ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 96
                                               

Adelina

Adelina Ismajli - kengetare nga Prishtina dhe Ish-Miss Kosova. Adelina Thaçi - kengetare nga Prishtina dhe vajza e Rasim Thaçit. Adelina Pireva - kengetare nga Gjilani.

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: A

Adelina Thaçi Adelina Ismajli Artan Bakija Aleksander Gjelaj Agim Emali Aurela Gaçe Agroni Zeneli Agustin Ukaj Adrian Gaxha Ajsere Murati Adem Ramadani Arif Vladi Agim Poshka Avni Aliu Adelina Pireva Adnan Bala Avdi Avdiu Ardjan Trebicka Aziz Mur ...

                                               

Chidori

Chidori eshte nje teknike e rangut A dhe eshte e vetmja teknike e krijuar nga Kakashi Hatake nje Jonin i Fshatit te Gjethes. Emertimi njemije falkojnt vin nga zhurma qe ben kur evokohet qe ngjan me zhurmen e kumezhimave te shum falkojve njeheresh ...

                                               

Jiraiya

Jiraiya eshte nje personazh nga manga dhe animeja e suksesshme japoneze Naruto dhe Naruto Shippuuden. Jiraiya e ka marre emrin nga nje legjende japoneze "Legjenda e Jiraiyas Fisnik". Jiraiya eshte nje nga tre ninxhat legjendare, te stervitur nga ...

                                               

Kakuzu

Kakuzu dhe Hidan vendosen per ta sulmuar priftin e Tempullit te Zjarrit, i cili ishte ne listen e Librit Bingo me tridhjete milion ryō. Ata vrane te gjithe prifterinj, perveç njeri i cili shpetoi dhe paralajmeroi Fshatin e Gjethes per ta. Tsunade ...

                                               

Obito Uchiha

Obito Uchiha ishte anetar i klanit Uchiha te Konohagakure. Ai besohej se kishte vdekur gjate Luftes se Trete Boterore Shinobi, trashegimia e tij e vetme e mbijetuar ishte Sharingan qe ai i dha shokut te tij te skuadres, Kakashi Hatake. Ne te vert ...

                                               

Naruto

Naruto eshte nje manga, serial dhe anime japoneze e ilustruar dhe shkruar nga Masashi Kishimoto. Kjo magna tregon per Naruto Uzumakin, nje ninxha adoleshent, i zhurmshem, i cili vazhdon te kembengule per endrren e tij per tu bere Hokage, i cili e ...

                                               

Rin Nohara

Rin Nohara ishte chunin i Fshatit Gjethe dhe anetare e Skuadres se Minatos. Ajo u detyrua te behet jinchūriki i Tre Bishtit si nje plan i Fshatit te Mjegulles per te shkaterruar fshatin e saj. Sidoqofte ajo sakrifikoi veten, duke dalur perpara Ka ...

                                               

Naruto serial

Naruto eshte nje djale i cili mban shpirtin e dhelpres me nente bishta.Ai do te perballet me shume kundeshtar te fuqishem.Ne fillim te serialit ai perballet me Zabuzen.Por me te do te dale edhe nje kundeshtar me te.Ai quhet haku.Ai ngjan me shum ...

                                               

Haku

Haku shfaqet kur Kakashi, Naruto, Sasuke dhe Sakura luftojne me Zabuzen. Kur Kakashi donte ta vriste Zabuzen erdhi Haku qe eshte nje oinon nga fshati i mjegulles dhe pastaj e vrau Zabuzen me senbon. Haku i tregoi Kakashit se Zabuza eshte i shume ...

                                               

Minato Namikaze

Minato Namikaze ishte Hokage i Katert i Fshatit te Gjethes. Ai ishte i famshem per shpejtesine e tij. Ai ishte babai i Narutos. Ai vdiq gjate sulmit te nente bishtit se bashku me gruan e tij Kushina Uzumaki dhe pak para vdekjes se tij, ai vulosi ...

                                               

Sasori

Sasori eshte nje njinja i cili vjen nga fshati i reres. Ne moshen 15 vjeçare ai u largua nga fshati i reres. Dhe ne moshen 20 vjeçare ai bashkua me grupin akatsuki. Ai eshte nipi i mjshtres se reres Chijo. Ai ka qene partneri i Deideiras. Ai isht ...

