Back

ⓘ Pije ..
                                               

Afri-Cola

Afri-Cola eshte nje pije e bute freskuese cola prodhuar ne Gjermani. Paraqitja e pijes ne treg eshte regjistruar ne vitin 1931 nga kompania gjermane F. Blumhoffer Nachfolger GmbH. E njejta kompani gjithashtu ka prodhuar dhe pijen Bluna, nje pije e bute me leng portokalli. Sot kjo marke prodhimi i takon kompanise Mineralbrunnen Überkingen-Teinach AG.

                                               

Amrat Cola

Amrat Cola eshte nje pije e bute fresukuese e markes cola qe prodhohet nga kompania Pakistan Mineral Water Bottling Plant. Amrat gjithashtu prodhon edhe pije tjera freskuese si ato nga portokalli dhe limonada.

                                               

Coca-Cola

Coca-Cola, e njohur edhe si Coke, eshte nje pije joalkoolike e gazuar e prodhuar nga Coca-Cola Company. Emri i pijes vjen nga dy perberesit origjinal te saj: gjethet koka dhe arrat kola burim kafeine. Formula aktuale e Coca-Cola mbetet sekrete, ndonese jane publikuar nje numer i madh i recetave dhe rikrijimeve eksperimentale. Me te njejtin emer shpesh referohet edhe emri i prodhuesit te pijes: Coca-Cola Company.

                                               

Çaji turk

Çaji turk eshte çaj zi i cili konsumohet pa qumesht, prodhohet ne bregdetin e Detit te Zi, i cili ka klime te mesme me reshje te larte dhe toke pjellore. Çaji truk pergatitet tipikisht me dy ene njera mbi tjetren çaydanlık te dizajnuara veçanerisht per pergatitjen e çajit. Uji vendoset per vlim ene e poshtme qe eshte me e madhe dhe pastaj pak nga ai uje perdoret per te mbushur enen e vogel ne maje dhe vendosen disa luge te fleteve te çajit, duke prodhuar nje çaj shume te forte. Kur servohet, uji i mbetur perdoret per te dobesuar çajin ne baze individuale, duke i dhene secilin konsumues zgj ...

                                               

Koktej frutash

Nevojiten: 2 filxhane club soda ose uje Gline, te ftohte 1 filxhan leng molle, te ftohte 2 filxhane leng pjeshke, te ftohte 1 filxhan leng portokalli, te ftohte 7 copa akulli Rrihini te gjitha lengjet ne blender, shtoni akull dhe servirini ne gota. Per garniture mund te perdorni gjethe dhiozme te fresket.

                                               

Lëngu i shegës

Perfitimet shendetesore te lengut te sheges u promovuan nga POM Wonderful, nje prodhues i produkteve te sheges. Qe nga Shtatori 2010, kompania dhe drejtuesit e saj ishin subjekt i nje ankese te rreme reklamimi nga Komisioni Federal i Tregtise FTC. Ne maj 2012, pas nje seance degjimore, gjyqtari i ligjit administrativ leshoi nje mendim duke mbeshtetur pretendime te caktuara te rreme reklamash ne ankesen e FTC-se, bazuar ne pretendime te nenkuptuara ne krahasim me shprehjet - dhe gjetjen e Pom Wonderful per çeshtje te tjera. Veprimi i Pom Wonderful ne Gjykaten e Qarkut ne SH.B.A. eshte ne pr ...