne gjendje te beni shqyrtimin brenda nje jave, te teksteve te redaktuara nga vegjelia ime, atehere me duhet te ju njuftoje se nuk do te jeme ne sherbim te redaktimeve kualitative.

Me nderime:--Porrnoferr 6 Prill 2011 23:59 CEST
                                     

16. Ndime

Ju lutem perdorin Stampa:TungWiki/nl ne Stampa:TungWiki. Ju falimderit --Vinie007 22 maj 2011 18:31 CEST

U bere -Mikullovci 29 maj 2011 12:32 CEST
                                     

17. Help at English Wikipedia

User GrupiFiek has repeatedly created at the English Wikipedia en:Nenshkrimet digjitale an article which is a translation into Albanian of the English Wikipedia article Digital signature, apparently not understanding that there cannot be duplicate copies there of the same article in different languages and that the article should be here at sq:WP, not there. Could someone who speaks Albanian please let him know at his English talk page that his efforts would be better served here? Best regards, TransporterMan 31 maj 2011 16:53 CEST

Never mind. Ill ask again if the problem persists, but I think I may have solved it for the present time. Thanks, TransporterMan 31 maj 2011 17:12 CEST
                                     

18. Problem

Pershendetje uikipediane/vikipediane,

Kam nje problem i cili ndodh shume shpesh. Problemi eshte ky: qe une nuk di pershembull si ta jap emrin nje faqes, shqiptim ose siç quhet ne gjuhen e saj. Shembuj:

 • Pica ose Pizza
 • Tokijo ose Tokyo
 • Nju Jork ose New York
 • Uashington ose Washington

Ka nje rregull per raste te tilla? --Tfts diskuto 26 qershor 2011 00:29 CEST

Deri me tani, emrat e perveçshem i kemi lene ne formen origjinale me disa perjashtime kur ka emer "shqip" per subjektin, p.sh. "Londra". -- Λeternus 26 qershor 2011 01:20 CEST
 • Mund te perdorim redirect. Kur te kerkohet artikulli mund te perdoren te dyja versionet, por shkrimi te lihet origjinal. Si shqiptohet do te shkruhet shqip.PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:02 CEST
Sipas shqipes zyrtare titujt duhet te jene Uashington, Nju Jork, Tokio dhe Pica, pra ashtu si shqiptohen ne gjuhen origjinale me fonema te transkriptueshme shqip. Sportishqiptar 17 nentor 2011 20:23 CET


                                     

19. Sudani i jugut

Tung Wikipediane, eshte shpallur me diten e sotme nje shtet ri ne Afrike. Ta quajm artikullin: Sudani Jugor ose Sudani jugor. -- Detari/Tfts Diskutimi 9 korrik 2011 15:22 CEST

Duke u bazuar ne emrat e artikujve Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut, propozoj qe artikulli te quhet Sudani i Jugut. Gjithashtu, "Sudani i Jugut" ne Google paraqet me shume rezultate rreth 177.000 se "Sudani Jugor" rreth 45.600. -- Λeternus 9 korrik 2011 18:19 CEST
                                     

20. Harta OSM

Pershendetje anetare te Wikipedias,

Do te doja te flisja mbi mundesine e shtimit te opsionit te hartes OSM edhe ne Wikipedian Shqiptare. Si fillim shikoni njehere nje artikull çfaredo ne wikipedine italiane ose franceze. Lart ne anen e djathte shfaqet se bashku me koordinatat edhe opsioni Mappa ose carte. Po ta hapesh do te shaqet nje dritare re me harten e lokacionit ne fjale.

Kete opsion mund ta shtojme edhe ne Wikipedian shqiptare. Mjafton qe dokumentat vector.js dhe vector.css tu shtohen respektivisht dokumentave Mediawiki:common.js dhe Mediawiki:common.css. Veç kesaj duhet importuar dhe perkthyer edhe dokumenti MediaWiki:Gadget-MoveResizeAbsolute.js ne rastin tone nga wikipedia italiane permes opsionit Speciale:Import. Pjeset qe duhen perkthyer jane keto.

Ky opsion gjendet gati ne çdo wikipedi ose nen shembullin e wikipedise franceze, qe hap nje dritare te re te ciles mund ti ndryshosh permasat dhe ta zhvendosesh ose nen shembullin e wikipedise gjermane ku opsioni shton harten ne krye te artikullit. E keqja e kesaj eshte se nuk mund ti ndryshosh permasat e as ta zhvendosesh kete harte.

Shtimi i ketij opsioni eshte diçka me vlere ne wikipedian shqiptare. Keshtu do te mund te nxitet edhe perdorimi i stampes. Une nuk mundem ta shtoj kete opsion pasi nuk kam privilegjet e duhura ndaj kushdo qe mundet eshte i lutur ta shtoje. Euriditi 19 korrik 2011 16:22 CEST

Sa te kem pak kohe do shikoj ne te. Jane krijuar te gjitha stampat qe nevojiten per OSM per ata qe se dine OpenStreetMap te integrohet ne faqe? - eagle al 27 korrik 2011 16:49 CEST Nuk ka problem, e rregulloi Tfts kete pune. E vetmja gje qe duhet bere eshte perkthimi i nderfaqes se OSM, d.m.th te mos shkruhet Options por Opsionet, jo Languages por Gjuhet etj. Perkthimi i tyre nuk e di ku behet. - Euriditi 27 korrik 2011 17:20 CEST Perkthimi i opcioneve, etj, eshte pjese i projektit OSM, dhe mund ta perkthesh te - eagle al 2 gusht 2011 20:02 CEST
                                     

21. xhirafa apo gjirafa?

--Flokarti 4 shtator 2011 17:25 CEST

Gjirafa. -- Tfts Diskutim 15 shtator 2011 20:33 CEST
 • Xhirafa perdoret por fjalori shqip e konsideron te gabuar. Gjirafa eshte e sakte. Por nqs njerezit jane mesuar te perdorin "xhirafa", mund ta perdorim si redirection, por ta shpjegojme qe eshte versioni i gabuar. PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:02 CEST
                                     

22. Protestoj per artikull perfaqesues per feja!!!!

Feja nuk ka ndihmura ne konsolidimin e kombit shqiptar madje shpesh ka penguar ne historie!--Flokarti 21 shtator 2011 07:31 CEST--Flokarti 21 shtator 2011 07:31 CEST

 • Eshte thjesht artikull, nuk je i detyruar ta lexosh. Eshte zgjedhur si artikull perfaqsues sepse eshte shkruar dhe redaktuar derisa eshte bere perfekt. Me teper eshte per te dhene drejtim si duhet shkruar nje artikull. PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:01 CEST

edhe une protestoj per kete artikull aq me teper qe levizja "Bashkohu" ne kosove po shperdoron simbolin kombetar te levizjeve kombetare.Do tu lutesha ta largonit sa do perfaqesues u duket disave!!!Jam kunder percarjeve apo percaresve!!!--Papa-Zhuli 8 tetor 2011 10:19 CEST

