ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 98
                                               

Ibn Amire

Ahmed ibn Abdullah Ibn Amira ishte historiane, poete dhe dijetare gjate regjimit te dinastise Almohad. Ibn Amira ishte Kadi i Majorkes dhe punoi per sulltanin ne Valencia dhe Sevilja. Ai u zhvendos ne Majorka pas renies se Valencies me 1238 dhe v ...

                                               

Esh-Shatibi

Abu Ishaq al-Shatibi lindi me 1320 dhe vdiq me 1388 ne Granada, ishte dijetare dhe ndjekes i medhhebit Maliki. Emri i tij i plote ishte "Ibrahim bin Mosa bin Muhammad al-Shatibi al-Gharnati". Dita e lindjes dhe vendi i lindjes se tij eshte e panj ...

                                               

Aleksandri VI

Papa Aleksandri VI ishte papa i 214 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 11 gusht 1492 dhe deri me 18 gusht 1503. Paraardhes i tij ishte papa Inoçenti VIII, ndersa pasardhesi Papa Piu III. Ai eshte nje nga papet me te disku ...

                                               

Asier Illarramendi

Asier Illarramendi "Illarra" Andonegi eshte nje futbollist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Real Madrid ne La Liga si mefushor mbrojtes.

                                               

A e dini se?

Kjo eshte lista permbajtese e temave me kuriozitete "A e dini se?". A dini se eshte nje rubrike e njohur ne boten shqiptare per permbledhje te kurioziteteve te ndryshme nga bota?

                                               

A e dini se: Matematikë

Sinusi dhe Kosinusi Per here te pare koncepti i sinusit dhe i kosinusit ne trigonometri eshte futur nga shkencetari arab Batani. Tabelen e pare te sinuseve e beri Hasan El-Marakeshi ne vitin 1299.

                                               

A e dini se: Fizikë

Shpejtesia Kur thyhet nje qelq disa copeza shperndahen me shpejtesi rreth 4 828 km/h. Zeri Ne mjedisin e hapur kur nuk fryejne ererat, zeri i njeriut mund te degjohet 200 metra larg.

                                               

A e dini se: Njerëz të njohur

Piktori i njohur Leonardo da Vinçi ka qene shume i fuqishem, ai ka mundur me duar te kepus patkoin e hekurit.?! Ajnshtajni, shkencetari me i madh boteror e perdori trurin vetem 14 %. Klaud Galeni mendohet si babai i farmacise. I pari qe ka fillua ...

                                               

A e dini se: Civilizim

Ne qytetet e medha te Amerikes, shtetasit fotografohen afersisht 20 here ne dite? Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim. Ne Diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne çdo dite tjeter ne çdo shtet t ...

                                               

A e dini se: Ushqim

Mjalta mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumezimit. 96% e sallates eshte uje. Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe. Coca Cola - ne fillim eshte blere vetem ne ba ...

                                               

A e dini se: Luftë

Bomba atomike - Per here te pare, me 6 gusht eshte hedhur ne Hiroshima te Japonise, ku humben jeten me se 155200 veta. Kjo bombe kishte masen 4080 kg. Asnje ushtar i NATO-s nuk humbi jeten kunder forcave serbe, ndersa 545 ushtare, 33 te tjere jan ...

                                               

A e dini se: Gjeografi

Thellesia me e madhe ne bote eshte ne Ishujt Mariana, e quajtur Çelenxher. Kjo thellesi arrine ne 11.033 metra. Liqeni me i madh ne bote eshte Deti Kaspik. Siperfaqja e tij eshte 371000. km. katrore. Ishulli me i madh ne bote eshte Grenlanda me s ...

                                               

A e dini se: Islam

Kamata eshte e ndaluar per myslimanin qofte nga myslimani ose nga jo myslimani. Kurani nuk eshte veper e Muhammedit. Kurani eshte libri i shejt i Muslimaneve Ne qytetin e Hamburgut ne Gjermani ka 27 xhamia. Portreti i Raziut, mjek dhe filozof i d ...