                                               

Sasuke Uchiha

Sasuke Uchiha eshte nje personazh fiktiv ne manga dhe anime Naruto e krijuar nga Masashi Kishimoto. Ai eshte nje nga anetaret e fundit te mbijetuar te fisit Uchiha te Konohagakure. Pasi vellai i tij i madh, Itachi, masakroi fisin e tyre, Sasuke e ...

                                               

Naruto: Përplasja e Ninxhave në Tokën e Dëborës

Naruto: Perplasja e Ninxhave ne Token e Debores ezhte film i animuar i vitit 2004 bazuar ne anime dhe manga te Masashi Kishimoto. Filmi u leshua ne DVD me 28 janar 2005. Kenga permbyllese e filmit quhet" Home Sweet Home” kenduar nga Yuki Isoya. N ...

                                               

Qeveria Botërore (One Piece)

Qeveria Boterore eshte organizate politike ne serialin e animuar One Piece. Organizata duket se udhehiqet nga Pese Pleqte, por ne realitet udhehiqet nga nje person misterioz. Qeveria Boterore eshte e lidhur me rreth njeqind e shtatedhjete vende n ...

                                               

CP9

Cipher Pol Number 9 ose shkurt CP9, eshte organizate e Cipher Pol qe paraqitet ne anime dhe manga One Piece. Organizata eshte e formuar nga njerezit qe mund te perdorin teknika te Rokushiki. Ndryshe nga tete grupet zyrtare te Policise se Shifres, ...

                                               

Gorōsei

Pese Pleqte jane Dragonjte Hyjnor te nivelit me te larte dhe kreret e Qeverise Boterore. Ata sundojne te gjithe boten, dhe i pergjigjen vetem nje personi qe eshte mbi ta, nje person misterioz me emrin Im i cili ulet ne nje fron te quajtur Froni B ...

                                               

Lista e personazheve të One Piece

Seria manga dhe anime e One Piece paraqet nje mori personazhesh te krijuar nga Eiichiro Oda. Seria zhvillohet ne nje univers imagjinar ku nje numer i madh piratesh, ushtaresh, revolucionaresh dhe aventurieresh te tjere luftojne me njeri tjetrin, ...

                                               

Haki (One Piece)

Haki eshte nje fuqi misterioze qe gjendet ne çdo qenie te gjalle ne boten e One Piece. Nuk eshte ndryshe nga shqisat tipike. Megjithate, shumica e njerezve nuk e vene re ose nuk arrijne ta zgjojne ate. Ne pergjithesi, ka dy lloje te Haki ne dispo ...

                                               

Nico Robin

Nico Robin e njohur sipas nofkes Femija e Demonit dhe Drita e Revolucionit, eshte arkeologe e Ekuipazhit te Kapeles prej Kashte. Ajo eshte e vetmja qe shpetoi nga incidenti i Ishullit Ohara. Si rezultat, ajo aktualisht eshte personi i vetem ne bo ...

                                               

Universi i One Piece

One Piece eshte nje manga dhe anime qe zhvillohet ne nje bote plot me pirate. Mangaja paraqet nje univers relativisht te larmishem, si gjeografikisht, ashtu edhe historikisht, por edhe politikisht. Kjo veper permban edhe shume elemente fantastike ...

                                               

Nirvana (grup muzikor)

Nirvana ishin nje grup muzikor rok nga ShBA-te. Grupi u themelua ne Aberdeen, Washington nga vokalisti/kitaristi Kurt Cobain dhe nga basisti Krist Novoselic, ne vitin 1987. Ky grup nderroi disa bateriste deri sa Dave Grohl u fut ne grup ne vitin ...

                                               

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring eshte nje film artistik amerikan-zelandez dhe pjesa e pare e The Lord of the Rings. Filmi u shfaq per here te pare me 2001 dhe ka fituar rreth 870 milion dollar ne kino. Ai poashtu ka fituar edhe ...