JAM PER HAPJEN E NJE VOTIMI PER LARGIMIN E SHKENCAVE ISLAME NGA BALLINA!--Papa-Zhuli 9 tetor 2011 18:07 CEST

^Ato ndryshojne cdo jave, po vetem se ty ste pelqen te flitet per fene, ne nuk do shtiremi sikur feja nuk ekziston PersonPaOpinion 11 tetor 2011 21:47 CEST

                                     

23. Propozim per fshirje te nje nen-artikulli tek Enver Hoxha

Propozim per fshirje te nje nen-artikulli tek Enver Hoxha, e kam fjalen per HISTORIA TRONDITESE E LETREES SE DASHURISE SE HOXHES. Mendoj qe nuk ka te beje fare me enciklopedine si artikull sepse ka te beje me jeten intime edhe orientimi seksual apo peripecite e nje histori dashurie te deshtuar apo refuzuar nuk mendoj qe jane enciklopedi. Shpresoj te gjej mirekuptimin tuaj. - SHQIPERI TE DUA 12 tetor 2011 12:58 CEST

Nese ke fjalen per kete ketu, ke te drejte, sepse ka plot gjera qe mund te shkruhen per Enver Hoxen, dhe jo te mirremi me dicka shum private. Do ta fshij ate pjese, por nese ka kundershtime do ta rrikthejme -Liridon 12 tetor 2011 13:08 CEST

-Patjeter qe ka shume informacione dhe mendoj qe ne te gjithe duhet te gjejme me shume materiale per veprat e tij gjate qeverisjes qofshin ato negative apo pozitive. Edhe ta pasurojme ate artikull duke e bere perfekt.

                                     

23.1. Propozim per fshirje te nje nen-artikulli tek Enver Hoxha propozim per artikuj te tjere perfekt

Gjithashtu hedh edhe propozimin qe te gjitha artikujt e personaliteteve shqiptare qe kane qeverisur mire apo keq kete e vlerson koha dhe hisotrianet, une mendoj qe çdo artikull mbi keta persona te jete perfekt, sepse keshtu japim shembullin edhe per lexuesit e huaj qe kerkojne info mbi keto figura shqptare e duan ti perkthejne me pas. Kush me mire se ne shqiptaret mund ta njohi historine shqiptare. Respekte Arensi, --SHQIPERI TE DUA 12 tetor 2011 14:12 CEST

                                     

24. Figura e faqes kryesore

Perse ka ndryshuar figura e faqes kryesore? Eshte ne nje gjuhe te huaj!! Kush e ka ndryshuar dhe si mund te kthehet sic ishte? --Olsi diskuto 12 tetor 2011 23:51 CEST

Provova me zgjidh problemin por nuk u munda. Por si duket erdhi prap. -- Tfts Diskutim 13 tetor 2011 15:17 CEST
                                     

25. Apolonia apo Apollonia

 • Ne Faqen kryesor eshte vene artikulli per qytetin antik te Apollonise, por aty rezulton te jete i publikuar me emrin Apolonia. Ne wikipedian ne gjuhen angleze eshte me emrin Apolloni jo Apoloni.
 • Propzoj qe ne muajn e ardhshem ne vend te Apollonise ne faqen kryesore te publikohet wiki Mbreteresha Geraldine --Perdoruesi:IH 17 tetor 2011 16:42 CEST
Eshte Apollonia. Nuk e di ku e kane degjuar ndonjehere te thirret "Apoloni". 62.65.223.219 11 janar 2012 20:30 CET) se kisha degjuar ndonjehere andaj u habita qe ne Wiki Sq shkruhet Apolonia. IH 18 janar 2011 18:13 CEST
                                     

26. Terms of Use update

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

Hello,

The Wikimedia Foundation is discussing changes to its Terms of Use. The discussion can be found at Talk:Terms of use. Everyone is invited to join in. Because the new version of Terms of use is not in final form, we are not able to present official translations of it. Volunteers are welcome to translate it, as German volunteers have done at m:Terms of use/de, but we ask that you note at the top that the translation is unofficial and may become outdated as the English version is changed. The translation request can be found at m:Translation requests/WMF/Terms of Use 2 -- Maggie Dennis, Community Liaison 27 tetor 2011 03:17 CEST

                                     

27. Njoftim per Artikuj te perkryer dhe Artikuj te mire

Te nderuar wikipediane ju ftoj te votoni tek faqet perkatese per artikull perfekt dhe artikull te mire. flm - Arensi 4 nentor 2011 22:55 CET

Kandidaturat mund ti gjeni ketu:

 • Wikipedia:Artikuj te perkryer/Kandidatura
 • Wikipedia:Artikuj te mire/Kandidatura

Preferohet ti lexoni artikujt perkates para se te votoni per ta. Ndoshta kjo duket evidente, mirepo ka pasuar raste kur perdoruesit i kane gjykuar artikujt vetem nga pamja e jashtme dhe estetika. -- Λeternus 4 nentor 2011 23:06 CET

Normal artikuli duhet lexuar me vemendje, e duke bere edhe kritika per gabime apo sygjerime. --Arensi 4 nentor 2011 23:09 CET

Une bera ca ndryshime ne rregullat e votimit te Wikipedia:Artikuj te perkryer/Kandidatura dhe te Wikipedia:Artikuj te mire/Kandidatura, duke i relaksuar pak. Kemi nevoje te rrisim cilesine, po edhe sasi artikujsh te mire. Shpresoj qe me shume wikipediane do te duan te shkruajne artikuj cilesore. Me thoni nese nuk jeni dakord te faqet e diskutimit perkatese. Sportishqiptar 30 nentor 2011 17:05 CET
                                     

28. Lexoni, Redakto dhe Shiko historikun

Mendoj qe foljet ne menyren urdherore ne krye te faqes Lexoni, Redakto dhe Shiko historikun te jene ne te njejtin numer veta e dyte shumes ose njejes. Mund te ndryshojme Lexoni ta kthejme ne Lexo ose Redakto dhe Shiko historikun ne Redaktoni dhe Shikoni historikun. Une mendoj qe do te ishte me mire qe Lexoni te kthehet ne Lexo. --Olsi diskuto 4 nentor 2011 23:22 CET

Ke te drejte, duhet konsistence.Sportishqiptar 9 nentor 2011 16:25 CET Ne gjuhen angleze veta e dyte shumes dhe njejes kane te njejten forme, keshtu forma me te cilen perdoret politesa ne komunikimin me tjetrin eshte e njejte. Per shembull "You are = TI je dhe You are = Ju jeni."

Ne te gjitha enciklopedite evropiane serioze, te cilat ndodhet edhe ne formen leter d.m.th. te botuara ne shtyp dhe kane faqe online, perdoret forma ne veten e dyte shumes per tiu drejtuar lexuesit ne faqen e internet. Per shembull: Lisez, Identifiez - vous etj.

