Back

ⓘ Marcello Lippi eshte nje ish-menaxher futbolli i italian e Kupes se Botes-fitues dhe ish-lojtar. Ai sherbeu si trajner italian kreu ekipi nga 16 korrik 2004 12 ..
Marcello Lippi
                                     

ⓘ Marcello Lippi

Marcello Lippi eshte nje ish-menaxher futbolli i italian e Kupes se Botes-fitues dhe ish-lojtar. Ai sherbeu si trajner italian kreu ekipi nga 16 korrik 2004 12 korrik 2006 dhe e udhehequr Itali per te fituar 2006 FIFA World Cup. Ai u ri-emeruar si trajner kreu italiane ne veren e vitit 2008, pas performances zhgenjyese ne UEFA Euro 2008 sipas menaxherit Roberto Donadoni. Ai u pasua nga Cesare Prandelli me 27 qershor, 2010.

                                     

1.1. Kariera Kariera Si lojtar

Lindur ne Viareggio, ne Toscana veriore, karrieren e tij profesionale si nje mesfushor filloi ne 1969. Ai kaloi shumicen e viteve te tij duke luajtur me Sampdoria, ku ai luajti rresht 1969-1978, me perjashtim te nje kredi vit ne Savona. Ne vitin 1979 ai u bashkua me Pistoiese, duke qene pjese e promovimit te Arancioni s ne Serie A.

                                     

1.2. Kariera Kariera si Trajner

Lippi pension nga futbolli aktiv ne vitin 1982, ne moshen 34, per te ndjekur nje karriere stervitje. Pavaresisht kurre nuk ka luajtur per ne Itali ne nivel te larte, Lippi fituar pervoje duke luajtur ne krye te vendit te tij si nje mbrojtes qendror per Sampdoria. Rritja e tij ne krye te pemes filloi edhe menaxheriale ne klub gjenuez ku ai filloi si nje trajner i ekipit te rinjte. Pas ndarjes nga ndarjet me te ulet te ndryshme ne Itali, u be nje trajner i kreu ne Serie A ne vitin 1989 me Cesena. Lippi pastaj u zhvendos per ne Lucchese dhe Atalanta. pike kthese per Lippi erdhi ne sezonin 1993-1994, kur ai udhehoqi Napoli ne nje vend ne Kupen UEFA. Arritja ka qene edhe me te shquar te dhene te trazirave financiare te nje klubi ende te basking ne fitoret e fundit frymezuar nga Diego Maradona.

Lippi tani ishte nje objektiv menaxheriale per klubet te larte me Juventus fituar garen per te siguruar sherbimet e tij. Ai e fitoi titullin e Serie A ne sezonin e tij te pare me nje ekip qe perfshinte Gianluca Vialli dhe Ciro Ferrara, nje lojtar qe kishte coached ne Napoli dhe i cili me vone ka vepruar si asistent i tij me Azzurri.

Lippi tani ishte nje objektiv menaxheriale per klubet te larte me Juventus fituar garen per te siguruar sherbimet e tij. Ai e fitoi titullin e Serie A ne sezonin e tij te pare me nje ekip qe perfshinte Gianluca Vialli dhe Ciro Ferrara, nje lojtar qe kishte coached ne Napoli dhe i cili me vone ka vepruar si asistent i tij me Azzurri

Mars 2007, Lippi arritur nje ekip XI Evrope qe ka luajtur ne Manchester United nje Match Festimi UEFA, duke perkujtuar 50 vjetorin e nenshkrimit te Traktatit te Romes dhe ne vitin 50 e pjesemarrjes se Manchester United ne garat evropiane. Ekipi i tij humbi 4-3 ne Old Trafford.