                                               

Steve Lukather

Steve "Luke" Lukather eshte kitarist, vokalist, kompozitor, producent amerikan dhe fitues i çmimit Grammy, i njohur per punen e tij me rock bendin Toto. Lukather gjithashtu ka leshuar solo albume dhe, si session studio kitarist, ka kompozuar, rre ...

                                               

Before I Forget

Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull. Before I Forget eshte nje kenge fituese e Grammy Award nga grupi Slipknot eshte nje njeshe nga albumi Vol.3.Ishte renditur si kenga me e mire ...

                                               

Robert Plant

Robert Anthony Plant, eshte nje rock kengetar dhe kompozitor anglez, anetar i rock bendit Led Zeppelin si kengetar edhe poet, por njihet dhe per karrieren e suksesshme solo. Ne vitin 2007, ai nxorri albumin Raising Sand, me sopranon Alison Krauss ...

                                               

Coldplay

Coldplay eshte nje grup muzikor rroku nga Britania e Madhe i krijuar me 1996 nga lideri i grupit, vokalisti Chris Martin dhe kitaristi kryesor Jonny Buckland ne University College London. Pasi ata formuan grupin me emrin Pectoralz, Guy Berryman i ...

                                               

Pink

Alecia Beth Moore, e njohur profesionalisht si Pink, eshte nje kengetare amerikane, kompozitore, aktore dhe kercimtare. Ajo ishte fillimisht nje themeluese e R&B, nje grup vajzash ne 1995. LaFace Records pa potencialin e Pink, dhe i ofroi asa ...

                                               

U2

U2 eshte nje grup roku irlandez i themeluar ne vitin 1976, i cili perbehet nga Bono, The Edge, Adam Clayton dhe Larry Mullen Jr. Grupi u formua ne vitin 1976 kur anetaret ishin adoleshente dhe kishin aftesi teknike te kufizuara. Sidoqofte, nga fi ...

                                               

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë (muzika)

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dyte eshte nje kolone zanore filmike ne filmin e vitit 2011 me te njejtin emer te shkruar dhe dirigjuar nga kompozitori francez i filmit Alexandre Desplat. Albumi u nominua per nje çmim Grammy, Satellit ...

                                               

Cristin Milioti

Cristin Milioti eshte nje aktore dhe kengetare amerikane. Ajo eshte e njohur me se shumti per rolin e Nenes ne komedine amerikane How I Met Your Mother nga 2013 ne 2014, dhe per punen e saj ne prodhime teatrore te tilla si That Face, Stunning dhe ...

                                               

Ricky Martin

Enrique Martín Morales, i njohur ne skene me emrin Ricky Martin, eshte kengetar shume i famshem nga Porto Riko i cili ka fituar çmim Grammy Award dhe Latin Grammy Award. Ne fillim ishte pjesetar i grupit me djem "Menudo" kur ai ishte 12 vjeç, dhe ...

                                               

Robbie Williams

Robert Peter Maximilian Williams eshte nje i nominuar per Grammy Award, 15 here fitues i BRIT Award ne Angli. Ai e filloi karrieren e tij ne fillim me grupin e muzikes pop "Take That" ne 1990. Ai le kete grup ne 1995 per te filluar karrieren e ti ...

                                               

Seriali

Seria, Seria televizive, Seriali, apo Seriali televiziv eshte nje pjese fillimi, nje vazhdimesi e apo nje mbarim i nje teresie te caktuar te veprave filmike, te cilat zakonisht transmetohen ne te njejten kohe dhe ne te njejten dite ne televizion.

                                               

Animatori

Animatori eshte nje person i cili eshte i perfshir ne procesin e animimit. Nje animator eshte nje artist I cili krijon imazhe te shumta, te njohura si kuader, te cilat japin nje iluzion levizjeje te quajtur animacion kur shfaqen ne sekuence te sh ...

                                               

Titan A.E.

Titan AE eshte nje film aventuresk fantastiko- shkencore post-apokaliptike i animuar i vitit 2000 i drejtuar nga Don Bluth dhe Gary Goldman dhe me zerat e Matt Damon, Bill Pullman, Drew Barrymore, John Leguizamo, Nathan Lane, Janeane Garofalo, Ro ...