Propozimi im eshte qe per ti dhene enciklopedise se wikipedias ne shqip nje karakter serioz duhet te perdoret veta e dyte ne shumes e foljes d.m.th. "Lexoni", "Redaktoni" dhe "Shikoni".

GalateaTeuta 19 nentor 2011 19:30 CET

Ne rregull une do ti ndryshoj nese nuk ka kundershtime. --Olsi diskuto 25 nentor 2011 00:31 CET Diskutimi vahdon me poshte. --Olsi diskuto 4 dhjetor 2011 22:15 CET
                                     

29. Modifikim dhe permiresim urgjent

Duhet modifikuar urgjentisht artikulli mbi Princ Vidin sepse eshte bere nje gabim historik i pafalshem dhe i rende. Thuhet ne artikull qe ai ka qen mbret i mbreterise shqiptare, qe nuk eshte e vertete sepse ai ska qen kurre mbret por princ, thuhet qe shqiperia ka qene mbreteri por ska qen kurre, ka qene principate. Dokumentat historik Statuti i vitit 1914 e verteton, e verteton gjithashtu edhe shkrimi mbi varrin e tij Fürst von Albanien dmth princ i shqiptarve. - Arensi 6 nentor 2011 22:10 CET

Po por ne popullai eshte quajtur mbreti i shqiptarve ndaj dhe ka ndodhur ky problem i ashtequajtur gabim! --79.106.109.7 6 nentor 2011 22:13 CET

Populli mund ta quaj edhe Alien por nuk vihet ne wikipedi ato qe degjohen nga populli duke pire kafe. - Arensi 6 nentor 2011 22:18 CET

Per fat te mire edhe te keq si te duash ti kjo ka hyre edhe ne dokumente te kohes!--79.106.109.7 6 nentor 2011 22:38 CET

Dokument me ta madh dhe mbi kushtetuten e nje vendi nuk ka e nuk do ket kurre ne bote. e nqs kushtetuta e quan princ te shqiptarve, populli mund ta quaj edhe baba si ne rastin e Ataturkut por kushtetuta turke e quan president. --Arensi 6 nentor 2011 22:56 CET

Vidin e quanin edhe mbret per shkak barazie me monarkun e Malit te Zi Knjaz Nikollen, une besoj se ky nuk eshte nje gabim kaq i rende. Statusi i Shqiperise ne 1914 ishte provizor pasi mund te them edhe diçka per ate status per sa i perket decetralizmit Shqiperia ndahej akoma ne kaza e sanxhaqe sipas astij statusi pasi Shqiperia vinte nga nje sundim 433 vjçeçare otomane dhe normailsht nuk pritej nje ndyshim radikal. Ky status ishte nje lloj Rezolute 14 44 dhe KNK nje lloj Eulex ose UMNIK. Edhe nje here ritheksoj se ky nuk eshte "nje gabim historik i pafalshem dhe i rende" eshte thjesht shprehje e realitetit per kohen. Vidi titullin princ e kishte me pare si Princ i ish shtetit gjerman Wied-Neuwied se ti dorezohej nga delegacion shqiptare ne keshtjellen e tij ne Neuwied. Une jam nga Durresi dhe di qe ne kryeqytetin e Shqiperise, pra ne Durres çiftin gjerman ne ate kohe i mbanin titullin mbret dhe mbretereshe ne zhargonin e pergjithshem. Ja çfare Wiki ne en shkrun per kete çeshtje "Outside the country and in diplomatic correspondence, he was styled "sovereign prince", but in Albania he was referred to as mbret, or king. He was also styled Skanderbeg II, in homage to Skanderbeg, the national hero." IH 1 Dhjetor 2011 22:10 CET
                                     

30. Emrat e qyteteve

Qytetet duhet te jene te gjitha ne te pashquar nese se kam gabim. Pra duhet te jete Delvine jo Delvina, Tirane jo Tirana, te tjera te tjera. Me thoni si mendoni dhe si jane te shkruara ne FESH, pasi nuk e kam ne shtepi. Nese FESH-i Fjalori Enciklopedik Shqiptar i ka ne te pashquar, do shkoj e do i nderroj ketu dhe pastaj do i leviz. Tani per tani komunat jane te gjitha ne te pashquar, problemi eshte me qytetet. Kuptohet, standardi gjuhesor duhet te jete i njejte. Por po e ngre pasi kam ne plan te bej gjithe fshatrat e Shqiperise ishalla dikush me ndihmon dhe duhet te jemi konsistente, pasi puna duhet bere mire qe ne fillim.Sportishqiptar 9 nentor 2011 16:21 CET

Titujt shkruhen ne trajten e shquar lexo kete kshtu qe ske nevoje ti nderrosh titujt. -- Tfts Diskutim 9 nentor 2011 18:37 CET Kjo thjesht con te kjo, po une nuk shoh asnje racionale per te thene qe emrat e pervecem te vendeve duhen vene ne te shquar. Edhe nje here pyes nese ka ndonje wikipedian shqiptar me FESH ne shtepi. Duhet te ndjekim FESH-in, pasi ai ka stampen e Akademise se Shkencave te Tiranes. Sportishqiptar 17 nentor 2011 19:41 CET Ne fakt qytetet ne Shqiperi tradicionalisht jane shkruar ne te pashquar kurse sendet, objektet etj jane ne te shquar. Pashe dhe enciklopedite e tjera, si p.sh italiane e angleze, duke qene se jane gjuhe indoevropiane, dhe zakonisht qytetet jane ne te pashquar, pervec disa rasteve kur nyja shquese qe ne italisht eshte il dhe ne anglisht the, vihet mbrapa per te treguar qe eshte emer i shquar. Psh, Po, Il fiume. Apo Battle, the. Tirana duhet te jete "Tirane" sepse dhe ne gjuhet e tjera thuhet Tirana, dhe jo La cita di Tirana apo The city of Tirana qe do te ishte trajta e shquar e tyre. Apo ne frengjisht ke mer, dhe jo La mer, qe ne shqip do te ishte det, dhe jo deti. Kurse kur ke nje det te pervecem, psh Deti Adriatik, atehere e ben ne te shquar. Megjithate ky eshte nje debat gjuhesor qe vazhdon ne gjuhet indoevropiane, si psh ketu, dhe per mua me mire do te ishte nje kompromis qe te vendosen te dyja format, edhe e pashquara dhe e shquara qe te mos kete ngaterresa. Si psh: shtepi/a f e pashquar njejes: shtepi, e shquar njejes: shtepia

Dhe per emrat e qyteteve mund te kete nje marreveshje qe te jene: Kavaje/a f qe te shmanget rremuja. Kjo duhet te rregullohet te stampat qe te behet standarde te gjitha qytetet. Shiheni psh se si enciklopedia estoneze e ka vene ne dukje kete vecori te artikulli i qyteteve te Shqiperise. Ajo jep edhe te shquaren edhe te pashquaren. Pse mos ta bejme edhe ne ketu? Edvini 12 janar 2012 16:49 CET)

