Back

ⓘ Stampa:23 Mars. 1879 - Lufta e Paqesorit u zhvillua ne mes Kilit dhe forcave te bashkuara te Bolivise dhe Peruse. Kili me sukses pushtoi Arican dhe Tarapacan, d ..
                                               

Stampa:15 Mars

1990 - Gjate luftes se Gjirit, Iraku var gazetarin Farzad Barzof, i cili denohet per spiunim. Shtetet e Bashkuara te Amerikes ishin munduar ta rrezonin regjimin e Saddam Husseinit, i cili kishte pushtuar Kuvajtin. Hussein u rrezua nga pushteti me 2003 pas nderhyrjes amerikane. 1776 - Karolina e Jugut behet shteti i pare amerikan qe shpall pavaresine e saj nga Britania e Madhe, duke krijuar Qeverine e pavarur. Shtetet e sotme amerikane ishin koloni britanike. 1493 - Cristofor Colombus kthehet ne Spanje pas udhetimit te pare ne Amerike. Figura 1848 - Nje revolucion shperthen ne Hungari. Drej ...

                                               

Stampa:15 mars

1848 - Nje revolucion shperthen ne Hungari. Drejtuesit habsburge detyrohen te pajtohen me kerkesat e partise se Reformes. 1776 - Karolina e Jugut behet shteti i pare amerikan qe shpall pavaresine e saj nga Britania e Madhe, duke krijuar Qeverine e pavarur. Shtetet e sotme amerikane ishin koloni britanike. 1990 - Gjate luftes se Gjirit, Iraku var gazetarin Farzad Barzof, i cili denohet per spiunim. Shtetet e Bashkuara te Amerikes ishin munduar ta rrezonin regjimin e Saddam Husseinit, i cili kishte pushtuar Kuvajtin. Hussein u rrezua nga pushteti me 2003 pas nderhyrjes amerikane. 1990 - Mikh ...

                                     

ⓘ Stampa:23 Mars

 • 1879 - Lufta e Paqesorit u zhvillua ne mes Kilit dhe forcave te bashkuara te Bolivise dhe Peruse. Kili me sukses pushtoi Arican dhe Tarapacan, duke e lene Bolivine pa dalje ne det.
 • 2001 - Asgjesohet stacioni hapesinor rus" Mir”, duke u zhdukur krejtesisht ne atmosfere para se te bie ne Oqeanin Paqeso, afer Fixhit. Figura
 • 1908 - Diplomati amerikan, Durhan Stevens, sulmohet nga vrasesit korean Jean Myeong dhe Jang In-hwan, duke u bere shkaktare te vdekjes se tij qe ndodhi dy dite me vone ne spital.
 • 1889 - Komuniteti mysliman, Ahmadiyya, themelohet nga Mirza Ghulam Ahmad ne Qadian te Indise.
 • 1994 - Fluturakja" Aeroflot Flight 593”, perplaset ne Siberi kur djali 15-vjeçar i pilotit aksidentalisht nderron kahun e autopilotit, duke vrare keshtu 75 njerez ne aeroplan.
 • 2007 - Marina Iraniane kap personelin mbreteror te marines ne ujerat mes Iranit dhe Irakut.
 • 1896 - Miratohet ligji" Raines” nga Legjislacioni Shteteror i New Yorkut, i cili ndalon shitjen e alkoolit ne hotele gjate te dielave.
 • 1933 -" The Reichstag”, miraton" Aktin e Mundesimit te vitit 1933”, duke e bere Adolf Hitlerin diktator te Gjermanise.
 • 1996 - Tajvani mban zgjedhjet e para te drejtperdrejta me ç’rast zgjedh Lee Teng-hui si President.
 • 1994 - Ne nje tubim zgjedhor ne Tijuana, kandidati meksikan per president Luis Donaldo Colosio vritet nga Mario Aburto Martinez.
                                     
 • 1879 - Lufta e Paqësorit u zhvillua në mes Kilit dhe forcave të bashkuara të Bolivisë dhe Perusë. Kili me sukses pushtoi Arican dhe Tarapacan, duke e lënë
 • Kalendari i muajit mars
 • DATA DHE ORA E hënë 15 mars 2: 23 pm
 • Shtetet e sotme amerikane ishin koloni britanike. 1820 - Mainet bëhet shteti i 23 - të që i bashkohen Shteteve të Bashkuara të Amerikës. 1848 - Një revolucion
 • Shtetet e sotme amerikane ishin koloni britanike. 1820 - Mainet bëhet shteti i 23 - të që i bashkohen Shteteve të Bashkuara të Amerikës. 1848 - Një revolucion
 • Kalendari i muajit janar Kalendari i muajit shkurt Kalendari i muajit mars Kalendari i muajit prill Kalendari i muajit maj Kalendari i muajit
 • Zona kohore UTC 01: 00 Pavarësia nga Afrika Jugore 31 mars 1990 - shpallur Në OKB nga 23 Prill 1990 Himni kombëtar Namibia, Land of the Brave Kodi
 • Mars Hë Ma Më En Pr Sh Dj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 2005
 • Сороков Lexo më shumë... Redakto Johann Sebastian Bach u lind më 21 mars 1685, në një familje muzikantësh, në Eisenach, në Gjermaninë e Mesme. Ishte