Back

ⓘ Kapiteni, futboll. Kapiteni i skuadres se futbollit eshte anetar i skuadres, i zgjedhur per qene pergjegjesi i saj ne fushe. Shpesh kapiten i skuadres eshte ane ..
Kapiteni (futboll)
                                     

ⓘ Kapiteni (futboll)

Kapiteni i skuadres se futbollit eshte anetar i skuadres, i zgjedhur per qene pergjegjesi i saj ne fushe. Shpesh kapiten i skuadres eshte anetari me i vjeter apo me i pervojshem i skuadres, ose nje lojtar me ndikim te madhe ne loje. Zakonisht, kapiteni i skuadres identifikohet nga mbajtja e nje shiriti ne krah, i cili quhet shiriti i kapitenit.

                                     

1. Zevendeskapiteni

Zevendeskapiteni eshte anetar i skuadres i cili luan rolin e kapitenit kur kapiteni i skuadres nuk eshte ne njembedhjeteshen fillestare, ose kur kapiteni i skuadres zevendesohet ose largohet gjate lojes. Zakonisht kur kapiteni i skuadres largohet nga skuadra, zevendeskapiteni emerohet kapiten ri i skuadres.

                                     
  • Kapiteni futboll : Kapiteni sportiv është përgjegjësi i një skuadre ose i një ekipi. Kjo faqe bën kthjellimin e titujve që kanë për bazë Kapiteni
  • futbolli përbëhet nga njëmbëdhjetë anëtarë, një portier dhe dhjetë lojtarë, ku njëri prej anëtarëve është kapiteni i skuadrës. Lista e klubeve të futbollit
  • mësimet në shkollën e mesme, ai ka luajtur futboll në një ekip në Piedmont, Itali. Më vonë, ai u bë kapiteni i Indipendenca Shkodër, një ekip futbolli
  • kapiteni historik, pas tërheqjes nga futbolli në fund të sezonit 2013 14, në një intervistë më 27 maj 2014, tha se Ranocchia duhet të jetë kapiteni i
  • Spanjisht: Selección de fútbol de Argentina përfaqëson Argjentinën në futboll dhe kontrollohet nga Federata Argjentinase e Futbollit, organi qeverisës
  • 1892, 45 lojtarë kanë qënë kapiten të Liverpoolit. Andrew Hannah u bë kapiteni i parë i klubit pasi Liverpooli u nda nga Evertoni dhe themeloi klubin
  • kanë lidhje dhe prejadhje nga futbolli. Dejan Stanković filloi të luante futboll për FK Teleoptik, bazuar në lagjen e tij të Zemunit. Trajneri i skuadres
  • Daihyō? përfaqëson Japoninë në futboll dhe drejtohet nga Federata japoneze e futbollit JFA organi qeverisës për futboll në Japoni. Trajneri aktual është
  • Fierit. Tirana u shpall fituese e këtij turneu. Kupën dhe çmimin e mori kapiteni i Tiranës, z.Zyber Hallulli. Në këtë tur hynë 8 ekipet pjesëmarrëse. Ndeshjet
  • Futboll Klub Kukësi është një klub profesionist futbollistik shqiptar me vendndodhje në qytetin e Kukësit. Klubi i luan ndeshjet si vendas në stadiumin