Qytetet shkruhen ne te pashquar pasi ne fakt ato jane qyteti Tirane. p.sh. apo Lumi Drin, dhe jo Qyteti Tirana apo Lumi Drini. Prandaj dhe emrat e qyteteve shkruhen ne te pashquar. Edvini 16 janar 2012 17:43 CET)
                                     

31. Informacion

Nje pyetje kisha persa i perket kandidimit te artikujve perfekt dhe konkretisht per Acrocanthosaurus. Si ka mundesi qe ky artikull me 1 vote ne favor eshte shpallur artikull perfekt --Arensi 14 nentor 2011 16:41 CET Acrocanthosaurus nuk eshte akoma nje artikull perfekt, por eshte quajtur si i tille nga propozuesi Pedanti. Shiko. --Olsi diskuto 15 nentor 2011 00:57 CET Po mir qe e vura re un, se kishte kalu 1 vit dhe ai kishte logon e perfekt. Duhet kontroll mbi kto gjera smund ti vej vec nje person, dhe kuvendi duhet konsultar jo injoruar sic bejne disa. Ti rrofsh qe ktheve pergjigje se te tjeret se vune ujin ne zjarr. --Arensi 15 nentor 2011 01:10 CET Pedantit i eshte bllokuar llogaria e tij e kaluar mu per kete problem. Shiko Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 12#Fundi i botes -- artikull perfekt?. -- Λeternus 15 nentor 2011 14:21 CET Shum mire atere. lexova gjithe diskutimin edhe mu duk i drejte vendimi qe keni marre ne ate kohe. Gjithsesi persa i perket votimit tjeter qe mbyllet sot per Wikipedia e Lire apo Wikipedia e lire, mendoj skadoi afati e duhet mbylur. Ah edhe dicka edhe hidhi nje sy artikujve perfekt qe jane ne kandidature, me sygjerime apo jo se esht absurd injorimi i votimit, nuk po them per votim kundra por te pakten kur ke hezitm voto ne pritje dhe jep nje motivacion qe tna ndihmosh qe ta permirsojme. Kete e kam per adminet e vjeter --Arensi 15 nentor 2011 15:01 CET Diskutimi vazhdon ketu link i perhershem. Sportishqiptar 23 nentor 2011 02:16 CET
                                     

32. PIKE E ZEZE!

Ne shqiptaret nuk lame teme fetare pa trajtaur e tekst fetar pa futur ne wikipedina shqip!Dhe se fundmi qe ti tregojme mbare botese qe ne jemi "myslimanet me te mire" nxjerrim edhe xhamite e botes ne faqen kryesore! PO PATRIOTET SHQIPTARE DO TI NXIERRIM NDONJE HERE NE FAQEN KRYESORE! APO KJO PER NE ESHTE HEREZI! dhe zoti vete e tha me goje se Shqiperia do te rroje. --Summer nights dreams 14 nentor 2011 21:52 CET

Fillo perkthe ato qe sjane perkthyer nga keto artikuj e sidomos nga keto. Dhe. nuk e kuptoj pse nuk duhet te nxjerrim xhamite ne faqen kryesore. Sportishqiptar 17 nentor 2011 19:48 CET Tema e fese eshte acaruese. Jam dakort qe te vendosim ndonjehere diçka per fene ne faqjen kryesore, por jo gjithmone, nje ne 10 000 artikuj p.sh. Vendosja ne faqen kryesore nxit shume debate. Megjithate ne smund te shtiremi se feja nuk ekziston. Dakort jam, per ne shqiptaret ne pergjithesi nuk ekziston, nuk eshte pjese e jetes siç eshte ne vende te tjera. Por nuk duhet te fshijme artikuj se sna pelqejne, thjesht te mos ti vendosim ne faqen kryesore kaq shpesh. Wikipedia nuk duhet te jete subjektive, ky eshte problem qe e kane 99.99% e gjithe artkujve ketu. Nuk eshte thjesht feja, shko p.sh te artikulli mbi Adolf Hitler, ka nje seksion qe quhet "Jeta E Cuditshme". Personi qe e ka shkruar mendon se eshte e çuditshme, une jo nuk po e rregulloj per tju treguar si eshte tani, le te mos flasim pe mungesen e referencave. Pra jane artikuj qe lene mbresa te ndryshme ne persona te ndryshem, ndaj nuk duhen perdorur keto mbiemra. Fjala kyç eshte "subjektive". Une sjam mysliman, nuk kam ndonje problem me vendosjen e ndonje xhamie ne faqjen kryesore, per sa kohe qe ndodh shume rralle. Ka plot gjera te tjera per te folur, jo vetem feja. Te me falni qe nuk po them ndonje gje interesante, ndonje gje qe tashme askush sdinte. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 02:42 CET Do te doja te shtoja, artikulli ne faqjen kryesore ska pse te jete gjithmone per Shqiperine. Duhet thjesht te jete interesant. ky eshte nje planet i perbere vetem nga diamante p.sh.Do te vendosen ndonjere ne faqjen kryesore keto? PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 02:51 CET Une do kisha shume deshire qe te kishim "Did you know?" per sqwikin ashtu si e ka projekti anglisht, por te kesh parasysh qe duhet ta mendojme ne mundesite tona, pasi kemi 1/1000-ten e artikujve te enwikit, me 1/1000-en e kontribuesve. A me ndihmon ti qe te bejme me Wikipedia:Artikuj interesante dicka te ngjashme me DYK-ne angleze? Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 17:23 CET
                                     

33. Logo

Meqe "e Lire" u zevendesua me "e lire", duhet te ndryshohet edhe logoja. Une kam bere nje modifikim te logos aktuale, por nuk jam nje ekspert dhe nuk e di nese eshte mire apo ka nevoje per permiresim. Do tju lutesha qe ta permiresonit kete logo nese ka nevoje dhe ta vendosim si logo te Wikipedia-s. --Olsi diskuto 18 nentor 2011 22:51 CET

 • Mua mire me duket. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 14:35 CET
                                     

34. Jemi neutral apo jo?

Te nderuar kolege wikipediane, doja tju parashtroja nje pyetje. Kam ven re qe ne artikujt e tjere per Enver Hoxhen, lindja e tij eshte vendosur ne Gjirokaster, Perandoria Osmane. Gje shume e vertete sepse ne atere ishim province Osmane. Ndersa ne artikullin tone e kemi Shqiperi. Si mendoni ta veme edhe ne Perandori Osmane ose Turqi per te qene realist e jo nacionalist ne menyre te gabuar? - Arensi 25 nentor 2011 12:33 CET

Shqiperia nuk ekzistonte si shtet i organizuar ne 1908, po vetem si krahine gjeografike e banuar me shqiptare, keshtu qe eshte e sakte te shkruhet qe lindi ne Perandorine Osmane. Me sakte, ishte ne Sanxhakun e Delvines, artikulli i te ciles ekziston ne wikipedian anglisht. Sportishqiptar 26 nentor 2011 20:18 CET Po nuk e gadit dot lale ti ta bosh Perandoria Osmane, por ta bojm dhe ne sic e bojn ne wiki-it e tjera pervec emrit te shtetit, edhe flamuri se duket me serioze mendoj un. Po munde boje lal. --Arensi 28 nentor 2011 19:18 CET Gjrokaster, Perandoria Osmane eshte e sakte, Gjrokaster, Shqiperi eshte e gabuar, mos e vendos Turqi, nuk quhej Turqi atehere. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 14:17 CET
                                     

35. PROPOZIM: Skenderbeu

Kam nje propozim deri me 28 nentor te veme ne fotografi te faqja kryesore Skenderbeun apo statuja te tij!!!!!