                                               

A e dini se: Letërsi

Me 1912, ne nje papirus egjiptian, u zbulua nje drame e shkrimtarit te lashte grek Sofokli, e titulluar "Trashegimtaret". Kjo veper eshte shkruar para 1355 viteve. Abdyl Frasheri ishte 39 vjeçare kur ishte kryetar i komisionit te jashtem ne Lidhj ...

                                               

A e dini se: Njeriu

RACA - Ne bote raca e bardhe perfshin 46% te popullsise se pergjithshme boterore, raca e verdhe 36%, raca e zeze 6% dhe racat e perziera 12%. Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjo ...

                                               

Shërbimi Newsgroup

Sherbimi Grup lajmesh eshte shebim qe ju mundeson grupeve te mbledhura perdoruesish nje vend takim, ku i lene lajmet rreth temes se ciles i takon tabela e zeze. Ne nderkohe jane dhjetera mijera grupe te tilla te regjistruara ne internet. Po thuaj ...

                                               

Shtresa e Aplikimit

Shtresa e Aplikimit eshte shtresa ku gjenden aplikacionet qe perdoruesi i hap, edhe fillon transmetimin te dhenave. Keto jane te vendosura aplikacionet si p.sh. FTP browser, HTTP browser.

                                               

Modeli Klient-Server

Rrjetat ne te cilat kompjuteret kane disa detyra te veçanta, duke ofruar sherbime per kompjutere e tjere quhen rrjeta klient-server. Modeli klient-server ne kompjuterik eshte nje struktur aplikacioni shperndarse qe ndan detyra ose ngarkes pune me ...

                                               

Protokolli i Transferimit të Teksteve të Lidhura

HTTP ose Protokolli i Transferimit te Teksteve te Lidhura, eshte protokolli i perdorur per transferimin e faqeve web ne internet. Ky protokoll mundeson komunikimin midis nje klienti dhe nje web serveri i cili nepermjet nje porte, zakonisht 80, me ...

                                               

MySQL

MySQL eshte e perdorur gjeresisht dhe eshte nje sistem menaxhimi i sistemit te dhenave realcionale. dhe eshte open-source. It is named after co-founder Michael Wideniuss daughter, My. The SQL phrase stands for Structured Query Language. MySQL dev ...

                                               

Zhvillimi i ueb-it

Zhvillimi i Web-it Web Development Perkufizimi - Çfare do te thote zhvillimi i Web-it? Zhvillimi i Web-it gjeresisht referohet per detyrat qe lidhen me zhvillimin e faqeve te internetit duke i host-uar nepermjet intranetit apo internetit. Procesi ...

                                               

FileZilla

FileZilla eshte nje program me kod te lire FTP i cili mund te perdoret nga sisteme te ndryshme operative, i perbere nga FileZilla Client dhe FileZilla Server. Kodi i programit eshte gati per shkarkim per sistemet Windows, Linux, dhe Mac OS X. Gji ...

                                               

My Network Places

My Network Places eshte shfletues i rrjetit built-in i Sistemit Operativ ne Microsoft Windows prej Windows 2000 me pas. Me pare ka qene e njohur si Network Neighborhood. Shfrytezuesit shpesh jane te paqarte per dallimet ne mes My Network Places, ...

                                               

PHP

PHP eshte gjuhe skripti qe ngjan per nga sintaksa me gjuhen C, Perl dhe mund te bashkeveproje me lloje te ndryshme bazash te dhenash si psh. MySQL,MSSQL etj. per te krijuar faqe Interneti dinamike dhe interaktive. PHP eshte nje program kompjuteri ...

                                               

BitTorrent (protokoll)

BitTorrent eshte nje protokoll per shperndarje te skedave peer-to-peer i perdorur per distribuimin e sasive te medha te dhenave. BitTorrent eshte nje nga protokollet me te shpeshta per transferimin e fajllave te medha, dhe perben rreth 35% te tra ...

                                               

Interneti

Interneti eshte sistemi i rrjeteve kompjuterike te nderlidhur qe perdor Suiten e Protokollit te Internetit per te lidhur miliarda pajisje ne te gjithe boten. Ai eshte nje rrjet i rrjeteve qe perbehet nga miliona rrjete private, publike, akademike ...

