Back

ⓘ John Cena. John Felix Anthony Cena eshte nje mundes profesionist dhe aktor. Ai per momentin eshte pjestar i WWE. Cena filloi karrieren e tij profesioniste ne mu ..
John Cena
                                     

ⓘ John Cena

John Felix Anthony Cena eshte nje mundes profesionist dhe aktor. Ai per momentin eshte pjestar i WWE.

Cena filloi karrieren e tij profesioniste ne mundje ne 1999 me Ultimate Pro Wrestling, ku ai majti UPW Heavyweight Championship. Ne 2001, Cena firmosi nje kontrate zhvillimi me World Wrestling Federation WWF, me vone me emer WWE. Cena debutoi ne sektorin kryesor te WWE me 27 qershor 2002, dhe qe nga ajo dite, ai ka fituar 21 tituj ne total, perfshire 13 tituj kampion bote, pasi ka fituar 11 here WWE Champion rekord dhe 3 here World Heavyweight Champion, nje rekord qe ndahet me Triple H. Gjithashtu John Cena ka fituar edhe 3 here WWE United States Champion dhe 4 here Tag Team Champion. John Cena ka fituar edhe 2 Royal Roumble 2008 dhe 2013 dhe 2012 Money in the Bank per titullin e WWE. John Cena ka fituar 3 here Slammy Award 2009, 2010 dhe 2012 per superstarin me te mire te WWE. John Cena eshte superstari i katert qe ka mbajtur me shume titullin e WWE. Ai eshte i vetmi superstar sebashku me Damien Sandow qe ka fituar Money in the Bank po ka deshtuar ne fitimin e titullit.

Jashte WWE, John Cena ka krijuar kengen You Cant See Me Ti nuk mund te me shikosh mua qe e perdor edhe ne WWE. John Cena eshte edhe nje aktor i mire me disa filma te luajtur si: The Marine 2006, 12 Rounds 2009, dhe Legendary 2010. John Cena ka marre pjese edhe ne televizione si: Manhunt, Deal or No Deal, MADtv, Saturday Night Live, Punkd, dhe Psych. John Cena ka marre pjese ne shume reklama, dhe shpesh i viziton te semuret nga kanceri. Gjithashtu Cena ka nje respekt te veçante per ushtaret e Shteteve te Bashkuara.

                                     

1.1. Karriera si mundes WWE World Heavyweight Champion 2013–vazhdon

Ne episodin e Raw me 7 tetor, General Manager i SmackDown Vickie Guerrero lajmeroi se John Cena do te rikthehej ne Hell in a Cell, per tu perballur me Alberto Del Rion per titullin e tij World Heavyweight Championship. Cena arriti te mposhte Del Rion ne pay-per-view e 27 tetorit, duke fituar titullin e tij te trete World Heavyweight. Naten pasardhese ne Raw, Cena mposhti Damien Sandow ne ndeshjen e tij te pare per mbrojtjen e titullin pasi Sandow vuri ne loje kontraten e tij te Money in the Bank. Cena gjithashtu e mbrojti ne menyre te suksesshme titullin e tij kunder Del Rios ne Survivor Series.

Ne episodin e Raw me 25 nentor, Cena sygjeroi qe te jete vetem "nje kampion" ne WWE, keshtu qe Triple H deklaroi se do te behej nje ndeshje per unifikimin e titujve ndermjet Cenes dhe Randy Orton ne pay-per-view e TLC. Cena e humbi ndeshjen kunder Ortonit, duke humbur gjithashtu edhe titullin e tij te World Heavyweight Championship. Stephanie McMahon lajmeroi nje riperseritje te ndeshjes, ku Orton do te mbronte titullin e tij WWE World Heavyweight kunder Cenes ne Royal Rumble. Orton e fitoi ndeshjen per shkak te nje nderhyrje te The Wyatt Family, te cilet sulmuan Cenen pas mbarimit te ndeshjes.

                                     
  • aktor nga Kosova 2 shkurt - Shakira, këngëtare kolumbiane 23 prill - John Cena mundës amerikan 15 shtator - Tom Hardy, aktor anglez 25 dhjetor - Charlie
  • një rakun. Banda më pas njihet me John Cenën, me trajnerin e tij Kuki, dhe me nipin e Kukit, Ruben, përpara se Cena të ngrinte makinën në rrugë. Ata gjithashtu
  • popullaritetin e shume mundesve veteran si Hulk Hogan, Ric Flair, Triple H, John Cena CM Punk etj... Austin ka zhvilluar 21 kampionate gjate karieres se tij
  • Ndihmë The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Woody Harrelson John Cena Martin Garrix & Dua Lipa TV Episode 2017 IMDb. Marrë më 18 gusht 2020