Ose Skenderbeu ose Ismail Qemali ose Adem Jashari duhen vene. Edhe pse kete vit mund tia dedikojme Isa Boletinit. Sportishqiptar 28 nentor 2011 16:13 CET
                                     

36. Kosova Lindore apo Lugina e Presheves

Si mendoni, duhet te mbajme Lugina e Presheves apo Kosova Lindore? Mua me duket se njera eshte duplikat dhe duhet te beje redirect te tjetra. Sportishqiptar 28 nentor 2011 21:21 CET

Nese i referohemi termit Kosova Lindore duhet te pare me gjere se thjesht Lugina e Prsheves pra Presheva dhe Bujanovci pasi Medvegje nuk perfshihet gjeogarfikisht ne lugine megjithse gjeo-politikisht ne shqiptaret e vendosim. Lugina e Presheves eshte nje nocion gjeografik qe perfshin vetem Komunat Presheve dhe Bujanovc ndersa Kosova Lindore perfshine lugine plus Medvegjen pjeset e tjera te Jabllanices dhe Toplices megjithse sot nuk permenden me pasi shqiptaret e atjeshem jane asimiluar ose natyralizuar forcerishte nga shovinistet serbe. Definicioni si Kosove Lindore vjen per te gjtha ato troje qe permenda me siper qe ju moren Vilajetit te Kosoves. Pra une jam per ndarjen e dy termave per ate çfare ata perfaqesojn realisht. Per sa i perket lugise mund ti referohemi edhe wiki en. IH 29 nentor 2011 0:57 UTC Edhe un jam i mendimit te njejte me I, dhe them se artikulli "Kosova Lindore" duhet te permirsohet, dhe te kete material me gjithperfshires per ate rajon. --Liridon 29 nentor 2011 12:06 CET Pajtohem me versionin e propozuar ngaSportishqiptar te futet si i tille nje term Kosove lindore, kjo me duket me gjithe perfshires si gjeopolitik edhe admnistrativ Koka11 po ben pune shume te mire per te mbuluar artikujt e Kosoves Lindore. Ndersa une vetem bera nje pyetje, IH me Liridonin i saktesuan gjerat. Sportishqiptar 9 dhjetor 2011 03:55 CET
                                     

37. Aksesi per ne Kuvend

Kuvendi eshte nje nga organet me te rendesishme te Wikipedia-s. Por nuk ka asnje menyre qe ta hapesh ate nga Faqja kryesore, nderkohe qe me perpara ai ka qene aty. Prandaj propozoj qe te vendoset ne Fqen kryesore, poshte shkrimit "Miresevini ne Wikipedia" -Pedanti 29 nentor 2011 16:42 CET

Jam dakord. Ne jemi komunitet shume i vogel dhe kemi nevoje per gjithe ata wikipediane te mundshem qe mund te terhiqen nga Kuvendi. Sportishqiptar 30 nentor 2011 17:02 CET
                                     

38. Njoftim

Nuk e di nese ekziston, po bera kete per te gjithe ata qe duan te krenohen qe kane cuar nje artikull ne "Artikull te mire". Ndihuni te lire ta zhvendosni faqen apo ta permiresoni, dhe sidomos ta vini ne faqen e perdoruesit nese keni kontribuar shume ne nje artikull te mire. Do duket keshtu ose:

. Sportishqiptar 30 nentor 2011 17:28 CET

                                     

39. Pyetje

Si ka mundesi qe dikush, pa qene administrator bllokon ne sqwiki. Sportishqiptar 30 nentor 2011 18:25 CET

Eshte e mundur sepse eshte administrator global. Shiko Global sysops tek Meta per me shume. --Olsi diskuto 30 nentor 2011 18:27 CET Ok, faleminderit. Sportishqiptar 30 nentor 2011 18:29 CET
                                     

40. Foljet ne menyren urdherore

Ne cilin numer duhet te shkruhen foljet ne menyren urdherore? --Olsi diskuto 30 nentor 2011 21:18 CET Ceshte kjo pyeteje! perse duhen ne njejes kur dihet qe shumesi eshte edhe sprehes i miresjelljes ne shqipe! A mund te jepet nje shembull!--79.106.109.13 4 dhjetor 2011 12:23 CET

                                     

40.1. Foljet ne menyren urdherore Numri njejes

 • PER --Olsi diskuto 30 nentor 2011 21:18 CET
 • PER - pervec nese dikush paraqet ndonje arsye per te qene shumes --Cradel 1 dhjetor 2011 14:28 CET
 • PER PersonPaOpinion 5 dhjetor 2011 04:11 CET
                                     

40.2. Foljet ne menyren urdherore Numri shumes

 • PER -- Me kusht qe te vihet "JU LUTEM" perpara cdo foljeje. Ne nuk duam ti japim urdhra njeriu ne wikipedia, dhe nese do ndjekim rregullat e miresjelljes, duhet te shtojme nje "JU LUTEM" perpara, e cila, jo vetem perkryen miresjelljen, po edhe sqaron ne nje fare menyre qe "urdhri" po i drejtohet nje njeriu te vetem, pasi kontekstualizon foljen.Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 15:53 CET
Ndoshta nuk isha shume i qarte. E kisha fjalen per folje te tilla si lexo, redakto, shiko, mbroje, grise, liroje, kryej, trego, mbikqyre etj., dhe po tu shtonim "Ju lutem" perpara do te dilnin shume te gjata dhe asnje wiki nuk e ka bere kete. --Olsi diskuto 5 dhjetor 2011 20:48 CET Me fal, nuk e kisha kuptuar plotesisht. Shume stampa do ishte mire te mos kishin "te lutem" fare, po ne pergjithesi te behen ne shumes. Ne pergjithesi kriteri do ishte qe sa me personal per perdoruesin te ishte stampa, aq me shume rritet kerkesa per "te lutem", sa me impersonal te jete stampa, aq me pak nevoje ka. Gjithsesi numri le te jete shumes. Tingellon me bukur me profesional. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:08 CET Edhe nje vezhgim te vogel: Nese foljet qe ti permende jane vertet ashtu, ka nje inkonsistence tjeter, disa prej tyre permbajne formen e shkurtuar te peremrit deftor kundrinori ne sintakse brenda pershembull "grise" eshte "gris+e" disa nuk e permbajne shembull: lexo - kurse me kundrinorin do ishte "lexoje". Le te mundohemi qe kur ti bejme ne shumes te jemi konsistente, ose te permbajne te gjithe formen e shkurtuar te peremrit deftor, ose jo. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:40 CET
 • PER -- Sepse te gjitha faqet web te enciklopedive per tiu drejtuar lexuesit perdorin veten e dyte ne shumes. GalateaTeuta 5 dhjetor 2011 23:28 CET
 • PER -- Tefcí 6 dhjetor 2011 13:14 CET
                                     