                                               

Tom & Jerry

Tom dhe Jerry jane disa seri te shkurtra filmash te animuar shume te suksesshme te krijuar nga William Hanna dhe Joseph Barbera per Metro-Goldwyn-Mayer qe tregon historine dhe aventurat midis dy rivaleve, Tom, nje maçok shtepie dhe miut te murrme ...

                                               

Simpsons

Filmi ne fjale trajton tema te ndryshme te jetes aktuale dhe dukurive te perditshme si dhe te klisheve qe jane te njohura jo vetem ne shoqerine amerikane por edhe me gjere.

                                               

The Book of Life (film 2014)

The Book of Life eshte nje film komedi aventure muzikore fantastike 3D, e frymezuar nga festimi i Dites se te Vdekurve. Eshte animuar me kompjuter dhe prodhuar nga Reel FX Creative Studios dhe shperndare nga 20th Century Fox. Filmi u shfaq premie ...

                                               

DreamWorks Animation

The Road to El Dorado 2000 Sinbad: Legend of the Seven Seas 2003 Spirit: Stallion of the Cimarron 2002 The Prince of Egypt 1998 Joseph: King of Dreams 2000 Drejt ne video

                                               

South Park

Autoret, Trey Parker dhe Matt Stone, qe ne femijeri vizatonin figura dhe historia per te qeshur. Pasi talenti i tyre u zbulua me filmin e shkurter te tyte Jezusi kunder Frosti, Brian Graden, drejtori i FOX, e pa ate ne 1995, dhe ne 1997 ato fillu ...

                                               

Shrek 2

Shrek 2 eshte nje film animuar i 2004, kapitulli i 2 i serise qe nis me Shrek ne 2001, prodhim i studios DreamWorks Animation. Prezantohet ne edicionine 57 te Festivalit te Kanes dhe premieren e kishte ne 19 maj te vitit 2004.

                                               

Futurama

Philip J. Fry eshte nje puntor i nje picerise ne New York, pasi qe e merr ai nje porosi, shkon Fry te nje labor per te sjell picen te I.C.Wiener, pasi qe e veren qe u zajabate, ulet ai ne karrik per te pushua, karrika ia nis te levize dhe ai bjen ...

                                               

Psikoza

Psikoza eshte nje gjendje e çrregullt e mendjes qe rezulton ne veshtiresi te dallimit te asaj qe eshte e vertete nga ajo qe nuk eshte. Simptomat mund te perfshijne besime te rreme dhe te shohesh ose te degjosh gjera qe te tjeret nuk shohin apo de ...

                                               

Kista

Kista eshte nje lagje ne Västerort, ne komunen Stokhlom, ne lindje te Järvafältet, Suedi. Lagjeja kufizohet me Akalla, Husby dhe Rinkeby ne te njejtin zone si dhe komunat Sollentuna dhe Sundbyberg. Lagjeja kishte 13.069 banore ne vitin 2017 dhe p ...

                                               

Stampat

Stampa eshte nje teresi tekstuale e grafike qe pershkruan nje gjendje te caktuar. Perdorimi i nje stampe ne nje tekst te caktuar eshte shum i lehte: zakonisht perdoret per te pershendetur te posa regjistuarit.

                                               

Antonio Donnarumma

Antonio Donnarumma eshte nje lojtar italian i cili luan si portier ne Serie A per klubin Milan. Eshte vellai i Gianluigit, i cili ashte gjithashtu portier i Milanit.

                                               

KF Veleçiku

Klubi Futbollistik Veleçiku Koplik, KF Veleçiku, eshte nje klub futbolli nga Kopliku, Shqiperi. Ne sezonin 2013/2014 merr pjese ne Kategorine e Pare te FSHF.

                                               

Qiriu

Stampa:1913CE European Candle Association ECA Association of European CandlemakersAECM Latin American Candle Manufacturers Association ALAFAVE The Chemical History of a Candle by Michael Faraday National Candle Association of the U.S.

                                               

Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea"

Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea" eshte nje njohje kushtuar futbollisteve mbi moshen 30 vjeç qe luajne ne Serie A te Italise. I themeluar ne vitin 1992, çmimi jepet çdo vit per aftesine e tyre te lojes dhe sportivitetit nga Uni ...