                                               

Windows Live Messenger

Windows Live Messenger, ose me shkurt WLM, eshte program kompjuterik per komunikim i firmes Microsoft per Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, dhe Windows Mobile, i leshuar fillimisht ne 13 dhjetor 2005. Windows Live Messenger eshte pj ...

                                               

Inxhinieria mjekësore

Inxhinieria mjekesore eshte zbatimi i parimeve inxhinierike dhe koncepteve te dizajnit ne mjekesi dhe biologji per qellime te kujdesit shendetesor. BM njihet gjithashtu tradicionalisht si "bioinxhinieria", por ky term i referohet gjithashtu inxhi ...

                                               

Takashi Nagai

Takashi Nagai ishte nje mjek katolik i specializuar ne radiologji, nje autor dhe i mbijetuar i bombardimeve atomike te Nagasakit. Jeta e tij pasuese e lutjes dhe sherbimit e fitoi titullin e dashur "shenjtori i Urakamit" dhe me pas u nderua me ti ...

                                               

Asterisk PBX

Asterisk eshte program me "burim te hapur i cili implementon PBX. Si çdo PBX tjeter, mundeson thirrje telefonkie te telefonave qe jane te lidhur, dhe gjithashtu mundeson lidhjen me PSTN. Asterisk eshte program i hapur, leshuar nen GNU General Pub ...

                                               

Kujtesa (kompani)

E themeluar me 1995, Kujtesa filloi si nje biznes i vogel qe ofronte nje sere sherbimesh IT, nga rezervimi i CD-ve te shitjet dhe riparimet e kompjutereve. Kompania u rrit shpejt, por gjate luftes se vitit 1999, humbi shumicen e aseteve dhe kapit ...

                                               

Telefoni

Telefoni eshte nje mjet me i rendesishem komunikimi.Shpikesi i telefonit eshte Aleksander Graham Bell. Me ndihmen e telefonit dy persona komunikojne me njeri-tjetrin.Per kete qellim eshte krijuar nje rrjet i gjere telefonik, i cili vazhdimisht be ...

                                               

Skype

Skype eshte nje VoIP-Softuer falas, i cili ne vete ka edhe komunikimin e çastit, dergimin e anasjellte dhe te drejteperdrejte te dhenave nga njeri perdorues tek tjetri por, mbeshtete edhe videokomunikimin.Skype perdore nje protokoll proprietare. ...

                                               

Collabora

Collabora eshte nje kompani globale private e themeluar nga Robert McQueen, Philippe Kalaf dhe Robert Taylor me seli ne Kembrixh, Mbreteria e Bashkuar, me zyra ne Kembrixh dhe Montreal. Ajo siguron konsulence, trajnime dhe produkte te burimeve te ...

                                               

User Datagram Protocol

User Datagram Protocol eshte nje nga protokollet kryesore se Suitit te Protokolleve te Internetit. Me ane te UDP, programe ne rrjetet kompjuterike mund te dergojne mesazhe te shkurta njeri tjetrit, te njojtura si paketa. Protokolli u projektua ng ...

                                               

Nokia E75

Standby time: Up to 11 days 3G, 12 days GSM Talk time: Up to 4.2 hours 3G, 5.2 hours GSM VoIP over WLAN: Up to 9 hours Music playback: Up to 25 hours

                                               

Siguria e kyqjes ne Skype

Siguria e kyqjes ne Skype Analizimi i sigurise se Skype-it eshte i komplikuar me faktore te ndryshem. Se pari: siguria e pergjithshme e bashke-bisedimit ne skype varet nga shume faktore, perfshire sigurine e kompjuterit ne te cilin Skype eshte du ...

                                               

Packet Tracer

Cisco Packet Tracer eshte nje program i rrjetave kompjuterike simulues qe iu mundeson studenteve qe te mirren me sjelljet e rrjetave dhe pergjigjet ne pyetjet "qka nese".Packet Tracer mundeson simulimin, vizualizimin, autorizimin, aftesite e vler ...