40.3. Foljet ne menyren urdherore Diskutime

Spo kuptoj fare kete pyetje. Foljet ne menyren urdherore kane 1 vete Veta II, 1 kohe e tashme, 2 numra njejes, shumes. Pra "ti" dhe "ju" ti merre, ju merreni. Standarti eshte gjitmone njejes. Psh folja "marr" eshte veta I, nr njejes, koha e tshme, menyra deftore. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 17:19 CET

Disa folje ne menyren urdherore ne Wikipedia jane ne numrin shumes, p.sh. Lexoni, ndersa disa te tjera ne numrin njejes, p.sh. Redakto, prandaj duhet qe te perdorim vetem njerin numer. --Olsi diskuto 4 dhjetor 2011 22:18 CET
                                     

41. INTEGRIMI I KOSOVES DHE SHQIPERISE NE EUROPE PO ECEN NGADALE!

KAM NJE PROPOZIM! SIKUR TE FUSNIM SA ME SHUME NGA POLITIKANET DHE ISNTITUCIONET E EUROPES NE WIKIPEDIAN SHQIP ATEHERE DO TE TERHIQNIM PAK VEMENDJEN PER INTEGRIMIN E KETYRE VENDEVE SI EDHE DO TI NDIHNIM GAZETAREVE DHE POLITIKES QE TE DININ SA ME SHUME PER CDO PARLAMENTAR EVROPIAN!

UNE PO FILLOJ NGA PUNA KUSH MENDON SI UNE TE ME JAPE NJE DORE!vetem se me internetin jam cope ndaj do ti fus dhe me kohe do ti rregulloj ne wikipedia!~ Ju lutem mos i shuani kur shini numrin tim!--79.106.109.13 4 dhjetor 2011 12:21 CET

 • Dhe si funksionon kjo? Po futem politikane te huaj ne artikuj shqiptare ata do na shohin? Mo po, çfare po thua? Dakort jam te kemi artikuj per ata, po si do na ndihmoje kjo? PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 14:34 CET
                                     

42. Wikipedia:Kontrolluesit

Une krijova Wikipedia:Kontrolluesit per kontrolluesit ne Wikipedia dhe per kandidime per kete privilegj. Kushtet per te kandiduar i krijova vete por kjo gje duhet diskutuar me perdoruesit e tjere. Une mendoj se perdoruesi duhet te jete aktiv, te kete nje muaj ne Wikipedia, 300 redaktime dhe te mbeshtetet nga te pakten 3 perdorues te rregult 1 muaj dhe 50 redaktime dhe 75% per. Si mendoni? Jeni dakort apo duhet te kete kushte te tjera?--Olsi diskuto 4 dhjetor 2011 13:10 CET

Si fillim jane shume te mira dhe jam dakord. Te shohim si do shkoje, dhe pastaj ne te ardhmen mund ti relaksojme pak rregullat. Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 15:54 CET Ndoshta duhet bere nje gje e ngjashme per "redaktoret"? Numri i tyre eshte jashtezakonisht i vogel. Gjithashtu te autokonfirmuarit smund te shihen: ajo faqe eshte grisur nder vite. Ndoshta duhet hapur nje kategori per ata, apo te rikrijohet faqja si e mbrojtur? Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 16:49 CET
                                     

43. Kualitet apo kuantitet

ka dikush qe kontrollon faqet ketu, sepse un rastesisht kerkova per ishullin, dhe nuk ka azgje perveq se "eshte nje ishull grek". Nese ka dikush qe e mirembae kete faqe atehere kategoria eshte plot me faqe te tilla. Dmth jane diku 20-30 faqe pa informacion te duhur.tung

Wikipedia dhe artikujt e saj mirembahen nga njerez te zakonshem, ashtu si ju, prandaj mund te ndihmoni edhe ju qe ti zgjeroni ato artikuj. --Olsi diskuto 5 dhjetor 2011 13:51 CET

=Kualiteti do te vije permes kuantitetit por ne nuk mund te pranojme qe gjuhe qe jane sajesa si sserbokroatishtja tia kene kaluar shqipes!--95.107.166.43 5 dhjetor 2011 16:51 CET

                                     

44. Numrat para temave

Pershendetje,

Mendoj se numrat para temave besoj se e kuptoni per çfare e kam fjalen shiko artikullin Shqiperia nuk ka nevoje pse te jene kaq te dukshem dhe kaq prezente. Numrat duhet te dallojne nga teksti i titullit te temes, duhen bere me te vegjel 5 dhjetor 2011 18:46 CET Une per vete si kam vene re/ se kam pasur mendjen ndonjehere numrat, po nqs kjo prish ndonje gje, dakort rregullojeni, po me pare thoni si prish pune? PersonPaOpinion 5 dhjetor 2011 22:07 CET Nuk besoj se prish nodnje pune numri tek Tabela e Permbajtjes, eshte thjesht çeshtje gustoje, por duke qene se eshte njelloj ne te gjitha uikipedite them qe ta leme siç eshte. - Eu ri di ti 6 dhjetor 2011 19:41 CET

                                     

45. Wikipedia:Sigurimi i cilesise

Pershendetje wikipediane

Nuk e di, nese ju e dini se ka nje projekt qe eshte per kontrollimin e cilesise se artikujve qe quhet Wikipedia:Sigurimi i cilesise, dhe ka nje liste Wikipedia:Sigurimi i cilesise/Lista ku mund te shtoni keto artikujt qe jane jo mire te strukturuar, ose qe jane me permbajtje te dobet, ose qe skane referenca, e njejta eshte edhe per figurat. Nese jeni te interesuar te ndihmoni shtoni keto artikuj ne liste -Liridon 7 dhjetor 2011 17:22 CET Ndersa te artikulli me cilesi te dobet shtojeni. Liridon, mund ti integrojme stampat e administrates dhe ndihmes ne nje te vetme? Stampa:Ndihme dhe Stampa:Administrata, per shembull duhen bere nje e vetme. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:14 CET
                                     

46. Portal:Literature apo Portali:Literatura

Pershendeje uikipediane,

Po merem me rregullimin e disa portaleve, por nuk me duket korrekt perdorimi i termit Portal. Kam pershtypjn se duhet perdorur ne trajten e shquar, Portal i. GJithashtu edhe titulli i portalit duhet perdorur ne trajten e shquar, p.sh. Letersia apo Literatura dhe jo Literature etj. Nuk eshte vetem ky rast, por kjo dukuri eshte fenomen ne shume portale. Duhen vendosur rregulla te sakta sot qe me vone te mos na hapet me shume pune duke i korigjuar. - Eu ri di ti 7 dhjetor 2011 17:38 CET

Ne trajten e shquar. --Gentius 8 dhjetor 2011 23:55 CET Ne trajten e shquar duhet, sepse "Perdoruesi.", "Skeda.", "Stampa.", "Kategoria." edhe me duket "Wikipedia." jane ne trajten e shquar. Ngeli edhe vetem "Portal" per tu ndryshu. Dhe mqs ra fjala per keto gjanat, ka njeri nje shpjeqim pse kategorite jane te trajten e pashquar, psh: Kategoria: Shqiperi? -- Tefcí 13 dhjetor 2011 16:43 CET
                                     

47. Te dhenat personale

Pershendetje Uikipediane,

Ka nje mundesi si ta mbrojme ose ta ndalojme dhenjen te dhenave personale per kete perdorues: Perdoruesi:Geni Dauti. Me duket se eshte i vogel dhe nuk din seçfare ben. Dhe ndoshta do te bejme ne rregull per keto raste. -- Tefcí 10 dhjetor 2011 19:24 CET Te njoftohen perdoruesit ne faqet e diskutimt qe te fshijne te dhenat personale, nese nuk pranojne ta beje dikush tjeter dhe nese i shtojne perseri, te bllokohen. --Olsi diskuto 10 dhjetor 2011 20:05 CET Ne Wikipedia eshte e dekurajuar por jo e ndaluar futja te dhenave personale me vetedeshire ne faqen e perdoruesit. -- Λeternus 10 dhjetor 2011 20:09 CET Puna eshte se ligjerisht mosha nen 13 vjeçare nuk lejohet te perdor sherbime telematike ku ndahen te dhena personale, kjo duhet te behet ne emer te nje nga prinderve shiko pershmb. rastin e nen 13 vjeçares me account gmail. -- eagle al 16 Dhjetor 2011 04:36 CET Kur nje i mitur zbulon te dhena personale si po bejne keta te dy duhen: 1. Paralajmeruar qe sduhet ta bejne me. 2. Duhen fshire nga historia informacioni 3. Nese vazhdojne e bejne duhen bllokuar. Shihni actions that may compromise the safety of children, in accordance with Wikipedia:Child protection dhe Mbrojtja e femijeve. Nje admin duhet ta beje kete sa me pare. Sportishqiptar 19 Dhjetor 2011 17:22 CET

                                     

48. ARTIKUJT E RINJ!!-!!

Kma vene re se ne wikipedian shqip krijohen shume pak artikuj te rinj sepse ende nuk kemi arritur ne ate shkalle ndergjegjesimi > mjfton te merrni ne shqyrtim zerat krijimet tme te shumta vijne nga adoptime te emrtimve te vendeve te huajpsh shtetete Amerikes apo krijimi i figura personash dhe diku ne vend te trete grupe muzikore apo artiste! Wikipedia shqip ka nevoje per shtim te zerave qe jane me domethenes! Kurse ne krahun tjter kemi nje koefiçient te larte te perpunimit te nje artikulli nga disa njerez! Çduhet te bejme!!!?

Te flasim me pak dhe te punojme me shume. -- Λeternus 11 dhjetor 2011 18:52 CET Jam ne nje mendje mirepo kur shoh kete liste atehere cuditem se si jemi ne ate pozicion dhe mendoj se dicka bejme nje zgjidhje kyç gabim!--P 11 dhjetor 2011 19:06 CET Nuk mendoj se eshte per tu çuditur; gjendja e Wikipedias shqipe reflekton gjendjen e popullit shqiptar. -- Λeternus 12 dhjetor 2011 00:04 CET Shume artikuj mund te ndahen. Ne fillim te ndahen ne neartikuj, nqs nje nenartikull eshte i ngjashem me nje nenartikull tjeter te nje artikulli tjeter te behet faqe me vete. Ky shpjegim ishte lemsh, me lini te jap shembuj: Lidhja e Prizrenit eshte shembull i shkelqyer. Ka shume info qe eshte perseritur 1000 here ne artikuj te tjere, shumica prej tyre nuk jane as per Lidhjen e Prizrenit, po per 1)Komitetin e Stambollit 2)Rrymat politike ne Shqiperi 3)Kanunui cfare do kjo ketu 4)Kongresi i Berlinit 5)Marredheniet Shqiptaro-Turke 6)Kuvendi i Dibres 7)Kuvendi i Prevezes 8) Lufta e Plaves dhe e Gucise 9) Lufta e Hotit dhe e Grudes 10)Levizjet per autonomi te Shqiperise 11) Kuvendi i Gjirokastres 12) lufta e Uqlinit 13)Kuvendi i Dibres 14)Veprimtaria kulturore gjate epokes se Lidhjes kjo eshte plotesisht jashte teme 15) Shoqeria te shtypurit te shkronjave shqip 16) letersia gjate kesaj epoke besoj se eshte pjese e veprimtarise kulturore 17)Traktati i Shen Sefanit ne fakt fq me vete eshte po pse gjendet dhe te ky arikull se kuptoj. Pra vetem nga ky artikull, qe supozohet te jete vetem per Lidhjen e Prizrenit, vetem per ate moment, vetem per kete ngjarje, perfshihen dhe ato gjera qe skane lidhe fare me kete. Nga ky artikull mund te krijohen te pakten 17 faqje te reja. Une do te filloj ta rregulloj nqs ju jeni dakort. A jeni dakort? PersonPaOpinion 12 dhjetor 2011 00:45 CET