                                               

Wireshark

WireShark Network Protocol Analyzer®, eshte program Open Source, i cili kryen kapjen te gjitha paketave hyrese apo dalese nga nje nderfaqe me rrjetin gjate nje kohe te caktuar nga ne. Aty shihen te gjitha shtresat e sistemit OSI te implementuara ...

                                               

Rapelang Rabana

Rapelang Rabana eshte nje shkencetare e kompjuterave, sipermarrese dhe fjalimdhenese e temes qendrore te nje konference. Aktualisht ajo eshte Themeluese dhe Kryetare e Rekindle Learning, nje kompani e teknologjise se te mesuarit; dhe me pare bash ...

                                               

Wi-Fi

Wi-Fi Alliance percakton Wi-Fi si çdo produkt i rrejtit lokal pa vale "wireless local area network" qe bazohet mbi standardin e Institutit te Inxhiniereve Elektrike dhe Elektronike standardet 802.11. Wi-Fi rrjedh nga fjalet wireless fidelity. Esh ...

                                               

Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani"

Universiteti i Gjakoves" Fehmi Agani” eshte pasues nga Shkolla e Larte qe ka bere pergatitjen e mesimdhenesve duke filluar nga gjysma e dyte e viteve te gjashtedhjeta 1958. Qendra e Fakultetit te Edukimit ne Gjakove fillimisht eshte themeluar si ...

                                               

Universiteti "Kadri Zeka" në Gjilan

Zanafillat e para te arsimit te larte datojne qysh ne vitin 1966 me hapjen e nje paralele te fakultetit Juridik te Prishtines si dhe me hapjen e deges ne Gjilan te shkolles se larte pedagogjike te Prishtines nje vit me vone. Me vendimin e Ministr ...

                                               

Universiteti Aleksandër Moisiu Durrës

41.313534°V 19.434216°L  / 41.313534; 19.434216 Universiteti Aleksander Moisiu Durres Anglisht: Aleksander Moisiu University of Durres, shkurt: UAMD eshte krijuar me Vendim te Keshillit te Ministrave Nr. 801, date 20 dhjetor 2005 "Per hapjen e U ...

                                               

Zeqir Demi

Zeqir Demi lindur me 7 dhjetor 1949 ne Lisocke-Dardane, doktor i pedagogjise, shqiptare nga Kosova. Zeqir Demi shkollen fillore e kreu ne Hogoshte me 1964 ndersa mesimet e mesme i muarr ne Qendren e Arsimit te Mesem ne Dardane QAMO Dardane te cil ...

                                               

Shkolla e Lartë Pedagogjike në Prishtinë

Shkolla e Larte Pedagogjike ne Prishtine eshte themeluar me Vendimin e Kuvendit Krahinor te Kosoves, nr. 378 te dt. 21.11. 1957. Shkolla filloi punen ne vitin akademik 1958/59. Ne vitin e pare te fillimit te punes ka pasur dy dege mesimore: Matem ...

                                               

Enkelejda Shkreli

2002, Specializim 3 mujor janar 2002 - prill 2002 prane departamentit te italianistikes ne Universitetin e Bolonjes" Metodologji e studimeve sociolinguistike ne repertor te Shqipes” burse studimi akorduar nga Ambasada Italiane ne Tirane. Udheheqj ...

                                               

Xhavit Beqiri

Xhavit Beqiri filozof, shqiptare nga Kosova. Xhaviti mesimet e para i ndoçi ne vendlindje, ndersa ato te mesme dhe te larta ne Prishtine, ku edhe u angazhua si asistent per lenden e gjuhes shqipe ne Shkollen e Larte Pedagogjike. Ne nderkohe ka ma ...

                                               

Muzeu Etnologjik, Prishtinë

Kompleks banimi Muzeu Etnologjik eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer 953/1955. Ndodhet ne kompleksin Emin Gjiku, nje monument i kultures nga shekulli ...

                                               

Kujtesa e qëndrueshme

Kujtesa e qendrueshme eshte nje lloj kujtese kompjuterike qe mund te mbaje informacionet e ruajtura edhe atehere kur nuk ndodhet nen rryme elektrike. Shembuj te kesaj kujtese jane: kujtesa vete lexuese, kujtesa rrufe, shumica e llojeve te pajisje ...