Jemi vertete keq me gjendjen e Wikipedias ne gjuhen shqipe. Ka pak artkuj, cilesi te dobet te atyre qe jane tashme, shpesh nuk citohen burimet, shume ndikim nacionalist e fetare, gramatik dhe perdorim te e-se dhe ç-se shpeshe i manget dhe eshte disi zhgenjyese qe Wikipedia Sq gjendet pas shume gjuheve te tjera si sllavo maqedonishtja apo tamil a nepalisht. Eshte vertet per te ardhur keq. Nje kombe me nje gjuhe indo europiane qe numeron mbi 8 milion banore ne Shqiperi, Kosove, IRJM e gjetke eshte lene mbrapa. Enciklopedia eshte nje dritare drejte nje dije pa limite qe fatkeqesisht per shqiptaret nuk ekziston. Mu kujtua tani nje fjale me te cilen krenohej kryeministri im Berisha se shqiptaret kishin lene pas shume vende europiane ne perdorimin e Facebook, por kjo eshte per te qare jo per tu krenauar, por fundja kur tanime kemi nje Akademi Shkencash inekzistente perkunder asaj sllavomaqedone, sebre apo greke apo universitet qe nga institucione shkencore jane kthyer thjeshe ne institucione mesimdhenie. Po duke lene pase gjendjen aktuale une do isha i mendimit qe Wikipedia te futet ne kuturen naviguese te shqiptarve qe te hapej nje profil nga administratoret ne rrjete socile si Facebook, Twitter e Google + ashtu siç kane bere sllavo maqeonasit per shembull por problemi eshte sa ka pak pelqime dhe administratoret nuk jane shume aktive. Ndersa per Twitter apo Google +, nuk e di nese ekziston nje profil per Wikipedian shqip. --Olsi diskuto 12 dhjetor 2011 16:44 CET IH ka shume te drejte, dhe un them se nese ato 36 mije perdoruesit te pakten te krijonin nje artikull ne vit atehere do te ishte dyfishuar numri. Nga eksperienca ime ka pare se nese i ve kusht vetes per nje sasi artikujsh, psh cdo dite te shkruaj 1.2 ose 5 artikuj ka rezultuar e sukseshme edhe pse tani nuk e kam ven kushtin. Dua te them se nese ne perdoruesit aktiv do te kontribonjme me artikuj te cilesise se mire atehere do rritet numri i artikujve me cilesi. Nese themi se nje perdorues aktiv mund te beje 2-3 artikuj te mire ose mesatar ne dite normale dhe 3-5 gjat fundjaves, i bie qe nje perdorues mund te krijoj rreth 16 - 25 ne jave ose rreth 60 - 70 artikuj ne muaj, OSE me mire le te themi se secili ka nje jete te tij dhe ka detyrime te tjera, nese nje perdorues aktiv ben te pakten 40-50 artikuj ne muaj kjo do ishte e sukseshme nje llogartije e perafert rreth 400-500 artikuj ne vit. Te themi se aktiv jane 20-30 perdorues aktiv, atehere do te krijoheshin 40-60 artikuj ne nje dite ose rreth 1000 artikuj ne muaj ose rreth 12000 artikuj ne vit. Mua pe pelqen pak statistika. Domethene nese ne jemi pak me aktiv dhe kontribojme pak me shume ne menyre te rregullt atehere mund te arrijme cfardo shifre te artikujve. Per te gjith ato qe nuk jane ne kete mendim i kuptoj, dhe nuk dua te diskutojne me shume rreth komentit tim por le ti permbahen temes. Un vetem do kerkoja, qe secili nga ju perdorues aktiv te krijoni se paku 2 artikuj ne dite dhe problemi nuk eshte me problem -Liridon 12 dhjetor 2011 19:37 CET Jam dakord me sa u permend me siper. Ne Wikipedia ekziston lista 1000 artikujt qe secila Wikipedi duhet ti kete dhe keta artikuj jane artikuj themelore qe jo vetem duhet te ekzistojne por te jene edhe te nje cilesie te mire. Te pakten te krijohet nje banner shirit si p.sh ne wikipedian rumune apo ukrainase ne krye te faqes qe çdo dite te evidentoje 2-3 artikuj te cilet perdoruesit te mund ti permiresojne. - Euriditi 12 dhjetor 2011 20:08 CET

jam i mdneimit qe vendosja e artikullit Dirni eshte shume interesante! Aq me teper qe haset edhe ne shume programe shkollore. A mund te hapim nje rubrike ne faqen e pare me idene! TE NJOHIM TROJET SHQIPTARE DHE PERHERE TE VIHET NJE QYTET DHE PASTYAJ TE SHOHIM SE CILI KLIKOHET ME SHUME TE RRRIJE ME GJATE! Mund te quhej edhe NJIH EDHE.!--P 13 dhjetor 2011 08:23 CET = Edhe nje here per ZERA TE RINJ! Mjoft te hedhesh nje sy sheh nje disproporcion ka vetm nje grusht djemsh si e IH, Tefci, resnjari apo Sporti., Xixa e ndonje tjeter qe hapin zera te rinje.VECANERISHT PER KETE FUNDVIT DUA TE FALENDEROJ TEFCINPER PUNEN E MADHE QE KA BERE!.Mirepo ne fakt ndodh e kunderta te tjert duhet te hapin zera dhe keta qe permenda me disa te tjere qe te me falin qe nuk i permenda duhet te ruajne standartet! SI DUHET TE VEPROJME! Mendoj se nuk ecet ne kete menyre, ne se duam vertet qe te ece perpara kjo pune! Ate dite qe largohen vetm tre nga keta atehere wikipedia shqip bie shume poshte!--P 28 dhjetor 2011 11:14 CET

                                     

49. Falimenderit

Faleminderit per venien besimin tuaj ne mua. Si nje redaktor i do tu permbahen standardeve te Wikipedies. Gjithashtu dhe faleminderit Sportishqiptar per kandidaturen time si Kontrollues! Faleminderit te gjitheve. Nese keni ndonje pyetje, kontaktoni me emailin tim resnjari gmail.com -- Resnjari

                                     

50. Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

 • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?
 • Do you want to improve retention of our existing editors?
 • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation 22 dhjetor 2011 04:05 CET

Distributed via Global message delivery. Wrong page? Fix here.

                                     
 • filmi 2003 Kuvendi Françeskan Gjakovë 8. Ditët e Buburrecit roman 2004 Ministria e Kulturës Prishtinë Dakord, po c jane keto? Ky eshte kuvendi ku bisedohet
 • PËR ose KUNDËR, Ju faleminderit - - Cradel 16 Maj 2008 13 37 UTC PËR - - Cradel 16 Maj 2008 13 37 UTC PËR - - Λeternus 16 Maj 2008 14: 15 UTC PËR - - Eagleal 
 • Wikipedia? Tung - - Hipi Zhdripi 2005 Qershor 13 19: 09 UTC E barta tekstin e liridonit që rë vazhdoi këtu kuvendi - - Hipi Zhdripi 2005 Qershor 15 01: 05 UTC
 • të gjuhës së sotme. Do të ishte në interes të të gjithë redaktuesve, që kuvendi mbas një këshillimi me administratorët të propozojë, të miratojë dhe të
 • bërë një pyetje të thjeshtë - - Cradel 27 Janar 2009 20: 06 CET KUNDËR, kuvendi eshte arena ku flasin te gjithe. Nuk do te ishte keq qe te hapej nje projekt
 • shkurt 2012 20: 54 CET Kjo gjë duhet të ishte bërë që më 17 janar ku Kuvendi i Shqipërisë mbajti një seancë solemne ku ishin të ftuar krytari i Kuvendit
 • nje admin apo perdorues abuzon privilegjin e tij, hap diskutimin ketu te Kuvendi ne menyre sa me neutrale qe mundesh Une te them te drejten doja thjesht
 • WMF talk 13 nëntor 2018 20: 35 CET Ky perdorues eshte qartesisht sock i perdoruesit Cinephile - al, i cili u perjashtua me vote nga Kuvendi simjvet. E
 • filluar ta realizoj sic duket kam mbetur tek mendimi i seriozitet qe ka Kuvendi dhe per ate se per cka do te perdoret, e per kete ndoshta femra na ka dal